Slovenija

Cerar za novega kulturnega ministra predlaga Peršaka: 'Kultura mora imeti velik poudarek'

Ljubljana, 10. 05. 2016 12.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Premier Miro Cerar za novega ministra za kulturo predlaga dosedanjega državnega sekretarja na Ministrstvu za kulturo Toneta Peršaka. Peršak, ki prihaja iz kvote stranke DeSUS, je zagotovil, da bo tisto, kar je bilo dobrega na ministrstvu, ohranil, kar je bilo slabega, pa odpravil.

Tone Peršak
Tone Peršak FOTO: POP TV

Premier Miro Cerar se je odločil za novega ministra za kulturo predlagati dosedanjega državnega sekretarja na Ministrstvu za kulturo Toneta Peršaka. Ta prihaja iz kvote DeSUS, po Cerarjevih zagotovilih pa tudi v največji vladni stranki SMC ni nasprotovanj temu predlogu.

Peršak je izkušen politik in zelo uveljavljen na področju kulture, kot državni sekretar pa si je v tem mandatu že pridobil izkušnje, je poudaril Cerar.

Od Peršaka je prejel nujna zagotovila, da bo tisto, kar je bilo dobrega na ministrstvu, ohranil, kar je bilo slabega, pa odpravil ter zelo pospešeno izvedel vse tisto, kar od njega pričakujejo v tem mandatu. Kultura mora imeti velik poudarek v prihodnjih letih, je dodal Cerar.

Zagotovil je, da v SMC njegovi odločitvi ni nasprotovanj. So pa bile po njegovih besedah opravljene različne razprave na to temo, tudi strokovna javnost je postavljala vprašanja, kar je moral upoštevati in premisliti. Tudi Peršak mu je zagotovil, da bo vse to upošteval ter "zadevo peljal v pravo smer", je dodal premier in še pojasnil, da bo Peršak sam izbral državnega sekretarja.

'Verjetno najboljši možen kandidat, ki ga lahko ta stranka ponudi za kulturnega ministra'

Podobno je v izjavi novinarjem izpostavil tudi poslanec SMC in vodja odbora DZ za kulturo Dragan Matić. Kot je spomnil, je Peršak kandidat iz kvote DeSUS in je to verjetno najboljši možen kandidat, ki ga lahko ta stranka ponudi za kulturnega ministra. V tem smislu je po Matićevih besedah razmišljal tudi predsednik vlade, ko je kandidaturo pretehtal.

Peršak je po mnenju Matića vsekakor človek s kompetencami v kulturi in politiki in iz tega vidika "veliko boljša izbira, kot je bila nekdanja ministrica Julijana Bizjak Mlakar". A obenem Matić napoveduje, da bodo Peršakovo delo v SMC skrbno spremljali, ker je vendarle bil kot državni sekretar del dosedanjega vodstva na ministrstvu za kulturo. Po besedah Matića so pričakovanja SMC do njega velika, med drugim, da bo s svojimi konkretnimi ukrepi v kratkem času pokazal, da namerava odločno zastaviti drugo smer na področju kulturne politike.

Čim prej bo moral pokazati, da bo presegel negativno pri izvajanju politike na področju kulture, da bo vodil drugačno politiko pri sodelovanju z odborom za kulturo, pri izpolnjevanju koalicijske pogodbe in Nacionalnega programa za kulturo, je pojasnil poslanec.

Zanikal je, da so bila v SMC nasprotovanja Peršaku, so pa bili pomisleki, ker je bil že doslej del vodstva na ministrstvu. Spomnil je, da Bizjak Mlakarjeva ni pokazala rezultatov, pač pa vrsto konfliktov, to pa je način vodenja, ki si ga na področju kulture po Matićevih navedbah v prihodnje ne želijo.

Tudi Matić pravi, da je izbira državnega sekretarja Peršakova avtonomna odločitev. A obenem opozarja, da bo moral imeti ustrezne kadre, če želi dosegati omenjene cilje in zastaviti novo politiko. Poslanec je še pojasnil, da njega osebno mesto državnega sekretarja ne zanima, saj vodi odbor za kulturo. V sodelovanju z bodočim ministrom lahko po njegovem mnenju na tem resorju naredijo bistven premik.

'Izjemne reference v politiki in kulturi'

Peršaka sicer podpirajo tudi v najmanjši koalicijski stranki. Poslanec SD Jan Škoberne je v izjavi novinarjem ocenil, da je Peršak ugleden član skupnosti, ima izjemne reference v politiki in kulturi ter kot član civilne družbe.

Po mnenju Škoberneta lahko pri delu Peršaka v določeni točki pričakujejo kontinuiteto sedanjega dela na ministrstvu, a obenem upa, da lahko računajo na ključne izboljšave. Pri tem izpostavlja predvsem strpen dialog s civilno družbo, v tej luči pa kandidaturo Peršaka označuje za dober predlog.

Stranka DeSUS je Peršaka za svojega kandidata za kulturnega ministra izbrala minulo sredo, Cerar pa si je za vložitev njegove kandidature vzel nekaj dni za premislek.

Kandidat se v skladu s poslovnikom DZ najprej tri dni in najkasneje sedem dni po vložitvi predloga kandidature predstavi pristojnemu delovnemu telesu DZ. Delovno telo sprejme mnenje o predstavitvi kandidata, ki ga predsednik delovnega telesa takoj, najkasneje pa v 48 urah po predstavitvi pošlje predsednikoma DZ in vlade.

Predsednik vlade lahko najkasneje v treh dneh po prejemu mnenja delovnega telesa umakne predlog kandidature za ministra in predloži novo kandidaturo.

Pristojni odbor bo Peršaka zaslišal predvidoma v ponedeljek, DZ pa verjetno potrdil na redni seji, ki se začne v ponedeljek. Predlog za razširitev dnevnega reda seje s to točko je že vložen. Ministra DZ izvoli z večino prisotnih poslancev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (69)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

3334446789
11. 05. 2016 09.30
-2
Ni treba veliko pametovat. On mora biti samo antiteza Julijane Bizjak Mlakar kar pa ne bo težko. Vse ravno obratno, pa se bo izravnalo. In bomo živeli tako kot naj bi bilo in bi bilo, četudi se ne bi izšlo. Teza, antiteza, sinteza. Marksistična ideologija je že na pohodu in jaz jo pišem. Pa brez zamere!!!
3334446789
11. 05. 2016 08.50
-2
Z večjimi 'poudarki' si ne moremo pomagati, razen če je ta poudarek čarovniška palica. Pomoč: večjo udejstvovanje kulture v medijskem prostoru, denarni prilivi, ki ji pomagajo izvesti koncerte doma in na tujih odrih, dobro oglaševanje, ekipa kreativnih, strokovnih organizatorjev. Poglejte samo koncert Laibach, kjer je vse dodelano do zadnjega mikrona: scena, zvok, multidimenzionalni prostor, ikone 20 in 21 stoletja, ki so obogatene z glasbenimi elementi, video, ki ponazarja ključne elemente zgodovine, sedanjosti in prihodnosti. Presežek, ki uspe le genijalcem z veliko truda, ki ga znajo umestiti v enotnost nasprotij in sožitje različnih kultur ter ideologij. Dovolj za razmislek. Denar bo pa pritekal sam od sebe!!!
RdecaZvezda
11. 05. 2016 08.23
+0
zanima me samo nekaj ,včeraj je Borči spet razkazoval mišice s kosilnico,pa me zanima ,a je vzel dopust ali ga je sral kar med šihtom
3334446789
11. 05. 2016 09.05
-1
Ja, ja se bo moral spoštovani predsednik bolj profilirati. Gonjenje kosilnice ni dovolj za prihodnji mandat. Bolje, da je nekoliko bolj samozavesten pred Putinom. Predsednik Putin dela točno to, kar delajo veliki. On vodi igro. Ne bo prišel na Vršič , kot je določeno, sam bo določil datum prihoda in ga tudi je. Mi mala državica lahko samo poslušamo in izpolnjujemo predloženo, nikakor pa te igre ne znamo in tudi ne moremo voditi. Pa srečno!.
RdecaZvezda
11. 05. 2016 08.18
-2
pa nič od nič ne bo s tem ministrom,na pesek se špilat bo naredil manj škode,Slovenija je zafurana do amena,škoda besed,vsi skupaj niso vredni nič so najslabši gospodarji,prodali so nekdaj tako lepo Slovenijo,pokradli ,še kar kradejo sramote pa nobene in odgovornosti,moralo bi biti sram politikov,je pa obratno,mene je sram
User1070314
10. 05. 2016 20.54
+1
Upajmo, da bo uredil problem avtorskih pravic pisateljev, saj avtorska dela pisateljev lahko kopiraš trikrat, avtorska dela glasbenikov pa sploh ne smeš. To bi se moralo izenačiti z glasbeniki.
žlikrofi
10. 05. 2016 19.52
+3
JA PROLETARC PLOVEMO PO NAČINU POLSKE krščanska vira IN OBSOLUTIZEM POLNO DEMONSTRACIJI JA KAKOKR PROT JANŠIZMU
piu
10. 05. 2016 19.11
+0
Ko bi vsaj postopek odločanja in mencanje v zvezi z preučevanjem kandidata javno objavili........ Ajs bi bilo smeha....
helvecijaner
10. 05. 2016 18.19
+2
Je pa hitttrrrrrroo premislil. Saj bi mu v nasprotnem primeru Kantarski minister za notranjost lahko vlado v t ri p.m poslal. Kakšen smo samo mi narod, da se veliki mencač in mali Karel igrata dam daš. Žurnalistični kre teni v javni hiši štrajkajo in ubijajo janšizem. Sedaj pa mora Miro veliki z Korlom malilm predčasno končat nedelo v korist, prej v škodo malega naroda z nekulturo polit vrhuškarskega vladanja. Zato je rabil TRI tedne aleluja je ta visoko pameten.
proletarec1
10. 05. 2016 17.36
+5
NEVEM, KAM PLOVEMO?VSAK, KI JE PRIMEREN ZA CERARJEV ŽEP, JE DOBER ZA MINISTZRA.
ivan.z Doba
10. 05. 2016 17.50
-6
TI si tudi dober za njegov žep, pa ne boš nikoli minister.
proletarec1
10. 05. 2016 18.21
+2
će bi bil jaz , dober, za njegov žep,upokojenci, nebi trpeli. kot trpijo sedaj!!!!
ivan.z Doba
10. 05. 2016 19.16
+1
Ne vem, kaj ima Peršak z njegovim žepom?!
flojdi
10. 05. 2016 17.29
-1
.Poudarek ali Vrednost
ginger 1
10. 05. 2016 17.13
+4
Pa bo revez spet cincal in se prestapal na mestu :)))))
ivan.z Doba
10. 05. 2016 17.56
-4
zaenotnost
10. 05. 2016 16.52
-4
predvsem ve kaj je kultura, to je mnogo boljše kot je bilo
ivan.z Doba
10. 05. 2016 17.49
-5
prašek
10. 05. 2016 17.52
-4
3334446789
11. 05. 2016 09.14
-1
Ni dovolj, da veš kaj je kultura. Moraš vedeti tudi kako organizirati denarne prilive, se soočiti s kreativnimi posegi v kulturne ustanove. Kino Šiška je eden takih, še vedno nedodelanih konceptov. Malo truda, idej, volje in ustrezno nagrajevanje kulturnih zanesenjakov, ki bi lahko obogatili in renovirali kulturni prostor Ljubljane. Dejmo, dejmo majčkeno slediti mislim in jih povezati v venček logičnega sosledja.
Tomaz Poljansek
10. 05. 2016 16.51
+4
Vpisal se je v Desus in postal minister......tudi jaz bi na ta način...oziroma ne, ker sem pošten sam do sebe, do drugih ... in in imam čisto vest...Peršaku pa: Sedaj si vzemi čas in poglej, kako se praviloma izobesi slovenska zastava...ali pa predlagaj spremembo zakona....
ivan.z Doba
10. 05. 2016 17.41
-4
Praviloma alu pravilno? To je zdaj vprašanje. Praviloma ob državnih praznikih.
ivan.z Doba
10. 05. 2016 17.48
-4
Kako se pa pravilno izobesi, si pa poišči na medmrežju. Bolj poštenega človeka, kot je Peršak, v politiki ni. Če je edina napaka izobešanje zastave....Potem ti nimaš pojma o poštenosti in kaj je to poštenje!
prašek
10. 05. 2016 17.51
-2
Tudi o slovenščini nima kaj dosti pojma !!!!!!
ivan.z Doba
10. 05. 2016 17.55
-4
Ta prau Trzinc. .... Najhujši so trzinski priseljenci, ki se nikakor ne morejo vklopiti v vaško življenje, potem jih pa motijo zastave.
Nikiiy
10. 05. 2016 16.40
+7
Slovenska Balkan Burek ( NE ) Kultura je sramota Slovenskega naroda to BEZNICO ( GREZNICO) takoj LIKVIDIRAT..
Nikiiy
10. 05. 2016 16.40
+9
ivan.z Doba
10. 05. 2016 16.44
-6
Od kdaj se pa sektaši spoznate na kulturo?! To vam je bilo tuje že pred Dobom.
tankopiš
10. 05. 2016 22.03
-1
vsi naši popki so vezani za Balkan,ni države ki tolk joka za Balkanom,resni ljudje v svetu se nas izogibajo za 360 stopinj.
ONniON
10. 05. 2016 16.39
+3
Bo treba davke malo dvignit za boljše življenje hihi gigi gogog
JohnyCash
10. 05. 2016 16.27
+8
Kaj ima ta prisesanec na državni proračun ponovno za početi v politiki, celo na ministrskem stolčku?A nismo Peršaka in njegovo stranko volilci enkrat že poslali na smetišče slovenske politične zgodovine? Ga bo zgleda potrebno še enkrat, s Cmerarjem vred.
prašek
10. 05. 2016 14.29
-9
En lep pozdrav, tovariši in tovarišice !
prašek
10. 05. 2016 14.29
-9
prašek
10. 05. 2016 14.30
-8
Peršak vsaj dobro ve, kaj je kultura ! Naj samo namignem : to ni tisti govor, ki ga uporabljajo desnosučni guruji komentiranja !
ivan.z Doba
10. 05. 2016 14.32
-5
prašek
10. 05. 2016 14.39
-9
A SDS niso nikogar predlagali ??? Aja, saj oni so proti kulturi !
Tomaz Poljansek
10. 05. 2016 16.55
+4
kmet od ministra.....će še tega ne ve , kako se slovensko zastavo izobesi na balkon hiše, ki so mu jo davkoplačevalci naredili.....
ivan.z Doba
10. 05. 2016 17.42
-5
Ti si njemu naredil hišo ? Vsa čast. Bi jo še komu? Na Žabjaku so tvoji v večini pod šotori. Še njim pomagaj.
ivan.z Doba
10. 05. 2016 19.17
+0
Pa boste lahko obešali zastave kakor vam ljubo.
PS2Xministri
10. 05. 2016 14.06
+2
minister na papirju uspeha pa nikjer ..........
Primula1
10. 05. 2016 13.42
+3
Še en čisto nov politični obraz......očitno si to zalužimo
hondica
10. 05. 2016 14.20
+5
Povsem nov, kot že tolikokrat...za dementne.
ivan.z Doba
10. 05. 2016 14.29
-1
WyattEarp
10. 05. 2016 13.40
+5
še en k ga bodo nastavl po politični poti, a pojma nima o polovico stvareh...
ivan.z Doba
10. 05. 2016 13.49
-4
In kdo bi bil boljši? Peršak je režiser in pisatelj, intelektualec, humanist, človek, ki pozna tako kulturo, politiko in tudi finančno področje. Ni kompromitiran ne politično in ne finančno in ne moralno . In se zaveda kaj lahko v tem kratkem času naredi za slovensko kulturo.
ivan.z Doba
10. 05. 2016 13.56
-5
Minus ni odgovor. Je zgolj potrditev pritlehnega neargumentiranega dialoga.