Po dvojnem pobegu iz koprskega zapora še vedno ni jasno, kdo bi moral prevzeti največji del krivde. Direktor zapora Dušan Valentinčič se je po dogodku odločil upokojiti, velik del krivde pa je zvalil na paznike v zaporu, ti so v javnem pismu našteli vrsto pomanjkljivosti tako pri organizaciji dela kot pri samem varovanju, oglasila se je tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič, ki od direktorja slovenskih zaporov Jožeta Podržaja zahteva natančna poročila o stanju v ostalih zaporih. Če se bo izkazalo, da je tudi drugje karkoli narobe in če ne bodo izvedeni vsi nujni ukrepi, bo odgovornost moral prevzeti še Podržaj.
Pred medije je danes stopil vodja Sindikata državnih organov Slovenije v Zavodu za prestajanje kazni zapora Koper Frančišek Verk in opozoril na napake, ki so se zgodile pred pobegom in ki so pobeg tudi omogočile. Tako je po njegovih besedah pooblaščen sodni policist opozoril, da je treba v "sobi 126", kjer sta pripornika bivala, opraviti pregled, saj obstaja sum, da imata v sobi nedovoljene predmete. Kljub temu se ni zgodilo nič, niso ga poslušali in zgodilo se je, kar se je zgodilo, je dejal. Spomnil je tudi, da sta pobegla zapornika priznala, da sta kar 52 dni žagala rešetke, a ju niso dobili.
Moti ga tudi, da po begu vodstvo zapora ni reagiralo in ni pregledalo niti enega bivalnega prostora. "Zaskrbljujoče, da se je tako dolgo čakalo, da bi se ukrepalo. Ukrepalo se je šele potem, ko so pazniki spregovorili, oziroma, ko je njihovo pismo prišlo v javnost," je dejal in dodal, da po več kot dveh tednih še vedno nihče ni preiskal zapora od vrha do tal, da bi "morda našel tiste žage, s katerimi sta si pot na prostost utrla pobegla pripornika".
Verk se je z vpletenima pravosodnima policistoma pogovoril in zatrdila sta mu, da nista spala. Po njegovem je žalostno, da so odgovorni glede tega prisluhnili izjavi zapornika in da so zgodbo, da sta paznika spala, nato "kupili" odgovorni v zaporniškem sistemu. V koprskih zaporih, je poudaril, je 147 pripornikov, pravosodna policista pa sta le dva.
Od direktorja koprskega zapora Dušana Valentinčiča, ki je sicer prevzel objektivno odgovornost za dogodek, Verk pričakuje, da se bo čim prej upokojil in zapustil koprski zapor. Sicer pa je sindikalist ocenil, da bi morala objektivna odgovornost seči še višje proti vrhu zaporniškega sistema.
Slabi pogoji dela
Zaposleni v koprskem zavodu pa so ob tem opozorili na slabe pogoje dela in kadrovsko podhranjenost. "Pravosodni policisti pričakujemo samo, da bomo lahko opravljali svoje delo, ki ga trenutno zelo težko opravljamo," je medijem dejal pravosodni policist Patrik Arnaut. Pravosodnih policistov je v Kopru premalo in ne zmorejo vsega, ob opravljanju drugih predpisanih aktivnosti pa so oddelki prazni. Zato od ministrice Katičeve pričakuje, da jim pomaga pri reorganizaciji dnevno-hišnega reda, ki jim bo omogočila, da bodo lahko opravljali svoje delo.
Obenem je Arnaut zavrnil, da bi kdorkoli med njimi med delom v nočnem času spal. Tako opravljajo nočne obhode, pripravljajo poročila za naslednji dan, vodje izmene pa še mnogo več.
Ker je opozarjal na težave, je dobil kazen
Drug pravosodni policist Siniša Vukovič pa je izpostavil, da je Jože Podržaj dobro seznanjen s stanjem v Kopru, saj ga je sam kot nekdanji sindikalni zaupnik na to opozarjal, pa so ga v zameno prijavili informacijskemu pooblaščencu zaradi razkrivanja osebnih podatkov sodelavcev in je celo dobil denarno kazen.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.