Na slovenskih avtocestah sta dve novi večji delovišči, ki bosta spet zbujali jezo pri voznikih, ki bodo med poletno vročino nemočno stali v zastojih.
Kot je po današnjem sestanku s predstavniki Družbe za avtoceste v RS (Dars) in družbo DDC v Ljubljani povedal prometni minister Patrick Vlačič, v okviru prvega dela akcijskega načrta pričakuje oblikovanje transparentnega sistema obnov avtocest, optimiziranje in skrajšanje časa obnov.
"Zahteval sem, da se objavi, na katerih odsekih, kdaj in kaj se dela in koliko delavcev dela, da se dela neprestano, kjer je to tehnološko možno, da se pripravi nabor del, ki se lahko izvajajo tudi ponoči. Če delavcev ni, mora biti jasno, zakaj jih ni. To, kar piše na Darsovi internetni strani, mora biti usklajeno z dogajanjem na terenu," je poudaril Vlačič.
Drugi del akcijskega načrta predvideva spremembe resolucije o nacionalnem programu gradnje avtocest, ki bodo še letos posredovane v državni zbor. Z njimi želi minister za promet spremembo celotnega sistema prenov, "ker takšne, kot so, niso dobre".
Na novinarsko vprašanje, ali je v Darsu in DDC zaradi zastojev na avtocestah, ki jih med drugim povzročajo tudi obnove, pričakovati menjave v vodstvu družb, je odgovoril, da je to v pristojnosti nadzornih svetov. Dejal pa je, da ni zadovoljen, da mora v zvezi s tem ukrepati sam, čeprav so bile njegove pripombe delno že upoštevane.
Minister Vlačič je sicer poudaril, da so zastoji na cestah spremljevalci razvitega sveta, da pa lahko ministrstvo za promet optimizira obnove do te mere, da bodo generirale čim manjše zastoje. Ob tem minister ugotavlja, da so slovenske ceste poddimenzionirane, glede na to, koliko je na njih prometa. Tovorni promet je od leta 2004, ko je Slovenija vstopila v EU, močno narasel in povzroča velike obremenitve.
Če se izkaže, da ceste ne vzdržijo tolikšnega povečanja prometa, potem mora Dars o tem obvestiti ministrstvo za promet, ki bo šlo v sprejem dolgoročnih ukrepov o zmanjševanju tovornega prometa po slovenskih cestah.
Kot je še poudaril Vlačič, pa ukrep, ki bi do nadaljnjega ustavil obnovo avtocest, ni sprejemljiv. Varnost je po njegovih besedah na prvem mestu, tudi če je zato potreben kakšen zastoj. Udeležence v prometu minister ob tem poziva k strpnosti.
Predsednik uprave Darsa Tomislav Nemec je zatrdil, da se v družbi že vse od njegovega prihoda spopadajo s tem, kako izboljšati sistem obnov. Med drugim so letos po njegovih zagotovilih veliko naredili na transparentnosti. Če pa izvajalci Darsa kot naročnika ne obvestijo o spremembah pri obnovi oz. ne pojasnijo razlogov, pa to po Nemčevih besedah kliče k ukrepom.
"Danes je bila priložnost, da z ministrom pregledamo celoten proces obnov. V prihodnjih dneh bomo povezali vse aktivnosti, ki jih že izvajamo, in dodali nove ter na podlagi tega prišli do nekega reinženiringa obnov," je poudaril prvi mož Darsa in dodal, da pri tem pričakuje podporo stroke, torej družbe DDC.
Nemec verjame, da je skozi stalne izboljšave mogoče narediti pozitiven premik, ki se bo odražal v prihodnjih letih. Opozoril pa je, da je pri tem ključen nadzor.
Glavni direktor DDC Ljubo Žnidar je ob tem zatrdil, da DDC zagovarja svojo stroko in zasleduje dve osnovni nalogi: da se dela pri sanacijah izvajajo kakovostno in v predvidenih časovnih rokih. Žnidar je ob tem opozoril, da pa je treba upoštevati, da določenih del ponoči ni mogoče izvajati.
Novi delavci, nova delovišča, novi zastoji
Medtem je na slovenskih avtocestah čedalje več delavcev. Delovna zapora je na primorski avtocesti med priključkoma Razdrto in Senožeče, kjer bo promet vsaj do konca julija potekal po drugi polovici avtoceste dvosmerno. Na Primorki sta tako dve delovišči, saj obnavljajo tudi viadukt Ravbarkomanda, kjer naj bi bila zapora do 12. julija.
Na ljubljanski južni obvoznici med priključkoma Ljubljana Rudnik in Ljubljana zahod medtem obnavljajo vozišče, ki ga nameravajo preplastiti in ojačati. Zamenjati nameravajo jekleno varnostno ograjo ter obnoviti most Mali graben in podvoz Vič. Promet bo vse do konca avgusta nekaj več kot pol kilometra potekal po dveh zoženih pasovih v vsako smer.
''Ker se bo v obdobju izvajanja del nekoliko zmanjšala pretočnost prometa na ljubljanski južni obvoznici, ki predstavlja prometno eno izmed najbolj obremenjenih cestnih odsekov v Sloveniji (v povprečju jo prevozi več kot 60.000 vozil dnevno), se občasnim zastojem, kljub precej manjšim dnevnim koničnim prometnim obremenitvam ljubljanskega cestnega obroča v poletnih mesecih, ne bo mogoče izogniti,'' se zavedajo v Družbi za avtoceste (Dars). Zato voznike poziva k strpnosti in razumevanju, saj so obnovitvena dela namenjena prav njim, da bodo lahko še naprej varno uporabljali ceste.
Večja obnovitvena oziroma sanacijska dela, ki lahko pomembneje vplivajo na pretočnost prometa, potekajo še na viaduktu Tržiška Bistrica, kjer naj bi poškodovane diletacije zamenjali predvidoma do 21. junija, in na delu štajerske avtoceste Slovenske Konjice– Dramlje, kjer nadgrajujejo elektro in strojno opremo v predorih Golo rebro in Pletovarje. Zaključek del je prav tako predviden do 21. junija.
KOMENTARJI (180)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.