Društvo SOS telefon za ženske in otroke - žrtve nasilja je zaradi ponedeljkovega umora 27-letne ženske v Mihovcih pri Ormožu danes v odprtem pismu ministra za delo, družino in socialne zadeve Ivana Svetlika pozvalo, naj se v svojem mandatu 'intenzivno' posveti preprečevanju nasilja nad ženskami in otroki v družini.
V pismu, ki so ga poslali tudi v imenu Društva za nenasilno komunikacijo, Društva Ženska svetovalnica, Zavoda Emma in Ženskega lobija Slovenije, ministra pozivajo, naj poskrbi "za kakovostno uresničevanje zakona o preprečevanju nasilja v družini, ki je začel veljati marca letos.” Po njihovih besedah je minister v skladu s tem pristojen "za natančnejšo določitev postopkov nudenja pomoči žrtvam nasilja v družini ter postopkov obveščanja med organi, organizacijami in nevladnimi organizacijami.”
S koalicijsko pogodbo so se "vladne stranke zavezale, da bodo med drugim okrepile usposabljanje za prepoznavanje nasilja in ustrezno ukrepanje pri vseh skupinah strokovnih in javnih delavk in delavcev, ki imajo neposreden stik z žrtvami in storilci,” so spomnili v društvu.
Po njihovem mnenju se morajo tovrstnih usposabljanj udeležiti tudi zaposleni v sodni veji oblasti. "Čeprav so tožilstva in sodišča institucije, katerih kakovostno delo je neposredno povezano s preprečevanjem nasilja nad ženskami in nasilja nad otroki v družini," omenjeni zakon tega usposabljanja kot obveze zanje ne predvideva, še pojasnjujejo v pismu.
Ministrstvo odgovarja ...
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve se zaveda pomena učinkovitega izvajanja zakona o preprečevanju nasilja v družini, ki je bil sprejet v tem letu. Zato skupaj s pristojnimi organi že pripravlja podzakonske predpise, ki jih zahteva omenjeni zakon, so na ministrstvu zapisali v odzivu na odprto pismo nevladnih organizacij.
Na ministrstvu pojasnjujejo, da medresorska delovna skupina pripravlja predlog pravilnika o postopkih medsebojnega obveščanja in nudenja pomoči organov, ki delujejo na tem področju. Namen pravilnika pa bo zagotavljanje usklajenega delovanja vseh pristojnih organov in organizacij.
Ministrstva, pristojna za delovanje policije, zdravstvenih organizacij, socialnovarstvenih in vzgojno-izobraževalnih zavodov, pa so že pripravila področna pravila in postopke oziroma protokole za delovanje v primerih nasilja v družini.
Ob tem je v pripravi tudi Resolucija o nacionalnem programu preprečevanja nasilja v družini 2009-2014, ki bo natančno določala temeljne prednostne naloge na področjih preventivne dejavnosti in osveščanja s ciljem zmanjšati pojavnost nasilja v družini in povečati občutljivost ljudi do te problematike.
Na ministrstvu za delo napovedujejo, da bodo resolucijo poslali v medresorsko usklajevanje še pred koncem leta. Na podlagi sprejete resolucije pa bodo skladno z določbo zakona pripravili dveletne akcijske načrte, ki bodo izvedbeni akti nacionalnega programa, s katerimi bodo določili prednostne naloge in aktivnosti za izvajanje ciljev in ukrepov na posameznih področjih.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.