Pet sindikalnih central KNSS – Neodvisnost, KSS Pergam, KS 90 Slovenije, SZS – Alternativa in ZDSS Solidarnost bo naslednji torek pripravilo protestno konferenco, na kateri naj bi premierja Boruta Pahorja pozvali, naj predloga umakne, sicer "se bo zgodila ulica" bodisi s protesti ali referendumi.
Kot so povedali na današnji skupni novinarski konferenci v Ljubljani, nasprotujejo predlogu sprememb zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, po katerem bi se starostna meja za pridobitev polne pokojnine zvišala na 65 let za moške in 63 let za ženske ter po katerem bi se za izračun pokojninske osnove namesto sedanjih 18 let upoštevalo katerihkoli 34 let zavarovanja. Prepričani so, da bi morala biti 40-letna delovna doba edini pogoj za pridobitev polne pokojnine. Nasprotujejo tudi predlogu novele zakona o delovnih razmerjih, ki bi znižal odpravnine (na eno petino osnove) in skrajšal odpovedne roke (za delavce z več kot 15 in več kot 25 leti delovne dobe s 75 na 60 dni oz. s 150 na 90 dni). Ustanovi naj se sklad za odpravnine oz. naj del odpravnin krije država, predlagajo.
Sindikati: Vlada ne upošteva našega mnenja
Opozarjajo, da socialni dialog ne deluje in da nimajo možnosti sodelovati pri pripravi zakonov. Premierja Pahorja pozivajo, naj zakonska predloga umakne, sicer bodo stopnjevali "sindikalne aktivnosti", kar bi lahko pomenilo pripravo množičnih protestov ali referendumov proti zakonom.
Vodstva omenjenih sindikalnih central se bodo sestala prihodnji torek na protestni konferenci, na kateri bodo sprejeli stališča do predlaganih sprememb. Stališča bodo nato še isti dan posredovali Pahorju.
"Socialnega dialoga ni, je podrejen politiki," je kritičen predsednik Pergama Dušan Rebolj. Po njegovem se udejanja trditev vlade, da konsenza ne bo iskala za vsako ceno. "Če hočemo preprečiti stopnjevanje pritiskov – ki niso izmišljeni v organih sindikalnih central –, naj predsednik vlade ugasne luči na semaforju," je dejal Rebolj.
S socialnim dialogom, kot ga vodi vlada, se sindikati nimajo možnosti izreči o zakonskih predlogih in niso aktivno vključeni v spreminjanje zakonov, je stališča vodij peterice sindikatov povzel predsednik Alternative Zdenko Lorber in dodal, da se ne strinjajo, da je socialni dialog zveden na raven javne razprave in da vlada za ključne sistemske zakone namenja le 30 dni časa za razpravo.
Predsednik KS 90 Boris Mazalin pravi, da ni prišlo do nikakršnega dogovora, da sindikati v zameno za dvig minimalne plače ne bodo nasprotovali spremembam na trgu dela. Sindikati ne bodo pristali na pogojevanje zakonskih sprememb z dvigom minimalne plače – uskladitev minimalne plače z rastjo življenjskih stroškov je potrebna po evropski direktivi, pravi predsednik Neodvisnosti Drago Lombar.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.