Svetovni dan Zemlje, ki ga obeležujemo danes, poteka letos v znamenju podnebnih sprememb. Po najbolj črnem scenariju klimatologov se bodo v prihodnjih 100 letih povprečne temperature na Zemlji zvišale za med štiri in 6,5 stopinje Celzija, spremembe temperature pa bodo spremljala sušna obdobja in ekstremni vremenski pojavi. Klimatologi so si večinoma edini, da podnebnih sprememb ne moremo več ustaviti, lahko pa jih vsaj omejimo.
Meritve povprečne temperature zemeljskega površja kažejo, da se ozračje segreva - enako kažejo meritve tudi v Sloveniji. Porast temperatur je najbolj opazen v zadnjih 30 letih, najbolj nazorno pa to prikazuje krčenje ledenikov in vse pogostejše vremenske ujme.
Čiščenje in osveščanje
Ob dnevu Zemlje bodo po Sloveniji potekale številne prireditve in čistilne akcije. Mestna občina Maribor v sodelovanju z društvom vodnih in adrenalinskih športov H2O team Maribor ob dnevu Zemlje pripravlja ekološko akcijo Pomagajmo reki Dravi, v okviru katere bo potekalo čiščenje struge in obrežij reke Drave. Čistilno akcijo, ki bo potekala v Kopru in bližnji okolici, pa pripravlja Študentska organizacija univerze na Primorskem. Končala se bo z večernim zabavnim programom v Kopru.
Gibanje za pravičnost in razvoj bo zaključilo projekt Darilo Zemlji, v okviru katerega so v aprilu po vsej Sloveniji posadili okoli 200 dreves. Zeleni Slovenije pa bodo po slovenskih mestih razdeljevali letake, s katerimi želijo javnost opozoriti na klimatske spremembe in jo poučiti, o tem, kako lahko posamezniki prispevajo k manjšim izpustom toplogrednih plinov.
Praktične rešitve bodo predlagali tudi člani Mladega foruma SD Ljubljana. Na Šuštarskem mostu v prestolnici bodo mimoidoče opozarjali na ekološke probleme, predvsem na neracionalno porabo energije, nepotrebno vožnjo z avtomobili in nepravilno odlaganje odpadkov.
Na Šmarni gori pa si bodo obiskovalci zvečer lahko skozi teleskop ogledali reflektorje, ki namesto na ulice svetijo v nebo. Na svetlobno onesnaževanje želijo z omenjeno akcijo opozoriti društva Temno nebo Slovenije, Mountain Wilderness Slovenije in Ustvarjalno astronomsko društvo.
Ljubljane to ni več možno, so poudarili in dodali, da je v
Ljubljani 90 odstotkov luči, ki namesto na pločnike svetijo v vesolje. Če bo Slovenija nadaljevala s sedanjim tempom osvetljevanja, bo zagotovo postala najbolj svetlobno onesnažena država v EU, dodajajo.
Ogrožene čebele
Čebelarska zveza Slovenije pa je ob dnevu Zemlje opozorila na ogroženost čebel zaradi uporabe fitofarmacevtskih sredstev in pesticidov. Čebele ob tem pridejo v stik s strupenimi kemikalijami, ki jih pri svoji proizvodnji uporabljajo kmetje, kar povzroči prave pomore čebel.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.