Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) podpira poziv javnosti in vlade, ki sta ga dala Sindikat policistov Slovenije in Policijski sindikat Slovenije, da je v prihodnje treba nameniti več sredstev za zaščitno opremo policistov, je povedal državni sekretar na notranjem ministrstvu Goran Klemenčič. Poudaril pa je, da je bil v letu 2009 ravno opremi namenjenih milijon evrov.
To je po njegovih besedah največji znesek v zadnjem desetletju. V tem trenutku pa poteka tudi javni razpis za nakup novih zaščitnih sredstev, je dejal. "Pričakujemo, da bodo še pred koncem leta ta sredstva tudi kupljena," je povedal in pojasnil, da gre za 200 neprebojnih srajc, 20 neprebojnih jopičev in 500 neprebojnih jopičev za potrebe uniformirane policije. Dokončna dobava teh sredstev je predvidena za začetek naslednjega leta, delna pa že novembra letos, je dejal. Za popolno opremljenost bi po Klemenčičevem mnenju sicer potrebovali 4522 kosov neprebojnih jopičev, "kar pomeni slab milijon evrov letnih investicij v nadaljnjih nekaj letih".
Vendar pa so ob prihodu na ministrstvo ugotovili, da "slovenska policija za razliko od vojske nikoli ni imela strategije opremljanja". Ta se je po njegovem mnenju začela pripravljati šele letos, saj pripravljajo dokument Strategija opremljanja policije 2010–2014. Sprejeta bo predvidoma jeseni, je pojasnil.
Kot je dejal Klemenčič, je MNZ poleg tega specifično po neugodni strukturi proračuna. V policiji gre po njegovih besedah skoraj 80 odstotkov proračuna za plače, večji delež preostanka gre za materialne stroške, za investicije pa ne ostane skoraj nič. "Taka struktura proračuna je v slovenski policiji že leta, desetletja," je dejal.
Pozivi sindikata
V Sindikatu policistov Slovenije so opozarili, da se v zadnjem času soočajo s povečanim nasiljem v državi. Pred nekaj dnevi so morali posredovati pri streljanju v Ljubljani, kjer sta bila huje poškodovana dva policista. V juliju pa so policisti tudi uspešno aretirali moškega iz Hrvaške, ki je nameraval izvesti bombni napad na slovenske vladne zgradbe in vidne slovenske politike oziroma na premierja Boruta Pahorja. Pri njem so našli tudi štiri ročne bombe.
"V prvem primeru je bilo odločilnih nekaj sekund, v drugem pa nekaj centimetrov. Odmevna dogodka opozarjata, kako policisti in kriminalisti prepoceni prodajamo svojo lastno varnost in življenja. Ne gre samo za to, da smo za tako nevarno delo premalo nagrajeni. Najslabše od tega je, da pri tem nismo niti ustrezno zaščiteni, saj imamo pri delu pogosto na voljo le zastarelo in neuporabno opremo, ki jo imamo samo zato, da jo imamo, ne moremo pa je učinkovito uporabljati,” so še dejali v Sindikatu policistov Slovenije.
Lahko bi opremili 3500 policistov
Opozorili so, da bi za ceno enega oklepnika lahko opremili okoli 3500 policistov z najsodobnejšimi neprebojnimi zaščitnimi jopiči in rešili večino najnujnejših dobav opreme za operativne policiste. “Menimo, da je za delovanje pravne države v RS in varnost njenih državljanov bolj pomembna učinkovita policija kot vojaška misija v tujini, ki nam med drugim lahko nakoplje le še dodatne varnostne probleme,” še poudarjajo.
Sodobna zaščitna sredstva bi policisti nujno potrebovali, saj imajo jopiče, ki so povsem neprimerni za uporabo, zastareli in iz že dotrajanega materiala, o čemer pričajo tudi za nekaj let prekoračeni priporočeni roki trajanja tega materiala. Nekateri jopiči se uporabljajo v policiji še iz osamosvojitvene vojne. Zaradi njihove teže, velikosti in okornosti jih policisti ne morejo nadeti že pred intervencijo, saj z njimi ne morejo varno upravljati službenega vozila. “Na podlagi navedenih dejstev bi lahko sklenili, da je vladi RS življenje slovenskega policista manj vredno kot 600 evrov, kolikor znaša cena kakovostnejšega neprebojnega jopiča,” so še zapisali.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.