Evropska direktiva o baterijah v 11. členu državam članicam nalaga, da zagotovijo, naj proizvajalci načrtujejo naprave tako, da se baterije lahko odstranijo od aparata. Med izjeme uvršča naprave, ki so zaradi varnosti, delovanja, zdravstvenih ali drugih razlogov v enem kosu.
Slovenija je kot članica Evropske unije direktivo sprejela v pravni red, in sicer z uredbo, ki je celo strožja kot evropska. Izjeme namreč ne predvideva, v 7. členu narekuje le nujno ločitev baterij in aparata.
'Pripomb ni bilo'
Določila slovenske Uredbe o baterijah in akumulatorjih ter odpadnih baterijah in akumulatorjih začnejo veljati 1. januarja 2009. ''Ko je bila uredba poslana v javno obravnavo in tudi vsem zavezancem na področju ravnanja z odpadnimi baterijami in akumulatorji, nihče od njih ni podal pripomb na 7. člen. Tudi v času veljave uredbe se nihče od zavezancev na ministrstvo za okolje in prostor ni obrnil s konkretnim vprašanjem oziroma zahtevkom za razlago člena. Če se bo kaj takega zgodilo, bo ministrstvo še enkrat preučilo direktivo in določbe naše uredbe,'' so sporočili z ministrstva.
Kot je znano, sta tako iPhone kot tudi iPod v enem kosu, torej kočni uporabnik baterije ne more ločiti od naprave. Ali to pomeni, da bo njuna prodaja po novem letu, ko uredba stopa v veljavo, prepovedana? ''Glede naprave, ki jo omenjate, ne moremo soditi, ali je skladna z določili, saj o njej nimamo nobenih podatkov proizvajalca. Prav tako ne razpolagamo s podatkom, da bi katera od nadzornih institucij prepovedala uporabo omenjene naprave," so pojasnili na okoljskem ministrstvu.
Kdo bo sankcioniral morebitne kršitve?
''Nadzor nad uredbo izvajajo inšpektorji, pristojni za varstvo okolja,'" so sporočili s tržnega inšpektorata. ''Pravilno označevanje baterij pa nadzorujejo tržni inšpektorji,'' so dodali. Na okoljskem inšpektoratu so za 24ur.com zatrdili, da niso pristojni za reševanje tovrstnih vprašanj. Zanimivo, saj 35. člen uredbe določa, da ''nadzor nad izvajanjem uredbe opravljajo inšpektorji, pristojni za varstvo okolja''.
''Ker določbe še ne veljajo, noben inšpektorat tega še ne preverja," je za 24ur.com pojasnil Andrej Vuga z okoljskega ministrstva. ''Ko bodo nastali problemi – očitno tukaj bodo vprašanja –, bodo zainteresirani na naše ministrstvo podali vlogo za spremembo uredbe," je dejal. To pomeni, da bi moral prodajalec, ki bi želel na slovenske police postaviti iPhone, ministrstvo zaprositi za spremembo uredbe.
Tudi o kršitvah še ne moremo govoriti, saj uredba dejansko še ne velja. Ker pa se novo leto nezadržno približuje, je časa vse manj. Ipode v Sloveniji namreč že prodajajo. Ali bodo po 1. januarju 2009 v slovenskih trgovinah nezakonito? Kaj to pomeni za prodajalce, ki jih prodajajo? Jih bodo morali po novem letu umakniti s prodajnih polic? Po mnenju Vuge bi jih morali. ''Očitno bo moralo priti do pobude, da bo stvar stekla drugače. Ali se bo pobuda prilagodila trgovcem ali pa trgovci uredbi. Bomo videli, kaj bo."
Možna sta torej dva scenarija: ali bo inšpekcija ukrepala ter bodo iPode umaknili iz prodaje in iPhone za vedno prepovedali ali pa bodo trgovci odšli na okoljsko ministrstvo in zahtevali spremembe.
Kaj čaka imetnika odsluženega iPhona?
Kaj naj stori posameznik, ki ima iPod ali iPhone in se mu pokvari? Na kakšen način ga lahko zakonito odvrže? Odgovora na vprašanje na okoljskem ministrstvu nimajo. Uredba sicer distributerjem nalaga, da morajo na prodajnih mestih urediti posebne zabojnike za ločeno zbiranje in začasno skladiščenje prevzetih odpadnih prenosnih baterij.
Uredba določa tudi kazni za prekrškarje, ki se gibljejo od 4.000 do 40.000 evrov, globe pa so uperjene tako proti proizvajalcem in trgovcem kot tudi proti končnemu uporabniku.
Kakor koli že, iPhone je moč kupiti v vseh sosednjih državah: v Avstriji, v Italiji, na Madžarskem in na Hrvaškem. A kot kaže, bodo slovenski kupci še čakali. Na Applovi spletni strani namreč med državami, kamor naj bi iPhoni prišli v kratkem, ni Slovenije. Tudi predstavnik Appla za Evropo Alan Hely je za 24ur.com pojasnil, ''da datuma za prihod iPhonov v Slovenijo še niso določili''. ''Do danes nimam k temu dodati nič novega," je priznal.
Apple sicer trdi, da njihovi aparati niso v neskladju z evropsko zakonodajo. ''Sredi oktobra so se v številnih medijih pojavila namigovanja, da se zaradi zakonskih sprememb iPodi in nekateri drugi Applovi izdelki v Sloveniji ne bodo smeli več prodajati. Ta dezinformacija je bila posledica napačnega tolmačenja Uredbe o ravnanju z baterijami in akumulatorji ter odpadnimi baterijami in akumulatorji. Prišlo je namreč do napačnega razumevanja besedne zveze "readily removed battery", saj uredba določa, da mora biti končnemu uporabniku ali profesionalcu omogočena odstranitev baterije iz naprave. To pa je pri Applovih izdelkih povsem izvedljivo," so prepričani v Agenciji Imelda, ki skrbi za Apple v Sloveniji.
Kdaj, če sploh, bodo slovenski iPhoni ugledali luč sveta, bo pokazal čas. Pred tem pa bo verjetno treba spremeniti uredbo.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.