Premier Marjan Šarec je preko svojega Facebook profila vse svoje sledilce obvestil: "S strani uporabnikov FB sem bil obveščen, da nekdo komunicira v mojem imenu preko fb messengerja. Nima fb profila, samo messenger. Na fotografiji je primer tovrstne komunikacije. Sam nikakor ne uporabljam takega načina komunikacije. Če ste dobili tovrstno sporočilo, ga ignorirajte, saj gre za lažni profil oziroma krajo identitete. Hvala za razumevanje in lep dan vsem," je zapisal, zraven pa priložil posnetek zaslona njegovega lažnega komuniciranja.
V kabinetu predsednika vlade so kasneje sporočili, da v tem primeru ni prišlo do vdora v Šarčev osebni profil na Facebooku, pač pa je bil narejen lažen profil na aplikaciji Messenger.
Na Policijski upravi Ljubljana pa so pojasnili, da do zdaj v tem primeru niso prejeli prijave oziroma predloga za pregon. Tovrstno dejanje se sicer preganja le na predlog oškodovanca.
Kraja identitete zelo pogosta goljufija
Kraja identitete je na spletu sicer zelo pogosta goljufija. Neznana oseba namreč pridobi naše osebne podatke in se začne predstavljati v našem imenu. "Posledično lahko zavede naše sodelavce ali prijatelje, okrni naš ugled ter si pridobi dostop do naših informacij, dokumentov, slik ali v našem imenu opravlja e-bančne storitve," opisujejo na SI-CERT. Kot dodajajo, je kraja identitete na spletu najpogosteje posledica kraje gesla, ko neznanec pridobi naše uporabniško ime in geslo in nato dostopa do našega elektronskega predala, Facebook profila ali PayPal računa.
Neznanec našo spletno identiteto najlažje prevzame takrat, kadar smo sami nepazljivi in po nesreči ali celo namerno razkrijemo geslo za elektronsko pošto ali Facebook. Drugi način je phishing oziroma kraja podatkov, ko nas elektronsko sporočilo pripravi do tega, da razkrijemo svoje uporabniške podatke. Storilec pa lahko pridobil naše geslo tudi prek okužbe računalnika z zlonamerno kodo, ki beleži pritiske tipk (t. i. keylogger). Gre za vrsto virusa, ki napadalcu pošilja shranjena in prestrežena gesla z računalnika. Med goljufi so priljubljena mesta za krajo osebnih podatkov tudi javno dostopni računalniki, ki jih uporabljamo na potovanjih, da bi pogledali elektronsko pošto ali objavili fotografije na Facebooku.

Kako ukrepati
"Ko neznanec prevzame vašo Facebook identiteto in se predstavlja kot vi, lahko objavlja neprimerne fotografije ali žaljive statuse, v vašem imenu pošilja lažne prošnje za denarno pomoč ali pa širi spam. Zato je nujno, da čim prej prevzamete nadzor nad Facebook profilom in preprečite morebitne nadaljnje zlorabe," opozarjajo na Varni na internetu, in svetujejo kako ukrepati.
1. korak Prijavite ukraden profil
Obrnite se na Facebook center za pomoč uporabnikom in prijavite zlorabo profila.
2. korak Zamenjajte gesla
Zamenjava gesla je nujna stvar, ki jo naredite ob prijavi zlorabe, saj drugače lahko neznanec še vedno dostopa do vašega profila. Ko boste v procesu prijave resetirali geslo, ustvarite novo, močnejše geslo in jasno, nikomur ga ne zaupajte.
Če ste uporabljali isto geslo tudi za druge storitve (Gmail, Hotmail, Twitter itd.) – kar ni ravno dobra ideja, morate tudi tam zamenjati gesla. In tokrat nastavite različna gesla za različne uporabniške račune. Vendar vam močno svetujemo, da gesla spremenite z drugega računalnika, saj je čisto možno, da je vaša naprava okužena s škodljivo kodo (virusi, trojanci). To je tudi eden od možnih načinov, kako je neznanec dostopal do vašega Facebook računa (ne preskočite točke 3).
3. korak Očistite računalnik
Storilec je lahko pridobil vaše geslo prek okužbe vašega sistema z zlonamerno kodo, ki beleži pritiske tipk (t. i. keylogger). Gre za vrsto virusa, ki napadalcu pošilja shranjena in prestrežena gesla z vašega računalnika (lahko gre tudi za okužen javni računalnik, ki ste ga uporabili v knjižnici ali cybecafe-ju). Zato preskenirajte računalnik s posodobljenim antivirusnim programom.
KOMENTARJI (310)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.