Natančno ob polnoči se je pred referendumom o arbitražnem sporazumu uradno zaključila referendumska kampanja. Začel je veljati volilni molk, ki ga je treba spoštovati do nedelje do 19. ure, ko se bodo zaprla volišča po državi. V tem času je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala k takšnemu ali drugačnemu glasovanju.
Referendumska kampanja, ki se je začela 7. maja, se mora namreč v skladu z zakonom o volilni in referendumski kampanji zaključiti najpozneje 24 ur pred dnem glasovanja. V času volilnega molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala h glasovanju.
Za kampanjo sicer štejejo vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev. Za kampanjo štejejo zlasti propaganda v medijih, elektronskih publikacijah in uporaba telekomunikacijskih storitev, plakatiranje ter javni shodi.
Dopoldne že 19 prijav
Do 19. ure so na inšpektoratu za notranje zadeve prejeli 32 domnevnih kršitev volilnega molka. Alenka Klepac z inšpektorata je za 24ur.com povedala, da je bilo v osrednjeslovenski regiji podanih 13 prijav, v podravski regiji 7 prijav, na jugovzhodmem delu države 3 prijave in v pomurski regiji 2 prijavi. V koroški, spodnjesavski, gorenjski, goriški, savinjski in obalnokraški so zaznali po eno prijavo.
Pri eni prijavi pa prijavitelj ni navedel območja.
Do 19. ure se je osem prijav nanašalo na medije in osem na internet. Na plakate in panoje se je nanašalo še deset kršitev, štiri na letake, po ena pa na stojnico in SMS-sporočilo.
Kje lahko prijavite kršitve volilnega molka?
Na ministrstvu za notranje zadeve bo delovala dežurna služba, kamor lahko državljani sporočate podatke o domnevnih kršitvah volilnega molka.
Tako lahko podatke o domnevnih kršitvah državljani v nočnem času, in sicer danes od polnoči do 7. ure zjutraj sporočate operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00. Na isti telefonski številki bodo prijave sprejemali tudi danes od 19. ure do nedelje do 7. ure.
Preko dneva, torej danes in v nedeljo od 7. ure zjutraj do 19. ure, pa prijave kršitev volilnega molka na telefonski številki 080 21 13 sprejema dežurna služba inšpektorata za notranje zadeve.
Za kršitev volilnega molka so predvidene globe, in sicer od 800 do 1200 evrov za organizatorja referendumske kampanje, od 150 do 300 evrov za odgovorno osebo ter od 120 do 200 evrov za posameznika.
KOMENTARJI (115)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.