Za koordinacijo enotnega svetovnega časa UTC skrbi Mednarodni urad za uteži in mere v Parizu. Enotni svetovni čas se določa na osnovi meritev časa v posameznih meroslovnih inštitutih po svetu s skupno več kot 300 atomskimi urami, so zapisali na uradu za meroslovje.
Čas so merili že lovci v ledeni dobi, pri čemer so si pomagali z nebesnimi telesi ter dnevom in nočjo, so sporočili z urada za meroslovje. Sumerci so pred 5000 leti oblikovali koledar, ki je imel 30 dni v mesecu, 12 ur v dnevu in 30 minut v uri. Koledar s 365 dnevi v letu so uvedli Egipčani 3100 let pred našim štetjem, zasledimo ga lahko tudi pri Majih in Aztekih 2600 let pred našim štetjem.
Najprej so se razvile sončne ure, sledile so vodne ure, tem pa mehanske ure in ure na nihalo, ki so v 18. stoletju prinesle pravo revolucijo. Med drugim so omogočile varno potovanje po svetovnih morjih. V 20. stoletju so se pojavile še kvarčne ure, v svetovnih meroslovnih laboratorijih pa tudi atomske ure, so še zapisali na uradu za meroslovje.
Poletni čas bo trajal do 30. oktobra do 3. ure zjutraj.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.