12.54 Shod Zbora za republiko je končan.
12.45 Shod Zbora za republiko se počasi končuje. Člani Zbora za republiko in vidni politični predstavniki desnih strank odhajajo domov.
12.39 Udeleženci shoda so začeli poplesavati ob zvokih Golice. Med drugim se je s soplesalko zavrtel tudi minister za delo Andrej Vizjak.
12.35 Kulturni program na shodu se nadaljuje s skladbo Za prijatelje.
12.30 Odmeva pesem Slovenija, od kod lepote tvoje.
12.25 Na shodu Zbora za republiko predstavljajo deklaracijo omenjenega zbora. Med drugim zahtevajo državo vseh državljanov, preglednost gospodarskega in bančnega sistema, državo z urejenim pravosodjem, kjer bodo zakoni veljali za vse in ne le za peščico. Pričakujejo tudi pluralne medije in profesionalno delo novinarjev, konkurenčno državo odgovornih posameznikov in državo, ki bo v službi državljanov. Želijo sprostiti ustvarjalne sposobnosti slovenskih državljanov in ujeti standarde najbolj razvitih držav. Pravijo, da združujejo moči vseh ljudi, ki dobro v srcu mislijo.
Organizatorji ocenjujejo, da se je na shodu Zbora za Republiko zbralo okoli 12.000 ljudi.
12.06 Prek videoprenosa je zbrane nagovoril tudi predsednik vlade Janez Janša. "Spoštovani rojaki in dragi prijatelji," je svoj nagovor začel Janša. "Hvala, ker ste prišli. Hvala, ker ste danes na Kongresnem trgu, in hvala, ker vam ni vseeno, kaj bo z našo domovino," je nadaljeval.
Spregovoril je o večmilijonski bančni luknji, ki ima po Janševih besedah jasno prepoznavne botre. Dejal je, da je protivladna ofenziva dobila epske razsežnosti, ko je vlada lansko jesen predlagala zakon o prenosu terjatev na slabo banko in za štirikrat podaljšala zastaralni rok pri kaznivih dejanjih, narejenih pri ustvarjanju bančne izgube. Drugi strateški razlog za protivladno ofenzivo pa je bila ustanovitev slovenskega državnega holdinga, je dejal Janša.
Janša je povedal, da so tisti, ki so zrušili Pahorjevo vlado in potem niso uspeli sestaviti svoje vlade, želeli, da njegova vlada ukroti krizo. A da pri tem Janševa vlada ne bi presekala kanalov, prek katerih "iz državnega premoženja bank in podjetij odtekajo milijoni za vzdrževanje paradržave".
"Mi naj bi bili torej nekakšni koristni bedaki. Da ukrotimo krizo in potem seveda plačamo na volitvah politično ceno," je povedal Janša. A po njegovih besedah stranka SDS temu triku ni nasedla. "Zato danes rušijo vlado," je povedal Janša.
"Ni vsak čas tak, da terja zborovanja, a danes tak čas je," je povedal Janša. "Potisnili so nas vanj in nimamo druge izbire," je dodal.
Po Janševih besedah t. i. Ljudska vstaja "še vedno ne želi pokazati vseh obrazov in deluje v ilegali kot nekdanja komunistična partija". Poudaril je, da so njihova zborovanja neprijavljena in da potekajo ponoči, torej so tvegana organizirana zborovanja.
"Holokavst se je začel z grožnjami pred stanovanji mirnih državljanov. Slovenija ima žal veliko podobnih tragičnih izkušenj," je povedal Janša. "Tistim, ki strašijo, je vendarle treba odločno povedati: 'Ne bo vam uspelo, prenehajte s tem.'," je dodal.
Glede dogajanja v politiki oziroma vladi je Janša dejal, da če trdijo, da ta vlada nima večine, to pomeni, da jo ima nekdo drug. Tega "drugega" je Janša pozval, naj prevzame odgovornost. "Rušiti je lahko, graditi pa mnogo težje," je povedal Janša.
Janša je povedal, da smo Slovenci doslej večkrat pokazali, da nismo naivni. Po njegovih besedah se tudi danes zavedamo, "da so nas potisnili v čas, ko je treba odločno nastopiti proti levemu fašizmu".
"Zgodovina Slovencev se ni začela na Čebinah in se ne bo končala v Murglah," je povedal Janša. Svoj govor je Janša končal z besedami: "Bog živi nam deželo, bog živi ves slovenski svet." Množica je po tem začela vzklikati: "Janša, Janša!"
11.55 Zbrano množico je nagovoril nekdanji predsednik državnega zbora ter predsednik sveta SDS France Cukjati. Med drugim je dejal, da zavračajo metodo slepega pouličnega linča.
11.54 Kot kaže, se že zbirajo manjše skupine ljudi, ki se s pogledi Zbora za republiko ne strinjajo. Policija jih ne pusti blizu množice na Kongresnem trgu. Eno osebo so policisti pridržali.
Na PU Ljubljana so za 24ur.com dejali, da so policisti res pridržali eno osebo, in sicer zaradi kršenja javnega reda in miru. A po zagotovilih policije aretacija ni povezana s shodom.
Naš novinar na terenu medtem poroča, da je bil aretirani del skupine, ki se je zadrževala v bližnjem parku in na vsake toliko časa ob govorih na shodu Zbora za republiko vzklikala: "Ni res!"
11.47 Zbrane je nagovoril minister za obrambo in podpredsednik NSi Aleš Hojs. "Samo zdrava tekmovalnost bo to deželo spet spravila na zdrave temelje, kjer bo država socialna, pravična in varna," je dejal Hojs. Poudaril je, da pravna država ni država pravnikov, iz množice pa se je ob tem zaslišal vzklik: "Tako je!"
11.42 Na govorniški oder je stopil član sveta Zbora za republiko Andrej Umek. Dejal je, da je demokracija edini sistem, ki omogoča popravljanje lastnih napak. Dodal je, da za spremembe ni potrebna revolucija in da niso potrebna nasilna dejanja. "To vodi v zaton človekovih pravic in kaos," je povedal.
11.33 Množico je nagovoril Bernard Brščič z Inštituta Jožeta Pučnika, ki je opozoril, da Slovenija potrebuje spremembe in reforme. "Gospe in gospodje, časi so težki. Vendar prihaja pomlad," je dejal.
11.28 Udeležence shoda je nagovorila Barbara Brezigar. "Mi, ki smo se tukaj zbrali, nismo nasprotni pol čemur koli, smo Slovenija. Smo del tiste večine, ki hoče odgovorno in pravično državo," je dejala Brezigarjeva.
"Lovimo zadnjo priložnost, da končno postanemo država. Slovenija, vso srečo na tej poti!" je povedala Brezigarjeva.
11.27 Ena od udeleženk shoda je za 24ur.com dejala: "Ne bom dovolila, da pljuvajo po Janši."
11.19 Po ocenah policije je na Kongresnem trgu okoli 9000 udeležencev, zborovanje pa poteka mirno.
11.16 Udeležence shoda je nagovoril predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm. Med drugim je dejal, da se v Zboru za republiko strinjajo z nekaterimi zahtevami, ki so jih izražali udeleženci drugih protestov. Strinjajo se s tistimi, ki pozivajo na enakost pred zakonom, na pravičnost in na vzpostavitev pravne države. "To so tudi naši cilji," je dejal Šturm
11.15 Povezovalec je vnovič pozdravil udeležence. "Dobrodošli v imenu vseh, ki smo se tukaj zbrali, ki dobro v srcu mislimo," je povedal.
Pozdravil je tudi vse govornike, udeležencem pa sporočil, da je z njimi na daljavo tudi predsednik vlade Janez Janša. Ta po besedah povezovalca udeležencem shoda iz Bruslja sporoča: "Diši po pomladi!"
Povezovalec je pozdravil tudi Janševo soprogo Urško Bačovnik Janša.
11.11 Odmeva Zdravljica.
Po naši oceni se shoda udeležuje nekaj tisoč ljudi.
11.08 Na govorniški oder so med drugim stopili tisti, ki bodo v nadaljevanju dogajanja množico tudi nagovorili. Med njimi tudi predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm in državna sekretarka na notranjem ministrstvu Barbara Brezigar.
11.05 Med udeleženci so tudi vidni člani SDS. Med drugim tudi Milan Zver s soprogo in notranji minister Vinko Gorenak.
11.02 Na transparentih med drugim piše: "Brez Janše mi živeti ni!", "Proti granitnim kockam", "Pomagajmo Janševi vladi" in "Janez še naprej pokončen bod. Mi smo s teboj."
11.00 Shod Zbora za republiko se je tudi uradno začel.
10.58 Udeleženci imajo poleg slovenskih zastav tudi zastave EU.
10.53 Povezovalec je zbrane nagovoril z besedami: "Zbrali smo se kajti, za Slovenijo gre." "Je tako," je vprašal. Množica mu je odgovorila: "Ja!"
Povezovalec je udeležence pozval k mirnemu shodu in jim dejal, da če vidijo koga, ki bi želel povzročiti nemir na shodu, da o tem obvestijo policiste. "Danes gre za nas, danes gre za Slovenijo," je pozdravni govor zaključil povezovalec.
10.52 Po naših ocenah je na Kongresnem trgu že okoli 1500 ljudi. Shod Zbora za republiko spremljajo zvoki narodnozabavne glasbe.
10.50 Številni udeleženci shoda so s sabo prinesli slovensko zastavo. V ospredju množice je moč videti veliko slovensko zastavo.
10.44 Udeleženci shoda Zbora za republiko se zbirajo na ljubljanskem Kongresnem trgu.
KOMENTARJI (5348)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.