
15. maj je dan Slovenske vojske (SV), s katerim njeni pripadniki obeležujejo začetke usposabljanja slovenskih vojakov tega dne leta 1991. Natančno pred 16 leti so namreč v takratnih učnih centrih Teritorialne obrambe na Igu pri Ljubljani in v Pekrah pri Mariboru sprejeli prvo generacijo slovenskih vojaških obveznikov.
Odgovorno, a slabo plačano delo

SV je po osamosvojitveni vojni čakalo delo pri zavarovanju in utrditvi slovenske državnosti, težko delo pri uvajanju NATO standardov in mednarodne obveznosti. V vrednostnem sistemu pa je ohranila enega najtrdnejših temeljev, ki obstajajo, in to je čast, je na slavnostni akademiji SV v Cankarjevem domu dejal premier Janez Janša.
Poklic vojaka ni navaden poklic, temveč je to težko in odgovorno delo, ki od vsakega posameznika zahteva izpostavljenost velikim tveganjem, je poudaril Janša. "To delo pa do sedaj ni bilo zadovoljivo nagrajevano in plačano," je še dejal premier in dodal, da bodo manjkajoče statusne elemente poklica vojaka uredili z novim zakonom o službi v SV.
Tudi načelnik Generalštaba SV generalpodpolkovnik Albin Gutman je v nagovoru poudaril, da je "dan SV priložnost, ko se s ponosom ozremo v preteklost in se spominjamo mejnikov rasti in razvoja SV". SV je nastajala v času, ko jo je naša domovina najbolj potrebovala, služi ji danes in ji bo tudi v prihodnje, je še dejal Gutman.

Slavnostne akademije, ki jo je spremljal tudi pester kulturni program, so se med drugimi udeležili še minister za obrambo Karl Erjavec, minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel, minister za notranje zadeve Dragutin Mate, minister za javno upravo Gregor Virant ter številni predstavniki SV in tujih veleposlaništev.

Slovesno že od sobote
Začetek praznovanje dneva SV je bil že v soboto, ko so se po vojašnicah odvijale prireditve "Vojska v službi domovine, miru in odličnosti".
Od 1990. do danes
Začetki SV segajo v leto 1990, ko je bila ustanovljena Manevrska struktura narodne zaščite, leta 1991 pa so začeli z usposabljanjem prvih slovenskih nabornikov. SV je nato leta 1997 pričela z napotitvami slovenskih vojakov na mirovne operacije.
Leta 2004 je Slovenija postala članica zveze NATO. Mednarodne dejavnosti države pa so se z vstopom v zavezništvo povečale. V mednarodnih mirovnih operacijah je bilo tako leta 2004 193 pripadnikov SV, letos pa v misijah deluje že 747 vojakov. Pripadniki SV sodelujejo v operacijah EU, NATO in Združenih narodov, in sicer v mednarodnih silah na Kosovu, v Afganistanu, Siriji, Bosni in Hercegovini, Libanonu in v Iraku.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.