Člani Zaresa so na konvenciji potrdili poročilo in politične usmeritve predsednika stranke Gregorja Golobiča, s čimer so mu izrekli zaupnico. Sklenili so še, da bodo zahtevali sklic koalicijskega vrha, na katerem bi analizirali uresničevanje koalicijskega sporazuma.
Člani izražali nezadovoljstvo
Člani so namreč v razpravi na konvenciji izražali nezadovoljstvo zaradi nedavno zavrnjenih sprememb zakona o poslancih, s katerimi bi uveljavili nezdružljivost poslanske in županske funkcije. Vprašanje je prvi načel predsednik stranke v svojem poročilu, ko je ocenil, da gre za škandal, "o katerem bomo še resno govorili in ki bo to koalicijo postavil pred resno preizkušnjo". Nezdružljivost omenjenih funkcij so namreč koalicijske partnerice zapisale v koalicijski sporazum.
V razpravi o Golobičevem poročilu je bilo na ta račun slišati precej kritik. Vodja poslanske skupine Zaresa Cveta Zalokar Oražem, ki je bila tudi prvopodpisana pod omenjeni predlog, je ocenila, da se postavlja vprašanje, kaj se dogaja z uresničevanjem koalicijske pogodbe, če je polovica poslancev največje koalicijske stranke glasovala proti temu predlogu.
Tudi predsednik državnega zbora Pavel Gantar meni, da je treba premisliti, ali je v kriznih časih tak tip koalicijskega sporazuma sploh še ustrezen. Ocenil je tudi, da Zaresu vstop v vlado ni koristil, saj je prišlo do določenih zastojev v stranki.
Ministrica za javno samoupravo Irma Pavlinič Krebs pa je napovedala, da je v politiki ne bo več, ko stranka s svojimi programskimi zavezami ne bo uspela. Torej v primeru, da jih koalicijski partnerji ne bi jemali resno in ne bi mogli uresničiti svojih zavez. Po mnenju sekretarja stranke Bogdana Biščaka pa je ključen problem Zaresa vprašanje pozicioniranja znotraj koalicije.
Golobiču izrekli zaupnico
Člani in članice Zaresa – današnje konvencije se jih je udeležilo okoli 350 – so po koncu razprave z veliko večino sprejeli poročilo predsednika Golobiča, s čimer so mu v skladu s statutom stranke tudi izrekli zaupnico. Na predlog Zalokar Oražmove pa so izglasovali tudi sklep, s katerim zahtevajo sklic vrha koalicije, na katerem bi analizirali uresničevanje koalicijskega sporazuma.
Kot je po glasovanju o njegovem poročilu pojasnil Golobič, je konvencija danes zelo nedvoumo povedala, da stranka s svojimi ambicijami ostaja trdno na slovenskem političnem prizorišču ter da ostaja trden in trdno zavezan člen koalicije.
Po njegovih besedah bodo v tem smislu dosledni do vseh, tudi do največje koalicijske stranke. Kot pravi, so pred dnevi prvič doživeli, da večina ni podprla iz koalicijske pogodbe izhajajočega zakona. Sklica koalicijskega vrha pa po njegovih besedah niso zahtevali zato, da bi se tam razšli, "ampak da bi po tej neprijetni epizodi zopet prišli skupaj".
Kaj pa afera Ultra?
Predsednik Zaresa se je v svojem nagovoru dotaknil tudi afere Ultra. "Ultra je neke vrste metafora in preizkusni kamen. In sicer odnosa, ki ga ima ta država do podjetništva, ter preizkusni kamen tega, ali sploh koga zanimajo dejstva. Moja zadeva je v tem smislu preizkus za novo politiko," je še dejal Golobič in dodal, da se je tudi zato odločil, da v njej vztraja. "Kar se dogaja, gotovo ni prijetno, a tudi ni presenetljivo," je poudaril.
"Ključno vprašanje za nas je, ali mi sami verjamemo v novo politiko," je v nagovoru še poudaril Golobič. Stranka mora vzeti tudi v račun, da so zastavili projekt, ki ni kratkoročen in katerega cilji segajo daleč preko štiriletnega mandata. "To ni lahko breme, zato predlagam, da danes premislimo in se odločimo, kako bomo šli naprej."
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.