Predlog o dovoljenju preletov ameriških letal čez slovensko ozemlje bo sestavilo Ministrstvo za obrambo. Edino, v čemer se stranke strinjajo, je, da je napad na Irak upravičljiv samo z odobritvijo Združenih narodov. Miran Potrč, vodja poslanske skupine ZLSD, pravi, da do takrat nobena uporaba slovenskega ozemlja za zavezniške sile po njihovem mnenju ne bi bila utemeljena.
Vse ostalo je nejasno: zakaj naj vlada da dovoljenje za prelete v presojo parlamentu? Igor Štemberger, poslanec SMS, je povedal, da vlada skuša svojo odgovornost prenesti na parlament.
Kdo naj torej odobri prelete? Zmago Jelinčič, predsednik SNS, ocenjuje, da mora o zračnem prostoru sklepati državni zbor, ne pa vlada. Janez Drobnič, poslanec NSi, pa pravi, da je sicer odločitev na strani vlade republike Slovenije. Parlament po tej pristojnosti nima nič s tem.
Ali kaj sploh prosijo Američani? Alenka Pavlin, tiskovna predstavnica SDS, je povedala, da stranka SDS s to prošnjo uradno ni seznanjena, tako da tudi njene vsebine ne poznajo, zaradi tega je tudi ne morejo in ne želijo komentirati.
Valentin Pohorec, iz stranke DeSUS, pa pravi, da v kolikor bo vlada ugotovila, da sodi to v koncept republike Slovenije, njene povezave z mednarodnimi organizacijami tudi na obrambnem področju, potem se tudi stranka DeSUS pridružuje temu, da naj vlada takšen prevoz odobri. Janez Kramberger, poslanec SLS, tudi poudarja, da če smo se odločili, da želimo postati članica severnoatlantske zveze, se pravi Nata, potem je tudi normalno, da s tem soglašajo.
Prav obrambno ministrstvo pa naj bi v četrtek določilo tudi, ali mora vladino odločitev potrditi parlament. Žal nam mnenja predstavnikov največje stranke, LDS, ni uspelo dobiti.