Prva reakcija po včerajšnji politični bombi Nika Kavčiča je bila očitno strnitev vrst. V Velenju so namreč organizirali delovni sestanek SD.
"Trenutno vso pozornost potrebuje izhodna strategija, ne pa iskanje novega predsednika vlade," meni podpredsednik stranke Miran Potrč. "Imamo vlado, imamo predsednika in prepričan sem, da mora javnost od njega zahtevati, da te naloge čim bolj dosledno uresniči, ne pa iskati druge rešitve,“ je prepričan Potrč.
Kljub besedam pravosodnega ministra Aleša Zalarja, da "imamo že 20 let demokracijo in v teh 20 letih izbiramo predsednika vlade na volitvah, ne pa na tajnih sestankih“, po neuradnih podatkih na levici že dlje časa kroži informacija, da je Kavčičev človek v vladi Mitja Gaspari. Prav on naj bi pod Kavčičevo taktirko spodnesel stol Pahorju.
"Minister zanika tovrstna namigovanja in meni, da so ob nalogah in ciljih, ki ima ta vlada, takšna razmišljanja brezpredmetna,“ odgovarjajo v Gasparijevem kabinetu.
Kaj pa scenarij združitve sicer rivalskih LDS in Zares z Desusom, a brez Karla Erjavca? Erjavec pravi, da ga doslej še niso skušali zamenjati, Zalar pa zatrjuje, da o tem doslej ni bilo nobenih resnih pogovorov znotraj LDS.
Na vprašanje, ali je namen razmisleka, kaj z levico, le pripeljati nekoga tretjega, torej ustanoviti tretji politični blok, Erjavec odgovarja: "Dejansko, če se bodo stvari nadaljevale, kot se dogajajo, je pričakovati, da bo leta 2012 postal predsednik vlade Janez Janša.“
Erjavcu se ne zdi naključje niti to, da se je Kavčič oglasil, čeprav nekateri drugi v koaliciji Kavčiču resne politične moči ne pripisujejo več. Zares je brez komentarja, saj pravijo, da so vse le špekulacije.
"Potrebujemo politični mir,“ pa pravijo v LDS, kjer so na Kavčiča še toliko bolj besni, ker je pozval vodstvo stranke k takojšnjemu odstopu. Kresalova medtem preko spletnega omrežja Twitter odgovarja: "Neodvisnost boli. Mnoge. Tudi Kavčiča. Njihov problem. Jaz grem naprej. Prihodnost je ženskega spola."
'Določeni ljudje se res dobivajo'
Predsednik državnega sveta in član LDS Blaž Kavčič, sicer nečak Nika Kavčiča, pa je potrdil, da se določeni krogi res dobivajo in pogovarjajo o tem, kdo bi lahko vodil vlado. Kako resno je to, ni želel povedati, po nekaterih informacijah pa naj v krogu ne bi bilo Milana Kučana.
"Je skupina državotvornih ljudi, ki razmišljajo o tem, kaj je za državljane Slovenije dobro, ki pa ni obremenjena z ožjimi strankarskimi pogledi. Z Nikom Kavčičem sem v občasnih stikih, se pogovarjava o vsebinskih zadevah, je eden od teh ljudi, ki Sloveniji želijo dobro, in ki zaskrbljeno gledajo na sedanje stanje. Nenazadnje smo priča stanju, ko tranzicijski tajkuni prenašajo milijarde premoženja v tujino,“ pravi Kavčič.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.