Slovenija

Sestro Bernardo, ki je prenovila kuharsko biblijo, bolj kot kuhanje zanimala mehanika

Ljubljana, 22. 12. 2018 08.12 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Nina Šašek
Komentarji
22

Verjetno imate kakšen njen izvod tudi v vašem domu, saj je to – takoj za Prešernovimi Poezijami – najbolj prodajana slovenska knjiga. Na 150. obletnico je Velika slovenska kuharica doživela že svoj 30. ponatis, zanj pa je dve leti garala sestra Bernarda Gostečnik, ki je kuharsko zapuščino prevzela od sestre Vendeline Ilc. Kot pravi, jo je ta izbrala, čeprav ji je bolj kot kuhanje dišala mehanika.

Letošnje leto zaznamuje še en mejnik. Slovenci smo namreč dobili že 30. ponatis kuharske biblije, ki je izšel ravno ob jubilejni 150. obletnici izida te knjige. Čeprav se je sprva imenovala Slovenska kuharica ali Navod okusno kuhati navadna in imenitna jedila, pa jo bo večina na svojih domačih policah našla pod imenom Slovenska kuharica. Te knjige otroci praviloma niso listali, da bi si na stilsko oblikovanih fotografijah jedi izbirali kolače, saj je večina izdaj imela zelo malo fotografij. Njen pravi zaklad so bili preizkušeni recepti jedi, ki smo jih že vse od sredine 19. stoletja dalje jedli na Slovenskem. Z razlogom jo lahko imenujemo kuharska biblija, saj je skrbela za prenos kulinarične tradicije iz roda v rod, tako kot se je tudi knjiga običajno prenašala iz roda v rod. Že od nekdaj je Slovenska kuharica služila zgolj enemu namenu – učenju kuhanja in peke.

Ta kuharska knjiga je 'večna' in se je prav zato običajno prenašala iz roda v rod.
Ta kuharska knjiga je 'večna' in se je prav zato običajno prenašala iz roda v rod. FOTO: Miro Majcen

V 150 letih prodanih več kot četrt milijona izvodov

Ker je knjiga prehodila že zelo dolgo pot – vse od leta 1868, ko jo je izdala Magdalena Pleiweis, je v 150 letih večkrat spremenila podobo, nekaj vsebine, nikoli pa svoje strokovnosti in poučnosti. Velja za največjo slovensko knjižno uspešnico vseh časov, tudi zato, ker se je vse od prve izdaje s pomočjo različnih avtoric neprestano spreminjala in prilagajala željam in potrebam svojih bralcev.

Izreden pečat sestre Felicite Kalinšek

Mnogi poznajo Slovensko kuharico pod imenom ‘kalinškova’, to pa zato, ker je zanjo v začetku 20. stoletja začela skrbeti sestra Felicita Kalinšek, priznana učiteljica kuhanja. Kalinškova je leta 1912 šesto izdajo kuharice temejito dopolnila ter prilagodila potrebam predvsem podeželskega prebivalstva, ki je bilo takrat večinsko. Skoraj podvojila je recepte, dodala pojasnila kuharskih izrazov in številne uporabne nasvete. Za kuharico je skrbela več desetletij in poskrbela za več njenih izdaj. Po njeni smrti je v okviru zapuščine postala kulturna dediščina reda šolskih sester, iz katerega so izšle tudi vse naslednice sestre Kalinškove, ki so skrbele za nadaljnje izdaje knjige. Deseto izdajo, ki je izšla po drugi svetovni vojni, je urejala sestra Izabela Gosak, ki je med drugim prilagodila recepte novemu socialističnemu času, prav tako je razširila nabor vegetarijanske prehrane. Mnogim bo bolj znana sestra Vendelina Ilc, priznana učiteljica kuhanja, ki je posodobila 18. izdajo, ki je izšla leta 1980. Ilčeva je izključila vse zastarele recepte in dodala številne nove, ki so se med Slovenci pojavili v tistem času. Poskrbela je za več nasvetov glede preprostega in zdravega prehranjevanja ter vključila pravila strežbe. Sestra Vendelina, ki je avtorica številnih kuharskih knjig, pa je poskrbela še za eno stvar – med šolskimi sestrami je našla naslednico, za katero je vedela, da bo zahtevni nalogi kos. S 24. izdajo je Slovenska kuharica zaradi svoje obsežnosti upravičeno postala Velika slovenska kuharica. Že takrat se je v prenovo knjige vključila sestra Bernarda Gostečnik, ki je nato prevzela odlično opravljeno delo sestre Vendeline in poskrbela za tokratno jubilejno 30. izdajo Velike slovenske kuharice.

Vsi recepti v knjigi so bili preizkušeni, zaradi količine receptov, pa so bili ti praviloma napisani strnjeno in brez nepotrebnih opisov.
Vsi recepti v knjigi so bili preizkušeni, zaradi količine receptov, pa so bili ti praviloma napisani strnjeno in brez nepotrebnih opisov. FOTO: Miro Majcen

Raje popravljala traktorje kot kuhala

Sestra Bernarda pravi, da nikoli ni bila preveč navdušena nad kuhanjem. Ko je bila dovolj stara, da se nauči veščin gospodinjenja, jo je mati poslala v samostan na šestmesečni tečaj. Naučila se je gospodinjskih veščin, a hkrati obvladala vse tehnične zadeve doma, saj je imale štiri starejše brate. Zase pravi, da ni tip za kuhanje. Tega se je pač naučila pri sestrah in tam si jo je za svojo naslednico tudi izbrala sestra Vendelina. Ta ji je ob predaji rekla, da ve, da bo ona to zmogla. Takrat se teže teh besed še ni zavedala. Danes, po dveh letih garanja, ve, kaj je v resnici mislila Ilčeva. Sestra Bernarda je zadnji dve leti svojega življenja je posvetila pripravi 30. izdaje Velike slovenske kuharice in poučevanju. Prav slednje jo izredno veseli. Morda tudi zato, ker je zelo ponosna, da na tak način prenašamo tradicijo iz roda v rod.

Poudarek na preprosti pripravi in lokalnih sestavinah

Ostankov hrane v knjigi ne boste našli, pa ne zato, ker morda ne bodo nastali pri vaši pripravi jedi, pač pa zato, ker so jih preimenovali in jim s tem odvzeli negativen prizvok. Še vedno pa boste našli ogromno receptov, kako jih ponovno uporabiti in iz njih narediti zelo okusne jedi.

Vsaka izdaja se prilagodi družbenim razmeram in navadam ljudi. To lahko pomeni tudi nove sestavine in nove načine priprave hrane. V zadnji izdaji, za katero je sestra Bernarda garala celi dve leti, pri tem pa usklajeno sodelovala z urednico jubilejne izdaje Nino Žitko Pucer. Na dobrih tisoč straneh ima knjiga več kot 3000 strnjenih receptov in prav vsak od njih je preizkušen. Sestra Bernarda je knjigo temeljito posodobila in približala trendom, ko želimo jedi pripravljati čim bolj preprosto in hitro. Takšne potrebe nam narekuje naš tempo življenja, čeprav sestra opozarja, da je to slabo. Za hrano in njeno pripravo si je potrebno vzeti čas, k pripravi pa vključiti vse družinske člane. Kuhinja je bila od nekdaj središčni prostor doma in tam bi se morali čim bolj povezovati, družiti in sodelovati, pravi sestra. Sestra Bernarda je delala tudi kot vodja prehrane v vrtcu, pa poučevala gospodinjstvo. Prav zato si je ob preurejanju kuharice zelo prizadevala, da se v receptih uporabi čim več svežih in lokalno dostopnih sestavin. Vsebino knjige je dopolnila s številnimi novimi praktičnimi recepti, nasveti in sestavinami, zato je v knjigi več receptov za pripravo svežih in lahkih predjedi, juh, perutnine, pa zelenjave in rib. Ker zadnje čase veliko debatiramo o raznih oblikah prehranskih alergij – pri čemer sestra Bernarda opozarja, da je večinoma razlog za številne alergije in preobčutljivosti tudi v tem, ker ne uživamo sveže, domače moke, pač pa kupljene zmesi, kje so poleg pšenice dodane še druge snovi, prav tako pijemo ‘mrtvo’ mleko in drugo predelano hrano, čeprav se tega ne zavemo – je v knjigi tudi več receptov za jedi brez glutena, dodala pa je tudi precej novih receptov za drobno pecivo in priljubljene koktajle.

Slovo od želv, medvedjih tac ...

Sestra Bernarda je morala vsako stvar preveriti in preizkusiti. Recepte so preizkušali na njenih zelo obiskanih kuharskih tečajih, ostalo je morala opraviti kar sama, na terenu. Veliko je novosti glede postopka kolin. Pa tudi na področju priprave divjačine. Nekatere živali so sedaj zaščitene ali pa jih na naših jedilnikih ni več, zato so recepti ‘leteli ven’. Tako so iz knjige dali recepte o tem, kako se pripravi želve, pa medvedje tace. So pa razširili recepte s pripravo filejev, ki so zelo popularni. Ostajajo recepti za pripravo polžev, pa čeprav jih le redki pripravljajo. Tudi to je morala pripraviti in poizkusiti, a, kot pravi, z odporom.

Šolske sestre imajo več kot dvesto let tradicije pri poučevanju o gospodinjstvu, peki in kuhi.
Šolske sestre imajo več kot dvesto let tradicije pri poučevanju o gospodinjstvu, peki in kuhi. FOTO: Miro Majcen

Tokratna izdaja Velike slovenske kuharice je v dveh podobah - klasična in prestižnejša. Slednja je nekoliko dražja in izdana v zgolj 1000 izvodih, medtem ko je klasična izdaja izšla v 2000 izvodih. Sestra Bernarda upa, da bo kuharica Slovenkam in Slovencem v pomoč in veselje. Zave se, da vedno raje posegamo po kuharskih knjigah raznih znanih tujih in domačih kuharjev. Prav je, da širimo svoja obzorja in izkušnje, opozarja Gostečnikova, a hkrati dodaja, da so v Veliki slovenski kuharici zbrane vse osnove kuhe in peke, s katerimi lahko izboljšamo svoje kuharske veščine. Ne nazadnje gre vendarle za prvo izvirno slovensko kuharsko knjigo, ki je že pred časom postala simbol tradicije – slovenski ponos.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (22)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

peresni
22. 12. 2018 22.13
+0
a za krače v njeni posodi bo poskrbel Anže z mačeto?
Andrej Bergant 1
22. 12. 2018 21.05
+8
Končno nekaj lepega v tej solzni dolini pod Alpami.
flatearth
22. 12. 2018 20.33
+3
S kruhom pomazano, dober tek,
poserjemsenavas
22. 12. 2018 15.50
+26
Na gorenjskem se vsi recepti začnejo z Najprej si sposodi....
rekapaka
22. 12. 2018 09.56
+40
Moja mama je imela Kalinškovo kuharico, izdaja pred II. svetovno vojno. Najbolj mi je bil všeč recept za peko potice: Vzemi 12 jajc........
SKRIPT
22. 12. 2018 15.25
-22
devlon
22. 12. 2018 09.42
-21
mehanika in sosolke..
MrKritik77 .
22. 12. 2018 21.16
+2
Veliko ljudi ti je dalo minuse, ampak mene si nasmejal do solz, tako da si dobil plus. In, da ne pozabim, hvala ti, sem nujno potreboval konkretno dozo smeha. :-)
Bi? Božji
22. 12. 2018 09.20
+45
SKRIPT
22. 12. 2018 15.24
-37
Zakaj pohvalno, ker ena nezadovoljena baba izda knjigo
PanterTheBlack
22. 12. 2018 09.10
-23
Dobra reklama. Sestri Bernardi bo tudi še kakšen dodaten cent padel v žep sedaj
SKRIPT
22. 12. 2018 09.04
-50
Celibat poneumlja ljudi
Thruma
22. 12. 2018 15.43
+28
Ja se ti pozna.Na Metelkovo pojdi tam so tvoji.
SKRIPT
22. 12. 2018 15.54
+7
Joj joj, ti pa nisi prava Slovenka, ampak nsi Slovenka, dej umiri se malo
jg57
23. 12. 2018 11.38
+1
Tudi zunaj crlibata ni pomabjkanja neumnih.
Alllll
23. 12. 2018 20.48
ejgaunga
22. 12. 2018 09.03
+15
cena te knjige je pa zelo, zelo pretirana, žal...........
SKRIPT
22. 12. 2018 09.04
-12
Zakaj zal, cerkev potrebuje denar za evangelij in pozresnost
Thruma
22. 12. 2018 15.17
+16
Skript.Ni ti je potrebno kupiti,ker verjetno ni receptov za čevapčiče.Pa se v latinci je napisana,kar bi ti povzročalo težave.
SKRIPT
22. 12. 2018 15.55
+0
Ti znas samo tisto kar ti cerkev zapove, kdaj si seksala
Thruma
22. 12. 2018 17.48
+6
Skript.Ocitno premočno z glavo butas v tla.
SKRIPT
22. 12. 2018 19.31
-3
Da ne bos tudi ti pisala knjigo o hrani, falus je bistven zate, pa k spovedi pojdi