"Vsaka agresivna retorika, vsaka militantna retorika znotraj političnega prostora, znotraj posameznih akterjev, tudi v Sloveniji, pomeni praktično nasprotovanje temu, da se zavedamo, da je osnova mir. In pomeni nasprotovanje temu, da mora biti cilj vsake politike, da vse strani sedejo za mizo in da se zadeva z bojišča preseli tja, kjer je njeno mesto, in sicer za mizo," so dejali v LMŠ. V njihovi stranki obsojajo tudi zlorabo vojne za notranjepolitične namene posameznikov.
Tudi vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec je obsodil dogajanje v Ukrajini in dejal, da je žalostno, da so tudi v tej vojni – tako kot v vsaki – največje žrtve ljudje. "Žalosti nas neka nenavadna dvoličnost, ki prihaja predvsem iz vlade. Prva dvoličnost je takrat, ko govorimo o beguncih. V Levici vsekakor podpiramo, da se pomaga vsakemu Ukrajincu, ki to potrebuje. Je pa žalostno, da takrat, ko so drugi ljudje bežali pred vojnami in pravzaprav govorili isti jezik kot begunci in begunke iz Ukrajine, tega posluha pri vladajočih ni bilo. Ravno obratno, odganjali so jih od naših meja," je dejal Vatovec.

Kot drugo dvoličnost pa je izpostavil "kričanje predstavnikov vlade, predsednika vlade in ministra za obrambo po solidarnosti, po obsojanju, predvsem uporaba avtokratskih prijemov, ki se izvajajo v Rusiji. Se pravi, napadov na novinarje, napadov na politike, napadov na protestnike. Ljudje, ki skušajo v lastni državi prepovedati dve politični stranki, ki v lastni državi popisujejo protestnike in jim dajejo globe, niso nič drugačni od predsednika (Vladimirja) Putina."
V SD pa so včeraj predsedniku republike Borutu Pahorju predlagali sklic političnega vrha, da bi se ta poenotil o ukrepanju zaradi posledic ruske agresije nad Ukrajino. Predlaga dogovor o usklajenem delovanju slovenske zunanje politike in ukrepih zaradi motenj v dobavnih verigah ter podražitve surovin in energentov. Fajonova je že ob začetku konflikta predlagala sklic sveta za nacionalno varnost, za poziv predsedniku republike pa se je odločila, ker vojna v Ukrajini "dramatično spreminja razmere v mednarodni skupnosti in bo imela velike kratkoročne in dolgoročne posledice". Po njeni oceni je nujno, da se Slovenija aktivno pripravi, da bodo te posledice čim manj prizadele naše ljudi, gospodarstvo in okolje.
Rusko agresijo na Ukrajino je že ob začetku konflikta ostro obsodil tudi evropski poslanec iz vrst LMŠ, Klemen Grošelj. Kot je opozoril, gre za agresivno vojno v nasprotju s samimi temelji in načeli ustavne listine Združenih narodov, ki ogroža evropski in svetovni mir. "EU se mora odzvati enotno in odločno ter dejanje povsem neizzvane agresije učinkovito sankcionirati," je še zapisal Grošelj, ki je sicer obramboslovec. Njegovo objavo je na Twitterju poobjavila tudi stranka LMŠ. Prvak stranke Marjan Šarec je ob tem še dodal, da bodo največ škode utrpeli ljudje, ki niso nič krivi. Poudaril je še, da največ šteje enotnost EU in Zahoda, tega pa da se zavedajo tudi Slovenci.
Ob začetku konflikta so v stranki SAB zapisali, da zagovarjajo diplomacijo in mirno reševanje sporov. Kot so še dodali, je v nacionalnem interesu Slovenije deeskalacija ukrajinske krize, saj bo vojna destabilizirala finančne trge, to pa vodi v še večjo inflacijo in rast cen, ki bosta neposredno udarili tudi slovensko gospodarstvo in posamezne ranljive skupine.
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.