Slovenija

Prepoved vnosa pijač bolj stvar zaslužka kot varnosti

Ljubljana, 04. 11. 2010 13.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
Nina Šašek Kocbek
Komentarji
19

Se vam je že kdaj zgodilo, da je varnostnik zahteval, da odvržete plastenko soka pred vstopom na prireditev, ker gre za zagotavljanje varnosti, potem pa ste lahko takšno plastenko kupili na eni od stojnic? Gre za neutemeljen poseg.

Na javno prireditev ne smemo vnašati orožja, pirotehničnih sredstev in drugih predmetov, s katerimi bi lahko nekoga hudo telesno poškodovali. Tako opredeljuje tudi Zakon o javnih zbiranjih. Prav tako je zaradi omejevanja porabe alkohola praviloma prepovedan vnos alkoholnih pijač. Težko pa je obrazložiti, zakaj ti lahko nekdo prepove na javno prireditev, ki ni športna, vnesti plastenko brezalkoholne pijače. Po pojasnilu notranjega ministrstva, ki je pristojen za nadzor nad Zakonom o javnih zbiranjih in Zakonom o zasebnem varovanju, omejitve vnosa vseh pijač veljajo le za športne dogodke. A organizator javne prireditve ima to moč, da prepove vnos vseh pijač in še kaj. Da se odloča za takšen ukrep, pa je večinoma ekonomski interes.

Plastenka bolj nevarna od metle?

Praznovanje noči čarovnic je zelo priljubljeno.
Praznovanje noči čarovnic je zelo priljubljeno. FOTO: Reuters

Na naše uredništvo se je obrnila razočarana bralka. 30. oktobra je namreč nameravala z družino obiskati prireditev 11. noč čarovnic na gradu Grad na Goričkem, a na prizorišče ni vstopila. Kot je zapisala, jo je neprijetno presenetila zahteva varnostnikov na prireditvi, da morajo plastenko brezalkoholne pijače, ki so jo imeli s seboj, spiti ali pa pustiti zunaj. Ker se ji je zdel ta ukrep presenetljiv, saj je običajno prepovedan vnos alkoholnih pijač, je od varnostnikov zahtevala pojasnilo. Ti so ji pojasnili, da so takšna navodila organizatorja in da gre za varnostni ukrep, a s tem pojasnilom ni bila zadovoljna, zato je od organizatorja prireditve zahtevala povrnitev vstopnine in se odpravila domov.

Na Občini Grad, ki je organizirala prireditev, katere se je udeležilo okoli 10.000 ljudi, so nam zatrdili, da je šlo za osamljen primer. Kot so pojasnili, "so jim varnostniki zagotovili, da imajo takšne pogoje na vseh prireditvah. Že drugo leto zapored smo izvajali enake ukrepe nadzora pri vstopu na prireditev, med katerimi je bil tudi ukrep, da se pijač ne vnaša na prireditveni prostor.“ Dodajajo, da so jim varnostniki pojasnili, "da je splošno znano, da se na javne prireditve ne vnaša pijača“. "Tudi lani je bilo tako, pa ni bilo nobenega problema, ker ljudje pač vedo, da pijače ne smejo vnašati na prireditev,“ pojasnjuje Danijela Krpič z Občine Grad.

Za varnost na prireditvi je skrbelo podjetje Varnost Maribor. Obrnili smo se na pomočnika direktorja Viktorja Lukača, ki je pojasnil, da so skupaj z organizatorjem oblikovali varnostni načrt. "Šlo je za pravila igre, ki jih je postavil organizator, se pravi, oni so želeli, da se pijače – s poudarkom na alkoholnih pijačah – na prireditev ne vnaša, ker so pač ščitili interese gostincev in ponudbe. Je pa seveda res, da po pravilih varovanja in stroke obstajajo določeni varnostni zadržki glede vnosa plastenk. Če plastenko nekomu vržete v glavo, ga lahko tudi poškodujete. Vsak obiskovalec je imel tako tri možnosti: Pijačo popiti pred vstopom, jo odnesti nazaj v avto ali pa jo odvreči v zaboj.“

Varnostniki vam lahko prepovedo tudi vnos brezalkoholne pijače, če tako zahteva organizator.
Varnostniki vam lahko prepovedo tudi vnos brezalkoholne pijače, če tako zahteva organizator. FOTO: POP TV

Na vprašanje, ali to izvajajo kot splošno prakso varovanj na javnih prireditvah, Lukač pojasnjuje "da si sami ne izmišljujemo pravil vzpostavljanja reda na prireditvah, pač pa le, če organizator to zahteva.“ Na prireditev so vstopali tudi našemljeni obiskovalci z raznimi rekviziti, kot so metle, vile, palice in podobno. Na vprašanje, ali niso ti predmeti bistveno bolj nevarni od plastenk, Lukač odgovarja, da je šlo za tematsko prireditev (noč čarovnic), zato tega niso omejevali.

In kaj določa zakon?

Šli smo po sledeh zgodbe naše bralke in poskušali preveriti, na osnovi katerega zakona vam lahko varnostne službe, ki varujejo javno prireditev, odvzamejo s seboj prineseno brezalkoholno pijačo oziroma vam prepovedo vstop, če plastenke ne pustite zunaj.

Občina Grad, torej organizator javne prireditve, je skupaj z varnostno službo pripravila varnostni načrt prireditve, ki je predvideval, da se obiskovalce pred vstopom na prireditveni prostor opozori, da ne smejo vnašati pijače – tako alkoholne kot tudi brezalkoholne. Varnostniki so tako na vstopnem mestu obiskovalce in njihovo prtljago površinsko pretipali in pregledali.

Pogledali smo v Zakon o javnih zbiranjih (ZJZ-UPB2), ki opredeljuje tako dolžnosti organizatorja prireditve kot tudi pravila, ki se jim moramo podrediti obiskovalci javne prireditve. V zakonu je v tretjem odstavku 23. člena navedeno, da udeleženci na prireditev ne smejo prinašati orožja, eksplozivnih snovi, pirotehničnih izdelkov ali nevarnih predmetov oziroma snovi. V 4. členu je pojasnjeno, da so nevarni predmeti tisti predmeti, s katerimi se lahko prizadenejo hude telesne poškodbe ali hudo okvari zdravje. Naloge reditelja so navedene v 25. členu. Med temi nalogami je opredeljeno, da lahko reditelj prepreči dostop osebi, ki bi na shod oziroma prireditev želela prinesti predmete oziroma snovi iz že prej omenjenega tretjega odstavka 23. člena – torej orožje, eksploziv, pirotehnika in nevarne predmete, s katerimi se lahko prizadenejo hude telesne poškodbe. Nas pa je zanimalo, ali je plastenka brezalkoholne pijače res nevaren predmet, ki lahko nekoga hudo telesno poškoduje, saj bi le-tako lahko razumeli odločitev organizatorja, da tudi zaradi zagotavljanja varnosti prepove njihov vnos.

V načrtu varovanja so navedeni vsi pomembni dejavniki, ki lahko vplivajo na zagotavljanje reda na javni prireditvi. Z načrtom se lahko predvidi tudi ukrepe, ki jih bodo varnostniki izvajali pri vstopu na prireditveni prostor. Ministrstvo za notranje zadeve

Za tolmačenje tega zakona in pojasnitev smo se obrnili na ministrstvo za notranje zadeve oziroma na njihov Sektor za zasebna varstva, občinska redarstva in druge oblike samovarovanja. Navajamo del njihovih pojasnil: "Dolžnosti organizatorja javnega shoda ali prireditve opredeljuje Zakon o javnih zbiranjih. Ta med drugim določa, da mora organizator javni shod ali prireditev organizirati tako, da bo poskrbljeno za red in da je neposredna skrb za zagotavljanje reda odgovornost rediteljske službe.“ Prav tako pojasnjujejo, da mora varnostna služba v sodelovanju z organizatorjem pripraviti načrt varovanja javne prireditve. 

V 43. členu Zakona o zasebnem varovanju (ZZasV) so našteti ukrepi in dolžnosti varnostnika. "Eden izmed ukrepov je tudi površinski pregled vrhnjih oblačil, notranjosti vozila in prtljage osebe pri vstopu oziroma izstopu na varovano ali iz varovanega območja (v primerih javnih zbiranj, se za varovano območje šteje prireditveni prostor), če je to potrebno za varnost ljudi in premoženja, ki ga varuje, in če oseba s tem soglaša. V povezavi s tem ukrepom je tudi možnost preprečiti osebi vstop oziroma izstop z varovanega območja, če ta odkloni pregled, če nasprotuje ugotavljanju njene istovetnosti ali če so podani drugi razlogi, zaradi katerih je nujno potrebno, da se ji vstop oziroma izstop z varovanega območja prepreči.“

Poleti v Planici so športna prireditev, ki je znana tudi po precejšnjem številu vinjenih obiskovalcev.
Poleti v Planici so športna prireditev, ki je znana tudi po precejšnjem številu vinjenih obiskovalcev. FOTO: 24ur.com

Glede nevarnih predmetov, ki so prepovedani na javni prireditvi, pa notranje ministrstvo pojasnjuje: "Zakon o javnih zbiranjih določa, da so nevarni predmeti tisti predmeti, s katerimi se lahko prizadenejo hude telesne poškodbe ali hudo okvari zdravje. Med takšne predmete po zakonu sodijo tudi pirotehnični izdelki za ognjemete in orožje. Glede na določbe Zakona o javnih zbiranjih, se dejstvo, ali gre za nevaren predmet, presoja ob vstopu na prireditveni prostor.“ Posebna pravila veljajo za športne prireditve, kjer je potrebno poleg Zakona o javnih zbiranjih upoštevati še zakonodajo, ki ureja omejevanje porabe alkohola. "Ta narekuje, da se na športne prireditve ne smejo prinašati steklenice, eno uro pred in med prireditvijo pa je prepovedana prodaja in ponudba alkoholnih pijač. Brezalkoholne pijače se po tem zakonu na športnih prireditvah točijo v plastične kozarce.“ Kot ugotavljajo na notranjem ministrstvu, "bi bil lahko ukrep varnostnika, ki je odvzel plastenko z vodo, opravičljiv, a le na športnih prireditvah.“

V ospredju vendarle zaslužek

S prepovedjo vnosa plastenk brezalkoholnih pijač organizator ščiti predvsem svoj ekonomski interes? Če je npr. pollitrska plastenka vode res tako zelo nevarna, zakaj jo je potem v večini primerov mogoče kupiti na samem prizorišču? V konkretnem primeru 11. noči čarovnic so obiskovalcem zaračunavali vstopnino, ki sicer ni bila zelo visoka, a vendar je bil to prispevek, ki je bil namenjen za organizacijo prireditve. Na samem prireditvenem prostoru je bilo poskrbljeno za hrano in pijačo, in prav to je bil argument organizatorja, da so preprečili vnos pijač, saj so si lahko obiskovalci pijačo kupili na eni od stojnic.

Kot so pojasnili na notranjem ministrstvu, je vse na strani organizatorja. Če organizator zahteva prepoved vnosa pijač, kar seveda lahko, potem se tega drži tudi varnostna služba. V primeru te prireditve je ta zahteva, češ da gre tudi za zagotavljanje varnosti obiskovalcev, sicer kontradiktorna, ker so bili na prireditveni prostor prineseni nekateri objekti, ki so lahko bistveno bolj nevarni od plastenke pijače. Še posebej pa je takšen ukrep prepovedi nesmiseln, če je možno takšno plastenko pijače kupiti na prireditvenem prostoru. V tem primeru je skrb varnostne službe, da je plastenka, še posebej, če je večja, lahko tudi nevaren predmet, povsem nesmiselna.

Možnosti pritožbe obiskovalec, ki se mu prepove vnos pijače na prireditev, kot take nima, pojasnjujejo na notranjem ministrstvu. Varnostniki se morajo držati navodil organizatorja, ti pa običajno ščitijo zgolj interese gostincev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User635660
05. 11. 2010 08.25
vse te varnostne službe so eno navadno sranje in popolnoma nepotrebne. kdo pa so varnostniki pa itak vemo. če ne bi bilo teh služb 'bivši bratje' ne bi imeli kaj početi. vsi trenirajo borilne veščine in jih morajo nekje uporabiti. a ste kdaj videli kakšnega 'južnega' pri nas, da igra šah?
User422313
04. 11. 2010 20.45
bu dala je tisti,ki gre na prireditve---to je samo oderuštvo-, cilj teme je---da ta na tegnejo...
sprint
04. 11. 2010 19.42
Kot že enkrat povedano. Mafijska država Slovenija je začela tudi na račun Naše varnosti služiti. Lep primer so zviševanja raznih kazni (CPP ipd), izmišljevanje čedalje bolj novih in čedalje bolj NORIH prerškov (pljuvanje na tla, čelade za kolesarje ipd.) z namenom čedalje bolj oguliti državljane. In tudi javne prireditve so očitno postale tržna niša. Slovenska Mafija-STOP. So se Vas začeli sramovati že Sicilijanci, ki so to stvar izumlili.
User323207
04. 11. 2010 19.34
Tale gospa res ne hod preveč na take in podobne prireditve... Zadeva pa je problem, sploh na kakih večjih koncertih na štadionih, kjer je poleti lahko precej vroče. Par let nazaj, na koncertu Stonsov v Budimpešti je blo na štadionu 40 stopinj, sence nobene in če si hotel biti spredaj, si trpel ko Kristus na križu. Vodo v plastenkah so zaplenil, v zameno pa so nam dali vrečke tople vode in nas polivali s curkom iz šlaufa. Sicer pa na vsaki Eventimovi vstopnici piše kaj lahko in kaj ne smemo vnašat na prireditve in med drugim je zapisano: "Naprav za snemanje zvoka in slike, steklenic, kozarcev, pločevink, palic, orožja, pripomočkov za ognjemet in drugih predmetov, ki so navedeni v hišnem redu, ni dovoljeno prinašati na prireditev." Dlakocepci lahko vidite, da o plastenkah in o alkoholu ni govora, je pa govora o steklenicah in kozarcih. Načeloma so torej plastenke in alkohol dovoljene ;)
User499679
04. 11. 2010 18.07
Mene pa bolj zanima, če je to res, kaj je v tem primeru: Ko smo šli na bowling v Planet TUŠ, piše ob mizi: Prepovedan vnos pijače in hrane! Tam pa lahko vsak naroči hrano-od pizze, ki jo imajo še sami v ponudbi do pijače ki je tudi v steklenici in je bolj nevarna od plastenke. Torej ni samo na prireditvah interes zaslužka.
User490089
04. 11. 2010 18.00
ta je pa bosa: "....če plastenko nekomu vržete v glavo, ga lahko tudi poškodujete...." ja, če mu vržete mobilni telefon v glavo, tudi!
User635270
04. 11. 2010 17.36
Sem bil v Italiji že na nekaj koncertnih prireditvah( npr. koncert Iron Maiden stadion v Udinah), pa sploh ni problema z vnosom plastenk in sendvičev, ne pa tu za te kmečke veselice ko te celega prešlatajo.
dftdf
04. 11. 2010 16.14
na zadnji tekmi med slovenijo in ferskimi otoki mi je varnostink ukazal, da moram vržt vse v smeti ( 0,5L vode in 2 sendviča). Ok sm si mislu bom kupu pa notr in pridem med polčasm na blagajno in kaj mi reče "mi je zmanjkalo sendvičev", halooo?!!! sej za mene ni panike potrpim, samo brat pa je še OTROK in je mogu bit lačn. če so že taka pravila naj se zrihta usaj dovol hrane ne pa da zmanjka!!!!!!
User390621
04. 11. 2010 16.05
kaj odkrivajo toplo vodo?.. to bi lahko bila novica pred 10 leti
User513999
04. 11. 2010 16.00
Potem pa ti plastenko s pol litra navadne voda zaračunajo 2,5€... oderuštvo! Vsaj vodo bi lahko bilo dovoljeno vnašat...
User496595
04. 11. 2010 15.30
NIČ NOVEGA ČE GREŠ NA MARIBORSKO ZLATO LISICO, SE DOGAJA ISTO UPAM DA BO ČIM MANJ LJUDI PRIŠLO NA TAKŠEN SPEKTAKEL, ŠKODA ZA NAŠE SMUČARKE. DRUGI TAKŠEN DOGODEK JE RADIO CITY ROJSTNI DAN SPET NE PUSTIJO UNOSA PIJAČ NITI BREZ ALKOHOLNIH JA VARNOST JE NA PRVEM MESTU. nAJ KAR RUBIJO KOLIKO HOČEJO MENE TAM NE BODO VIDELI IN MOČNO UPAM DA BODO TUDI DRUGI MARIBORČANI IN DRAŽAVLJANI TAKO MISLILI. PA LEP DAN.
Marinanjo
04. 11. 2010 15.28
Sprenevedanje ...enih... ko pa potujejo in se delajo svetovljane in gredo skozi vse varnostne postopke na letališčih in podobno je pa vse ok...varnostni postopki in ukrepi. (pijače,nevarne snovi,predmeti,....kaj vse človek ne pogrunta da doseže nekj svoj cilj..... zaradi prepričanja ali ideala...) Povsod po svetu e arni predmeti,etc..) danes varnost za zdravjem največja dobrina. ...tisti ki se zavedajo tega vejo o čemu se govori....danes so časi taki da je treba biti pazljiv in preži okrog veliko potencijalnih nevarnosti -poleg domače take in drugačne scene .prav ti vplivi bodo kajkmalu botrovali da se bo tudi pri nas nivo varnosti dvignil na maximum...ali ga boš sprejel ali pa boš doma me 4 zidi...žal tendence in razni dogodki ki se odvijajo v naši neposredni bližini okoli nas kažejo da nismo izuzeti ampak smo del te realnosti. Torej... Lep varen dan vsem..... kolikor se še da....
mirinjo
04. 11. 2010 15.28
+1
Na Euru 2002 v Rokometu v Lj. so mi bedaki vzeli vazelin, s katerim kao lahko ogrožam varnost, notri pa so prodajali porcelanaste lončke. No comment.
enjoyer
04. 11. 2010 15.16
Jaz sem čisto brez težav nesel not pločevinko. V drugem žepu sem pa mel ogromno svetilko, pa se me ni noben niti dotaknil. Očitno sem mel srečo... Drugače pa tale gospa očitno ne hodi dosti na prireditve. Sploh ne vem, kdaj sem nazadnje bil na kakšni, kjer je vnos pijače dovoljen... Sem pa recimo na Killersih doživel, da se je na poti domov en "meščan" pritoževal, zakaj organizatorji niso opozorili, da bo dež in blato in da je zdaj cel u.... zaradi njih.
User570277
04. 11. 2010 15.10
Tale članek je dokaj mem. Čisto normalno je, da organizator (zaprte prireditve) omeji vnos hrane in pijače na prizorišče, saj tako zavaruje svoje trgovce, ponudnike pijače in hrane, da bodo imeli zaslužek. Druga stvar je pa nesmiselnost našega zakona, ki uničuje take prireditve. Še v Skandinaviji imajo bolj mil zakon, pa imajo dosti večjo prohibicijo. Lepo se je pokazalo, da izgredi ter točenje alkohola nima nobene veze (sam poglejte fuzbal in uničevanje). V sosednji Avstriji, Hrvaški imaš ogromno ponudbe, pivo sploh ni problem, tudi ponudba hrane je dobra. Pri nas te pa najprej ta glup zakon omejuje, ki si ga vsak inšpektor razlaga po svoje ... nato te pa še razni športni zavodi ala Zavod Tivoli omejujejo s ponudbo, saj ti ne moreš tržiti svojega bifeja, od njihovega pa tudi nič ne dobiš, čeprav jim ti pripelješ par tisoč ljudi (strank). Takšna je naša realnost, žal ...
devlon
04. 11. 2010 15.04
spet ena tecnoba, ki je verjetno prvic v zivljenju sla na prireditev in jo je šokiralo, da ne sme vstopit s svojim sokcem. ueee, ueeee.... Drugič naj pa doma ostane.
goricki
04. 11. 2010 15.00
Seveda pohvale Weekend bandu za odlično vzdušje.
goricki
04. 11. 2010 14.58
Na noči čarovnic pri Gradu je bilo več kot 20.000 ljudi, ampak med temi se žal še vedno najdejo takšni, ki ne spoštujejo pravil organizatorja. Če jim je težko zapraviti kakšen evro za pijačo na takšni prireditvi, naj raje ostanjeo doma. Tudi brez teh je bila odlična žurka, oz. najboljša doslej!
lesnikovsok
04. 11. 2010 14.57
saj tud država po en stran ne dovoli uporabi marihuane po drugi strani pa dovoli uporabo alkohola in cigaret, ki ubije veliko ljudi in uniči veliko družin.... denar je pač na prvem mestu use ostalo je.....