Zima nas je postavila pred novo realnost: precej višje cene energentov, kot smo jih bili vajeni. S pomladjo smo upali, da bomo lažje zadihali, a je ruski napad na Ukrajino še dodatno pretresel energetske trge. Na vprašanja, kako bo vojna nadalje vplivala na dostopnost in ceno energentov in kakšni izzivi na tem področju čakajo našo državo, je odgovarjal minister Jernej Vrtovec.
"Neupravičen vojaški napad na neodvisno državo Ukrajino ni le humanitarna in človeška katastrofa za samo Ukrajino, ampak bo in tudi že je odločilno spremenila geopolitična razmerja in obnašanje posameznih držav in tudi političnih povezav," je Vrtovec začel novinarsko konferenco, pri čemer je pohvalil enoten odziv EU na rusko agresijo.
Zahodni svet je že sprejel vrsto sankcij, vendar pa Rusije še ni udaril tam, kjer najbolj boli. Vrtovec je tu jasen: "Slovenija se zavzema, da se nemudoma uveljavi embargo na uvoz ruskih energentov." "Le s takšno prepovedjo bomo lahko dosegli svoj cilj, to je takojšen mir," je poudaril. "S tem, ko nam Rusi drago prodajajo nafto in plin, se financira napad na neodvisno državo." Kot je večkrat poudaril: "Življenje nima cene."
Kljub veliki slovenski izpostavljenosti do ruskih energentov, je Vrtovec prepričan: "Slovenija bo zmogla." Kar pa ne pomeni, da to ne bo velik izziv tako za našo državo kot tudi za celotno EU. Njena (pre)velika odvisnost od ruske nafte in plina je po besedah ministra za infrastrukturo rak rana evropskega energetskega sistema, ki jo je treba nemudoma začeti zdraviti. Razloga sta dva, prvi je etični, drugi je zanesljivost oskrbe.
EU iz Rusije uvozi 30 odstotkov nafte, Slovenija kar 90
Čeprav cene plina rastejo, je dobra novica obraten trend pri ceni emisijskih kuponov. S skoraj 100 evrov pred dvema mesecema se je ta že razpolovila na okoli 50 evrov. Draži se tudi elektrika, pri čemer je po ministrovih besedah velik problem formula za izračun cene električne energije, ki je vezana na porabo in ceno plina. "To je nelogično, saj v EU le 14 odstotkov električne energije proizvedemo iz plina," je poudaril. Na zadnjem srečanju na ravni EU je bila zato na mizi tudi zahteva, da se to spremeni. Ob tem pa je spomnil na položnice za mesec februar, ki jih te dni prejemajo gospodinjstva po Sloveniji in ki so zaradi vladnih ukrepov za polovico nižje od januarskih.
Vrtovec je spomnil tudi na izjemno odvisnost Slovenije od ruske nafte. Rusija dobavi 12 odstotkov vse svetovne nafte, v EU pa približno 30 odstotkov. Medtem pa Slovenija kar 90 odstotkov potreb pokriva z nafto iz Rusije. Kljub temu Vrtovec meni, da odločitev za embargo ne bi smela biti vprašanje. "Mir zagotovo nima cene, človeška življenja prav tako nimajo cene in cilj je ustaviti agresijo na Rusijo," je ponovil besede začetka novinarske konference.
Ob tem pa miri, da nam črnega zlata zagotovo ne bo zmanjkalo: "Nafte je dovolj. V skladu z evropsko zakonodajo imamo rezerve za več kot tri mesece." S takšno količino lahko po njegovem mnenju poskrbimo tako za redno dobavo kot tudi za vzdržno cenovno politiko. Država bo v primeru uvedbe embarga zagotovila nafto iz rezerv, dobavitelji pa bodo tako imeli dovolj časa, da zagotovijo dobavo iz drugih držav, da iz 90 pridemo na nič odstotkov, je še dejal minister Vrtovec. "Nafte je dovolj, tudi če jutri pride do ustavitev dobave iz Rusije," je prepričan.
Plinskih skladišč pa Slovenija po drugi strani nima, kar pa ne pomeni, da bi nas moralo skrbeti, zagotavlja minister. Kot članica energetske unije namreč lahko računa na solidarnost med državami. Trenutno so skladišča v EU polna do 30 odstotkov, kar zadostuje za okoli štiri mesece. "Plina je torej do konca te zime in za pomlad dovolj," zagotavlja minister.
Plin k nam prihaja prek treh vstopnih točk, trenutno pa je najbolj zanimiva kompresorska postaja za plin v Šempetru pri Gorici, ki jo nameravajo nadgraditi in tako povečati kapacitete. Preko Šempetra lahko zagotovimo dobavo iz afriških držav, Alžirije in Maroka preko Italije, je pojasnil minister Vrtovec in dodal, da potekajo tudi dogovori o možnosti uvoza plina iz hrvaških skladišč na Krku. "Tako lahko Slovenija uvozi dovolj plina, da je plinsko neodvisna od Rusije," je prepričan.
Stavi pa tudi na obnovljive vire in zagotavlja, da bodo subvencije za sončne elektrarne, ki so že izčrpane, v naslednjih dneh spet na voljo.
KOMENTARJI (389)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.