Slovenija

Kako privabiti zdravnike na primarno raven in jih tam tudi obdržati?

Ljubljana, 19. 01. 2022 17.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Vse več primerov izgorelosti, razmišljanje o lažjih in bolje plačanih delovnih mestih, odhodi v tujino ... Zdravniška zbornica Slovenije s skupino Mladi zdravniki opozarja na prekomerno obremenjenost zdravnikov na primarni ravni. Kot so poudarili, so bili zdravniki obremenjeni že pred epidemijo covida-19, zaradi nje pa se je količina dela še povečala.

Več videovsebin
  • V pro bono ambulanti vse več upokojencev
    03:55
    V pro bono ambulanti vse več upokojencev
  • Iz 24UR: Preobremenjenost zdravnikov
    03:06
    Iz 24UR: Preobremenjenost zdravnikov
  • Iz SVETA: Pomanjkanje zdravnikov in pogovor z ministrom za zdravje Janezom Poklukarjem
    12:48
    Iz SVETA: Pomanjkanje zdravnikov in pogovor z ministrom za zdravje Janezom Poklukarjem
Slišati je opozorila o prekomerni obremenjenosti zdravnikov in zobozdravnikov na primarni ravni.
Slišati je opozorila o prekomerni obremenjenosti zdravnikov in zobozdravnikov na primarni ravni. FOTO: Dreamstime

Kot je na novinarski konferenci pojasnila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović, je v Sloveniji zaposlenih manj zdravnikov, kot znaša povprečje Evropske unije. Število zdravnikov se je skozi leta v Sloveniji sicer povečevalo, a so se po njenih besedah povečevale tudi potrebe prebivalstva po zdravniški oskrbi.

Na pomanjkanje števila zdravnikov kažejo tudi rezultati spletne ankete zdravniške zbornice, ki jo je v januarju izpolnilo 1898 aktivnih zdravnikov.

Med sodelujočimi 33 odstotkov mladih zdravnikov mesečno povprečno opravi od 49 do 96 nadur. Ob tem predsednica zbornice opozarja tudi na dežurstva, ki potekajo ob rednem delu in so za zdravnike obremenjujoča.

Skoraj dve tretjini sodelujočih mladih zdravnikov razmišlja o menjavi delovnega mesta, pri tem pa so naklonjeni zlasti odhodom k zasebnikom. Po besedah Beovićeve bi se v težavah zato lahko znašla t. i. težka medicina, ki med drugim vključuje urgentno medicino in delo na oddelkih intenzivne terapije.

Mlade zdravnike je zato po njenih besedah treba motivirati, da se ne bodo odločali za lažja delovna mesta, ki so obenem lahko tudi bolje plačana, do česar pa že prihaja. "Dobesedno vsak teden slišim kakšno takšno zgodbo," je opozorila. Skrb vzbujajoče je tudi, da tretjina mladih zdravnikov razmišlja o odhodu v tujino.

'Sladke besede o pomembnosti primarne ravni'

Predsednik odbora za osnovno zdravstvo pri zdravniški zbornici Rok Ravnikar poudaril, da se pogosto sliši komentarje, da zdravniki v javnih zavodih niso obremenjeni, temveč zgolj opravijo premalo dela. To kaže na odsotnost zavedanja o resnosti situacije, je dejal.

Rezultati ankete kažejo, da se je izgorelost med zdravniki družinske medicine v zadnjih letih povečala s 65 odstotkov na 88 odstotkov. "Izgorelost povzroča odhode iz medicine," je pojasnil.

Odločevalci bi morali po Ravnikarjevih besedah od "sladkih besed o pomembnosti primarne ravni" preiti h konkretnim dejanjem. Prav tako bi se morali zavezati, da bodo poklic družinskega zdravnika naredili privlačnega, saj se bodo mladi zdravniki le tako v dovolj velikem številu začeli odločati za specializacijo iz družinske medicine.

Ministrstvo za zdravje bi moralo po njegovi oceni poskrbeti, da se poklic družinskega zdravnika razglasi za deficitarnega. Ob tem bi morali družinske zdravnike razbremeniti določenih birokratskih zadolžitev.

Ravnikar je pojasnil, da so se na temo preobremenjenosti prejšnji teden sestali z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije, hkrati pa je na ministrstvu za zdravje že dlje časa aktivna delovna skupina za pripravo reform na primarni ravni. Na načelni ravni po njegovih besedah tako ni težav, zaplete pa se pri konkretnih ukrepih.

Poklukar: Sodelovanje z lokalno skupnostjo

Minister za zdravje Janez Poklukar je ob robu novinarske konference o sofinanciranju investicij na primarni ravni zdravstvenega varstva komentiral tudi opozorila zdravnikov s primarne ravni.

Pojasnil je, da k rešitvi situacije vodi nabor ukrepov. "Zavedati se moramo, da je primarno zdravstvo steber zdravstva in ves čas epidemije vstopno mesto (...) za bolnika s sumom na koronavirus," je dejal.

Poudaril je pomen razpisa o investicijah na primarni ravni, ki bo po njegovi oceni pripomogel k reševanju težav. Po njegovih besedah je treba primarno zdravstvo skupaj z lokalnimi skupnostmi dvigniti na višjo organizacijsko raven.

Z razpisom do sofinanciranja infrastrukture in opreme

"Pet- do sedem odstotna neopredeljenost državljanov vztraja že več kot 10 let, ta številka ni nastala čez noč,"  je minister v oddaji Svet na Kanalu A odgovoril na podatek, da je v Sloveniji brez osebnega zdravnika 130.000 ljudi. Poudaril je, da je v tem trenutku najpomembnejše, da imamo mrežo zdravstvenih domov, ki skrbi za zdravje vseh, ki potrebujejo nujno oskrbo.

Med koraki, ki so jih sicer naredili za primarno raven, je naštel povečanje dohodka za specializante družinske medicine, štipendije na tem področju, povečanje vpisa na fakultetah, ustanovitev stomatološko smer na fakulteti v Mariboru, omogočili neposredno nadaljevanje kroženja po strokovnem izpitu, spremenili so nagrajevanje.

"Na apele družinskih zdravnikov, da so preobremenjeni, smo dodali administratorja, tako da bodo vse ambulante družinskih zdravnikov z namenom razbremenitve zdravnikov in zagotovitve tega, da bodo lahko opravljali svoje poslanstvo in delali s pacientom, dobile administratorja," je dodal.

Prepričan je, da so neustrezni delovni pogoji eden od najpomembnejših razlogov za odhod kadrov iz slovenskega javnega zdravstva. "Z današnjim razpisom, ko omogočamo, da se bodo zdravstveni domovi skupaj z občinami ustanoviteljicami prijavili na projekte in da jim bomo pomagali sofinancirati infrastrukturo ter opremo, verjamem, da bomo pomembno izboljšali delovne pogoje," je zaključil Poklukar, ob tem pa še prosil za potrpežljivost v fazi epidemične izčrpanosti, saj se problema ne da rešiti čez noč.

Več denarja študentom, ki jemljejo brise, kot specializantom na covidni intenzivi

Predstavnik skupine Mladih zdravnikov Luka Puzigaća je pojasnil, da pot od vpisa na medicinsko fakulteto do samostojnega opravljanja dela zdravnika traja od 10 do 14 let.

Po opravljenem študiju medicine, ki posamezniku vzame okvirno 5500 ur časa, študent opravi šestmesečno pripravništvo, ki se zaključi s strokovnim izpitom. Na tej točki zdravnik prejema plačo v višini 970 evrov neto za polni delovnik. Kasneje, ko opravijo specialistični izpit, izgubijo vsa pridobljena napredovanja. Njihova plača pa tako znaša od 1572 do 1881 evrov neto.

Ob tem je poudaril, da je na študentskih servisih zaslediti oglase, ki za jemanje brisov za hitre teste na koronavirus ponujajo višja plačila kot za delo v covidni intenzivni enoti prejme specializant anesteziologije.

Pojasnil je, da zdravniki dodatke za dežurstva, ki v javnosti pogosto sprožajo burne odzive, prejemajo zaradi pomanjkanja zdravnikov. 75 odstotkov sodelujočih v anketi pa je med tem odgovorilo, da bi se raje odločili za manjši obseg dela, ki bi znašal 48 ur na teden, kot za višjo plačo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (99)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

borjac
19. 01. 2022 20.57
+3
Kako privabiti zdravnike na primarno raven in jih tam tudi obdržati? na to vprašanje naj odgovori zdravniška zbornica in zdravniška mafija zdravnikov ki so stari cca 70 let, ti 70 letniki imajo bajeslovne plače, stanovanja, hiše , vikende, drage avte, žene in ljubice......... pa požrejo še tisti denar, ki bi ga morali nameniti mladim zdravnikom, kajti mladi zdravniki odhajajo v tujino, ne pa tile mafijski dohtarji, ki požrejo večina denarja v zdravstvu, ti za gvišno ne bodo odšli delati v tujino, torej namesto, da se futra te starce, ki jim gre denar že skozi ušesa ven, naj plačajo mlade zdravnike, in tiste ki se odločajo za družinske zdravnike, edino tako bomo rešili situacijo, ampak postavlja se vprašanje ali bo ta zdravniška mafija in skorumpirana politika in farmacevtski giganti to sploh hoteli, kajti oni ukazujejo kaj bo in kaj ne bo, in vsi ti vojni dobičkarji so kot HIJENE, obrati ta narod do kosti, to ali bomo mi preživeli ali ne ni njim popolnoma nič mar.
plavimil
19. 01. 2022 20.52
+2
V redu, če jih velika večina hrepeni po tujini, amapak, toliko let, kot so se na državne stroške izobraževali, bi pa morali ostati doma.
LazneNovice
20. 01. 2022 09.22
Antena
19. 01. 2022 20.45
+2
Doktorji sedaj pa že resnično pretiravate. Tko slabo vam pa sigurno ni in ne sam jamrat
Moncsa
19. 01. 2022 20.45
+3
"razmišljanje o lažjih in bolje plačanih delovnih mestih" AHAHAH naivneži. Dobrodošli v gospodarstvu.
Leva feltna
19. 01. 2022 20.36
+3
Beović:"1500€je premalo da si zdravnik lahko ustvari druzino" a drugi pa lahko shajajo z 300€?
Mother Russia
19. 01. 2022 20.35
+4
Novinarji delate anketo le med zdravniki, kot bi jo delal dr. Kuštrin osebno. Naredite anketo še med pacienti. Videli boste kaj vam bodo povedali o njihovi "izgorelosti" od čohanja po mednožjih in "odgovarjanju" na telefonske klice...
Betuul
19. 01. 2022 20.33
+2
Kako so se pa pred tem ukrepom cov19 znašli in pojavili na primarni ravni! !!? dr. Vinček
MTM AUDI
19. 01. 2022 20.28
Široki brjeg verjamem da sploh ne veš kje je to.. Ampak vseeno kar pride v Slo ne ostane tukaj ker je tukaj podn zadnja postaja vse drzave z Kosovom vred so Slovenijo že zdavnaj prehitele pa se boljši časi prihajajo kmal bodo police prazne pa se takrat slišmo če bo elektrika..lp
User1538643
19. 01. 2022 20.25
Pa ta odgovor je na dlani, a vsi ga iščejo povsod drugod.
manga
19. 01. 2022 20.18
Za vse tiste ki prihajajo v Slo in so pošteno kupili diplomo v Širokem Brijegu spodbudno sporočilo ministra Pokljukarja: "Dobrodošli,papirje vam lahko vzamejo,znanja pa ne".
blackB
19. 01. 2022 20.17
+2
Ahhh preobremenjenost …. Nekje je verjetno res preobremenjenost zaradi obilice dela, drugje je pa skakanje med sluzbo in zasebno ambulanto in krajsi konec vedno potegnejo pacienti iz javnega sektorja. Ce si bil pri temu omenjenemu g.doktorju narocen ob 8h si vedno cakal vsaj do10:30, da je prisel v sluzbo. Zjutraj je imel 2 urici vedno za svojo zasebno ambulanto ( vem, preiskuseno oboje).
2fast4
19. 01. 2022 20.16
+2
Vi ste sekundarno prizadeti, ne primarno...
resslovenka
19. 01. 2022 20.06
+2
Hja, kdo jim konec koncev plačuje šolanje? Seveda ni zastonj, a ne? Torej, naj del vrnejo s svojim delom, ko končajo študij. 5 let naprimer. Zanimivo, da v "tistih osovraženih" časih nismo imeli problema z zdravstvenim osebjem. In to od otroštva dalje ne. Vedelo se je kdo je naš zdravnik in zdravnik naših otrok. Pa še po svetu so bili naši zdravniki visoko cenjeni. Še od drugod so se hodili zdravit k nam. A ga res ni, ki bi naredil red na tem področju? Tolk visoko se cenijo, torej naj se izkažejo. Sploh pa mlade zdravnike bolje plačat, ter se znebit tistih, ki hodijo gledat na uro, ali celo to ne. 🙄
muceli
19. 01. 2022 20.15
+1
S takim mišljenjem boš verjetno prepričala kakega mladega, da se odloči za to težko pot? Konec koncev pa, kdo pa je nam plačeval šolo?
El Kapitano
19. 01. 2022 20.03
+0
Kaksna preobremenjenost, z dodatki ?
muceli
19. 01. 2022 20.16
+1
Dobrodošel v njihove vrste. Boš tudi ti prejemal dodatke.
Delavec_Slo
19. 01. 2022 20.03
+1
Res so preobremenjeni, ko se je pa treba bunit za plače, takrat pa ni noben izgorel!
Holy50
19. 01. 2022 20.01
+2
paru
19. 01. 2022 19.49
+2
Spoštujem vašo izobrazbo... Mar menite, da je študij naravoslovnih ved/ fizika, matematika, kemija, biokemija.../ kaj lažji? Pa ne posiljujejo sodržavjanov s 63. plačnim razredom... Pa še..nikoli niste delali v realnem sektorju...realni sektor, podvržen konkurenci zagotavlja denar za 63. plačni razred...pa nikoli ni bilo slišati, da bi visoko izobraženi v realnem sektorju tako jamrali, stokali, izsiljevali...pa še zagotovljeno imate dobro plačo, ali celo koncesijo, ali popoldansko delo ... če pa ste tako sposobni, pa pojdite v tujino in se tam dokazujte... Če sem koga/ tudi taki ste/ z mojim komentarjem užalil, se opravičujem. Ker pa od blizu opazujem mlade dohtarje, jim gre, v večini, ne vsem, zgolj za denar, ker se imajo za ekstra kasto...Malo delati...ogromno pokasirati.
slovenka62
19. 01. 2022 19.44
+1
Ne vem zakaj tu nobeden ne napiše koliko dodatkov je dobil v teh dveh letih če dela v zdravstvu.Jaz vedno rečem da delate ste tudi dobro plačani pa vsi rečejo da ni vredno omembe.Ampak še zmeraj ne vem kaj to pomeni.No da vidim junaka če se bo javil.
tinkob
19. 01. 2022 19.31
+2
Tudi jaz bi rad bil preobremenjen
zibertmi
19. 01. 2022 19.21
+4
beovičeva ve ,da s 1500 eu v državi zdravnik ne more živet in si ustvari sružino ,a delavec na vseh podočji pa z minimalcem lahko.njej ni težko,javni govorec skozi dve leti ni zaslužil malo