Na javno prireditev ne smemo vnašati orožja, pirotehničnih sredstev in drugih predmetov, s katerimi bi lahko nekoga hudo telesno poškodovali. Tako opredeljuje tudi Zakon o javnih zbiranjih. Prav tako je zaradi omejevanja porabe alkohola praviloma prepovedan vnos alkoholnih pijač. Težko pa je obrazložiti, zakaj ti lahko nekdo prepove na javno prireditev, ki ni športna, vnesti plastenko brezalkoholne pijače. Po pojasnilu notranjega ministrstva, ki je pristojen za nadzor nad Zakonom o javnih zbiranjih in Zakonom o zasebnem varovanju, omejitve vnosa vseh pijač veljajo le za športne dogodke. A organizator javne prireditve ima to moč, da prepove vnos vseh pijač in še kaj. Da se odloča za takšen ukrep, pa je večinoma ekonomski interes.
Plastenka bolj nevarna od metle?

Na naše uredništvo se je obrnila razočarana bralka. 30. oktobra je namreč nameravala z družino obiskati prireditev 11. noč čarovnic na gradu Grad na Goričkem, a na prizorišče ni vstopila. Kot je zapisala, jo je neprijetno presenetila zahteva varnostnikov na prireditvi, da morajo plastenko brezalkoholne pijače, ki so jo imeli s seboj, spiti ali pa pustiti zunaj. Ker se ji je zdel ta ukrep presenetljiv, saj je običajno prepovedan vnos alkoholnih pijač, je od varnostnikov zahtevala pojasnilo. Ti so ji pojasnili, da so takšna navodila organizatorja in da gre za varnostni ukrep, a s tem pojasnilom ni bila zadovoljna, zato je od organizatorja prireditve zahtevala povrnitev vstopnine in se odpravila domov.
Na Občini Grad, ki je organizirala prireditev, katere se je udeležilo okoli 10.000 ljudi, so nam zatrdili, da je šlo za osamljen primer. Kot so pojasnili, "so jim varnostniki zagotovili, da imajo takšne pogoje na vseh prireditvah. Že drugo leto zapored smo izvajali enake ukrepe nadzora pri vstopu na prireditev, med katerimi je bil tudi ukrep, da se pijač ne vnaša na prireditveni prostor.“ Dodajajo, da so jim varnostniki pojasnili, "da je splošno znano, da se na javne prireditve ne vnaša pijača“. "Tudi lani je bilo tako, pa ni bilo nobenega problema, ker ljudje pač vedo, da pijače ne smejo vnašati na prireditev,“ pojasnjuje Danijela Krpič z Občine Grad.
Za varnost na prireditvi je skrbelo podjetje Varnost Maribor. Obrnili smo se na pomočnika direktorja Viktorja Lukača, ki je pojasnil, da so skupaj z organizatorjem oblikovali varnostni načrt. "Šlo je za pravila igre, ki jih je postavil organizator, se pravi, oni so želeli, da se pijače – s poudarkom na alkoholnih pijačah – na prireditev ne vnaša, ker so pač ščitili interese gostincev in ponudbe. Je pa seveda res, da po pravilih varovanja in stroke obstajajo določeni varnostni zadržki glede vnosa plastenk. Če plastenko nekomu vržete v glavo, ga lahko tudi poškodujete. Vsak obiskovalec je imel tako tri možnosti: Pijačo popiti pred vstopom, jo odnesti nazaj v avto ali pa jo odvreči v zaboj.“

Na vprašanje, ali to izvajajo kot splošno prakso varovanj na javnih prireditvah, Lukač pojasnjuje "da si sami ne izmišljujemo pravil vzpostavljanja reda na prireditvah, pač pa le, če organizator to zahteva.“ Na prireditev so vstopali tudi našemljeni obiskovalci z raznimi rekviziti, kot so metle, vile, palice in podobno. Na vprašanje, ali niso ti predmeti bistveno bolj nevarni od plastenk, Lukač odgovarja, da je šlo za tematsko prireditev (noč čarovnic), zato tega niso omejevali.
In kaj določa zakon?
Šli smo po sledeh zgodbe naše bralke in poskušali preveriti, na osnovi katerega zakona vam lahko varnostne službe, ki varujejo javno prireditev, odvzamejo s seboj prineseno brezalkoholno pijačo oziroma vam prepovedo vstop, če plastenke ne pustite zunaj.
Občina Grad, torej organizator javne prireditve, je skupaj z varnostno službo pripravila varnostni načrt prireditve, ki je predvideval, da se obiskovalce pred vstopom na prireditveni prostor opozori, da ne smejo vnašati pijače – tako alkoholne kot tudi brezalkoholne. Varnostniki so tako na vstopnem mestu obiskovalce in njihovo prtljago površinsko pretipali in pregledali.
Pogledali smo v Zakon o javnih zbiranjih (ZJZ-UPB2), ki opredeljuje tako dolžnosti organizatorja prireditve kot tudi pravila, ki se jim moramo podrediti obiskovalci javne prireditve. V zakonu je v tretjem odstavku 23. člena navedeno, da udeleženci na prireditev ne smejo prinašati orožja, eksplozivnih snovi, pirotehničnih izdelkov ali nevarnih predmetov oziroma snovi. V 4. členu je pojasnjeno, da so nevarni predmeti tisti predmeti, s katerimi se lahko prizadenejo hude telesne poškodbe ali hudo okvari zdravje. Naloge reditelja so navedene v 25. členu. Med temi nalogami je opredeljeno, da lahko reditelj prepreči dostop osebi, ki bi na shod oziroma prireditev želela prinesti predmete oziroma snovi iz že prej omenjenega tretjega odstavka 23. člena – torej orožje, eksploziv, pirotehnika in nevarne predmete, s katerimi se lahko prizadenejo hude telesne poškodbe. Nas pa je zanimalo, ali je plastenka brezalkoholne pijače res nevaren predmet, ki lahko nekoga hudo telesno poškoduje, saj bi le-tako lahko razumeli odločitev organizatorja, da tudi zaradi zagotavljanja varnosti prepove njihov vnos.
Za tolmačenje tega zakona in pojasnitev smo se obrnili na ministrstvo za notranje zadeve oziroma na njihov Sektor za zasebna varstva, občinska redarstva in druge oblike samovarovanja. Navajamo del njihovih pojasnil: "Dolžnosti organizatorja javnega shoda ali prireditve opredeljuje Zakon o javnih zbiranjih. Ta med drugim določa, da mora organizator javni shod ali prireditev organizirati tako, da bo poskrbljeno za red in da je neposredna skrb za zagotavljanje reda odgovornost rediteljske službe.“ Prav tako pojasnjujejo, da mora varnostna služba v sodelovanju z organizatorjem pripraviti načrt varovanja javne prireditve.
V 43. členu Zakona o zasebnem varovanju (ZZasV) so našteti ukrepi in dolžnosti varnostnika. "Eden izmed ukrepov je tudi površinski pregled vrhnjih oblačil, notranjosti vozila in prtljage osebe pri vstopu oziroma izstopu na varovano ali iz varovanega območja (v primerih javnih zbiranj, se za varovano območje šteje prireditveni prostor), če je to potrebno za varnost ljudi in premoženja, ki ga varuje, in če oseba s tem soglaša. V povezavi s tem ukrepom je tudi možnost preprečiti osebi vstop oziroma izstop z varovanega območja, če ta odkloni pregled, če nasprotuje ugotavljanju njene istovetnosti ali če so podani drugi razlogi, zaradi katerih je nujno potrebno, da se ji vstop oziroma izstop z varovanega območja prepreči.“

Glede nevarnih predmetov, ki so prepovedani na javni prireditvi, pa notranje ministrstvo pojasnjuje: "Zakon o javnih zbiranjih določa, da so nevarni predmeti tisti predmeti, s katerimi se lahko prizadenejo hude telesne poškodbe ali hudo okvari zdravje. Med takšne predmete po zakonu sodijo tudi pirotehnični izdelki za ognjemete in orožje. Glede na določbe Zakona o javnih zbiranjih, se dejstvo, ali gre za nevaren predmet, presoja ob vstopu na prireditveni prostor.“ Posebna pravila veljajo za športne prireditve, kjer je potrebno poleg Zakona o javnih zbiranjih upoštevati še zakonodajo, ki ureja omejevanje porabe alkohola. "Ta narekuje, da se na športne prireditve ne smejo prinašati steklenice, eno uro pred in med prireditvijo pa je prepovedana prodaja in ponudba alkoholnih pijač. Brezalkoholne pijače se po tem zakonu na športnih prireditvah točijo v plastične kozarce.“ Kot ugotavljajo na notranjem ministrstvu, "bi bil lahko ukrep varnostnika, ki je odvzel plastenko z vodo, opravičljiv, a le na športnih prireditvah.“
V ospredju vendarle zaslužek
S prepovedjo vnosa plastenk brezalkoholnih pijač organizator ščiti predvsem svoj ekonomski interes? Če je npr. pollitrska plastenka vode res tako zelo nevarna, zakaj jo je potem v večini primerov mogoče kupiti na samem prizorišču? V konkretnem primeru 11. noči čarovnic so obiskovalcem zaračunavali vstopnino, ki sicer ni bila zelo visoka, a vendar je bil to prispevek, ki je bil namenjen za organizacijo prireditve. Na samem prireditvenem prostoru je bilo poskrbljeno za hrano in pijačo, in prav to je bil argument organizatorja, da so preprečili vnos pijač, saj so si lahko obiskovalci pijačo kupili na eni od stojnic.
Kot so pojasnili na notranjem ministrstvu, je vse na strani organizatorja. Če organizator zahteva prepoved vnosa pijač, kar seveda lahko, potem se tega drži tudi varnostna služba. V primeru te prireditve je ta zahteva, češ da gre tudi za zagotavljanje varnosti obiskovalcev, sicer kontradiktorna, ker so bili na prireditveni prostor prineseni nekateri objekti, ki so lahko bistveno bolj nevarni od plastenke pijače. Še posebej pa je takšen ukrep prepovedi nesmiseln, če je možno takšno plastenko pijače kupiti na prireditvenem prostoru. V tem primeru je skrb varnostne službe, da je plastenka, še posebej, če je večja, lahko tudi nevaren predmet, povsem nesmiselna.
Možnosti pritožbe obiskovalec, ki se mu prepove vnos pijače na prireditev, kot take nima, pojasnjujejo na notranjem ministrstvu. Varnostniki se morajo držati navodil organizatorja, ti pa običajno ščitijo zgolj interese gostincev.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.