
Skupina za ocenjevanje objektov pri Združenju multiple skleroze je zaključila svojo tretjo, deset mesecev trajajočo akcijo, pri kateri so se letos povezali z Društvom paraplegikov ljubljanske regije. Najslabše urejena parkirišča so po mnenju komisij prav tam, kjer naj bi bila najbolj samoumevna (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), Klinični center (KC)), spremembe pa je težje uveljavljati pri javnih upravljavcih parkirišč kot pri tistih, s katerimi upravljajo zasebni investitorji, medtem, ko so npr. v nakupovalnih centrih pravila upoštevana kot nekaj povsem samoumevnega, je povedal Matjaž Planinc iz Društva paraplegikov ljubljanske regije. Najpogostejša težava pri parkirnih mestih za invalide (PMI) naj bi bilo prav njihovo nezadostno število ter njihova zasedenost s strani vozil zdravih voznikov.
Po besedah predsednice komisije iz Društva multiple skleroze Polone Kresal Bizaj so ocenili 17 parkirišč in šest parkirnih hiš na območju Mestne občine Ljubljana, med kriterije pa sodijo število PMI, njihova zasedenost, plačilo, označenost PMI, bližina teh parkirnih mest objektu, stopnice in klančine z ročaji ter še deset drugih zahtev.
Med 17 ocenjenimi parkirišči je komisija kot najbolj primerno ocenila parkirišče na Pogačarjevem trgu, parkirišče pred Mercator centrom v Šiški ter Kersnikovi v centru mesta, najbolj pomanjkljiva pa so se jim zdela parkirišča v okolici KC, Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter ZZZS, torej parkirišča ob lokacijah, ki jih invalidi redno in pogosto potrebujejo. Med šestimi parkirnimi hišami je po mnenju komisije za invalide najbolj prilagojena parkirna hiša Kapitelj, najslabše ocenjena pa je parkirna hiša Bežigrajski dvor, in to kljub temu, da je bila zgrajena šele leta 1997, ko je bil že v veljavi pravilnik o odpravi arhitektonskih ovir.
Kot je povedala Kresal Bizajeva, glede na to, da sta bila v zadnjem letu sprejeta tako zakon o graditvi objektov kot tudi pravilnik o zahtevah za zagotavljanje dostopa, vstopa in uporabe objektov v javni rabi in večstanovanjskih stavb, pri novogradnjah velikih ovir ne predvidevajo. Vseeno pa so za projektante, izvajalce gradbenih del in državne organe pripravili izpiske iz omenjenega pravilnika in jih natisnili kot zgibanko ter barvni plakat, ki naj bi jim pomagal pri osveščenosti o potrebah gibalno oviranih ljudi.