Predsednik vlade Janez Janša je ob začetku rednega oktobrskega zasedanja odgovoril na vprašanja treh opozicijskih in koalicijskega poslanca. Premier je zavrnil očitke o slabem in nezakonitem delu svoje vladne koalicije ter pojasnil, da sprejeti ukrepi v okviru gospodarskih reform že kažejo učinke in da vlada ne razmišlja o dvigu davka na dodano vrednost.
Iz vrst največje opozicijske stranke LDS je vprašanje zastavil Milan M. Cvikl, ki ga je zanimalo, kako je premier po dveh letih zadovoljen z delom svojih ministrov, še posebej pri spoštovanju zakonov in uresničevanju prioritet vlade in vladne koalicije. “Nespoštovanje, kršitev zakonov, dvoličnost in zavajanje so temeljne značilnosti vaše koalicije,” je Janši očital poslanec LDS. Ob tem je navedel ministra za javno upravo Gregorja Viranta, finančnega ministra Andreja Bajuka in zdravstvenega ministra Andreja Bručana.
Janša stopil v bran svojim ministrom
"Govoriti tako na pamet, da ministri kršijo zakon, je normalno za določen del opozicije, ne pomeni pa to, da je to res. Ko gre za politično odgovornost, obstajajo instituti kot je interpelacija. Če opozicija smatra, da ministri kršijo zakon ali ustavo, lahko vložijo interpelacijo, dve ste vložili, še kakšnih osem ste jih napovedali. Vlada bo nanje z veseljem odgovorila," je odgovoril premier Janša.
Ob tem je spomnil, da je vlada podedovala davčno zakonodajo, "ki dejansko obremenjuje" gospodarstvo in tudi posameznike. "Na tej seji imate zakonodajo, na podlagi katere bodo državljani in gospodarski subjekti plačevali bistveno nižje davke kot pa so jih plačevali v času vladavine LDS," je še dejal Janša.
Cvikl je zavrnil Janševe trditve, da bodo vsi državljani plačevali nižje davke, in to ocenil za zavajanje. Za argumentacijo je navedel primer samohranilke s 120.000 tolarjev plače, ki bi ji sprememba zakonodaje "dala tri evre, vzela pa 30 evrov". "Primer, ki ste si ga izmislili, je klasičen primer, kjer se meša socialo in gospodarstvo ali pa davčno zakonodajo in socialo," je odvrnil Janša. Ob tem je opozoril, da če se to meša, "potem na koncu pride do uravnilovke, kam to pripelje, smo videli tudi na lastnem primeru".
Potrč tokrat o državni blaginji
Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je na Janšo naslovil vprašanje glede napovedi o povečanju blaginje v Sloveniji. Zanimalo ga je, kateri ukrepi so bili na podlagi sprejetega okvira reform konkretno sprejeti in katere ukrepe, ki doslej niso bili uresničeni, namerava vlada sprejeti in predlagati državnemu zboru. Potrč je vprašal še, katere so temeljne ovire, "da se velike obljube za povečanje blaginje v Sloveniji uresničujejo diferencirano in kaj bo vlada storila, da se te ovire presežejo".
Premier je poslancu odvrnil, da je zelo težko zahtevati podatke o rezultatih za tista področja, kjer so spremembe šele v teku. Eno takšnih področij je davčna zakonodaja, ki je eno od dveh področij reform. Tisti ukrepi s tega področja, ki so bili izvedeni v lanskem letu, pa že dajejo učinke, denimo začetek zmanjševanja ali ukinjanje davka na izplačane plače, na podlagi česar se je povečala zaposlenost v gospodarstvu in zvišala gospodarska rast. Vlada je dosegla tudi konvergenčne kriterije za vstop v območje evra, število brezposelnih pa je najnižje v zgodovini Slovenije.
Janša: Ne bomo zvišali DDV-ja
"Naj samo še stotič na kratko ponovim, da ta vlada ne načrtuje dviga davka na dodano vrednost," je odvrnil predsednik vlade. Vlada namreč ni predlagala nobenega takšnega akta, te razbremenitve pa bodo dosegli predvsem z varčevanjem, z zmanjšanjem javne uporabe in gospodarsko rastjo. Sicer pa možnost, da vlada poveča DDV, v proračunski zakonodaji obstaja že vrsto let "in te možnosti ni uzakonila ta vlada, ampak že prejšnja".
Janša čaka na opravičiloIz vrst koalicije pa je predsedniku vlade vprašanje postavil Jože Tanko (SDS), ki ga je zanimalo, kako vlada sprejema poročilo evropske komisije o prodaji deleža družbe Mercator, ki na prodajo ni imela pripomb. Zanimalo ga je tudi, ali je Janša prejel kakšno opravičilo zaradi povzročene škode in diskreditacije države in vlade. "Domnevno oškodovanje naj bi se po za lase privlečenih trditvah nekdanjih ministrov Antona Ropa, Mateja Lahovnika in Milana Cvikla gibalo med 20 in 30 milijardami tolarjev," je drugo vprašanje pojasnil Tanko.
"Dejstvo je, da se to ni izkazalo, da se je izkazalo ravno nasprotno in dejstvo je, da se ne spoštuje osnovno določilo politične kulture, da se v takšnih primerih ljudje opravičijo za obtožbe, ki so bile neupravičene," je odgovoril Janša in dodal, da opravičila še ni dočakal. Vlada je sicer z odločitvijo evropske komisije po Janševih besedah zadovoljna.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.