Če bo vse šlo po načrtih, bo zahodna cev predora Golovec za promet odprta 17. avgusta. Dela, ki potekajo dan in noč, bodo predvidoma končana v pogodbenem roku, z napredovanjem del pa je zadovoljen tudi minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, ki si je v četrtek popoldan v družbi prvega moža Darsa Valentina Hajdinjaka ogledal potek obnove.
Obnova predora Golovec je ena pomembnejših investicij, ki jih trenutno izvaja Dars. Dela so namreč vredna 8,5 milijona evrov.
Da bi bila zahodna cev predora čim prej odprta za promet, delavci delajo tudi ponoči, Vrtovec pa upa, da bodo tako potekala tudi ostala dela."Zasledujemo cilj, da bi lahko čim več del opravili v nočnem času, tudi če bo finančni vložek malo večji. S tem izboljšamo pretočnost in zmanjšamo gnečo," je dejal.
"Zadovoljni smo, da dela potekajo v skladu s terminskim planom in bodo končana znotraj pogodbenega roka. Predvsem me veseli, da v času obnove predora Golovec ni bilo večjih zastojev na ljubljanski obvoznici, tudi ker je Dars uspel doseči dogovor z Mestno občino Ljubljana in Direkcijo RS za infrastrukturo glede izvedbe njihovih gradbenih del na posameznih odsekih," je dejal Hajdinjak. Glede dela tudi ponoči pa je dejal, da lahko bistveno pripomore k temu, da se lahko časi obnov skrajšajo na minimum, kar pomeni boljšo uporabniško izkušnjo za uporabnike avtocestnega križa.
Sanacija predora je bila nujna, saj so bile v njem že vidne poškodbe, ki so bile posledica obrabe predora in specifičnih lastnosti terena, zlasti prodiranja hribinske vode skozi talni obok. Celovito sanacijo pa je Dars izkoristil tudi za ureditev prezračevanja ter nadgradnjo razsvetljave in drugih varnostnih sistemov, s čimer bo izboljšana varnost v predoru.
Sanacija in nadgradnja druge, vzhodne cevi se bosta izvedli naslednje leto, in sicer predvidoma v istem terminu.
Skozi predor dnevno skoraj 5000 težkih tovornjakov
Predor Golovec leži na vzhodni ljubljanski obvoznici, na odseku avtoceste A1 med Bizovikom (Litijska cesta) in razcepom Malence. Na južni strani predora Golovec se v razcepu Malence križata avtocesti A1 Šentilj–Srmin in A2 Karavanke–Obrežje, kar pomeni, da skozi predor poteka tranzitni promet iz smeri Primorske in Dolenjske proti Štajerski ter obratno, hkrati pa lokalni promet v južni oziroma severni del mesta.
Kot navajajo na Darsu, je promet skozi predor stekel v letu 1999. Predor je bil vseskozi redno vzdrževan, medtem ko obsežnejših obnovitvenih posegov ni bil deležen. Število težkih tovornjakov, ki vozijo skozi predor Golovec, je vseskozi raslo: če ga je še leta 2000 v obe smeri dnevno prevozilo v povprečju 600 težkih tovornjakov, ga je leta 2013 že več kot 3300, v letu 2019 pa že skoraj 4900 na dan. Če bo v prihodnosti sprejeta odločitev o prepovedi tranzitnega tovornega prometa po severni ljubljanski obvoznici, bo to še bolj obremenilo voziščno konstrukcijo predora, ki mora zato ustrezati novim prometnim obremenitvam, opozarjajo na Darsu.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.