Branivoj Kajdiž je bil eden izmed številnih protestnikov, ki so v noči na 26. november leta 2006 poskušali preprečiti vrnitev romske družine Strojan v Ambrus. Pri posredovanju policistov je prišlo do prerivanja, med katerim je Kajdiž utrpel poškodbe glave in mednožja. Več kot dva meseca se je zdravil v bolnišnici. Kot poroča Dnevnik, je višje sodišče v primeru prerivanja v Ambrusu odredilo preiskavo, izvedensko mnenje pa mora pojasniti, kako je Kajdiž dobil poškodbe.
Kajdiž sicer trdi, da ga je eden od policistov brez povoda z gumijevko večkrat udaril po glavi. Kajdiž se je, da ne bi izgubil ravnotežja, prijel za ščit enega od policistov, ta pa ga je z nogo silovito brcnil v mednožje. Njegov odvetnik je vložil kazensko ovadbo zoper takrat še neznana policista, a tožilstvo jo je zavrglo, zato je Kajdiž na okrožno tožilstvo vložil zahtevo za preiskavo suma, ker sta ga policista hudo poškodovala. Preiskovalni sodnik se z uvedbo preiskave ni strinjal, zato je primer predal v zunaj obravnavani senat ljubljanskega okrožnega sodišča, ki pa je zahtevo zavrnil. Komisija je namreč ugotovila, da je policija prisilna sredstva uporabila zakonito in strokovno. Višje sodišče pa je zdaj to spremenilo.
Sicer je tožilstvo zoper Kajdiža in še nekatere druge občane vložilo obtožbo, v kateri jim očitajo preprečitev uradnega dejanja uradni osebi.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.