Se strinjate, da lahko poležavanje na plaži kaj hitro postane dolgočasno? Nekateri se v takih primerih zamotijo z dobro knjigo, kartami in družabnimi igrami, vse več pa je tudi takšnih, ki v roke raje vzamejo svoj mobilni telefon in si urice na vročem pesku popestrijo bodisi z brskanjem po spletu, z uporabo zabavnih aplikacij in vsem drugim, kar pametne naprave ponujajo. Vse lepo in prav, dokler vam ponudnik mobilne telefonije ne pošlje računa, ki vam vzame dih in sprazni denarnico, na zasoljene cene telefonskih pogovorov in prenosa podatkov v tujini opozarjajo na Zvezi potrošnikov Slovenije.
Preko telefona na plaži gledali risanke in poslušali radio
O visokih zneskih na položnicah za telefon, ki so si jih posamezniki prislužili med dopustovanjem v tujini, smo že večkrat poročali, a se kljub opozarjanju tovrstni primeri še vedno vrstijo. Račun v višini več kot 1000 evrov je nedavno presenetil par, ki je svojega otroka miril s predvajanjem risank na YouTubu. Skoraj 2000 evrov je znašal račun Slovenca, ki se je na plaži naših južnih sosedov zabaval s poslušanjem internetnega radia. "Lahko si predstavljate, kakšno zabavo so imeli doma, ko so prejeli ta račun,“ je dogodek komentiral Boštjan Okorn, vodja testiranja pri ZPS. Naravnost srhljiva vsota je nedavno presenetila tudi našega državljana, ki je dopustoval v Turčiji. "Tukaj je šlo za povsem samodejno pregledovanje elektronske pošte in avtomatsko posodabljanje podatkov v aplikacijah,'' je dejal. Nesrečneža je doma pričakala položnica v višini 2700 evrov.
"Pametni telefoni, ki jih ima v svojem žepu že več kot tretjina Slovencev, so lahko pravi stroškovni trojanski konji,'' pravi Okorn in nadaljuje, da bi morali že za uporabo podatkovnega prenosa v Sloveniji nujno dodati vsaj 100 megabajtov zakupljenih podatkov, saj je cena tudi več desetkrat nižja, kot pa, če bi podatke plačevali po prenesenem kilobajtu.
Čas ne igra nobene vloge!
Pri prenosu podatkov je po njegovih besedah glavna težava, da uporabniki ne morejo natančno vedeti, koliko jih bodo pravzaprav prenesli. Vse je odvisno od same vsebine, grafičnih elementov, kakovosti glasbe ali videa, pravi Okorn. "Čas pri prenosu podatkov ne igra nobene vloge,'' poudarja in nadaljuje, da se lahko v sodobnih omrežjih vsako sekundo pretoči skoraj 1 megabajt podatkov, kar stane približno pol evra. Po grobi oceni za ogled spletne strani pametni telefon porabi en megabajt, petminutno poslušanje radia porabi do sedem megabajtov, ogled pet minut dolgega videa na YouTubu pa do 15 megabajtov.
Pri nas 1 MB prenosa stane 0,5 evra, v tujini tudi do 25 evrov
Po podatkih ZPS bo potrošnik za vsak megabajt zunaj EU odštel od štiri do 25 evrov. "Vas še mika 5-minutno poslušanje najbolj priljubljene radijske postaje na dalmatinski plaži za 50 evrov?'' sprašujejo uporabnike mobilnih telefonov ter opozarjajo, da mobilni operaterji za to gotovo ne bodo poskrbeli, pač pa moramo prenos podatkov v tujini izključiti sami.
Tarife v območju EU so različne, in sicer minuta pogovora stane 0,348 evra, minuta dohodnega klica 0,096 evra, cena SMS-sporočila znaša 0,108 evra, 1 MB podatkov pa 0,84 evra.
Na Hrvaškem se cena pogovorne minute giblje od 0,79 do 1,36 evra, dohodni klic stane od 0,15 do 0,42 evra, za SMS-sporočilo je treba odšteti do 0,3 evra, 1 MB podatkov pa stane od 4,6 do 24,6 evra.
V Srbiji so cene pogovora dražje, in sicer minuta stane od 2,36 do 4,1 evra, cena poslanega sporočila znaša do 0,33 evra, prenos 1 MB podatkov pa od 4,1 do 24,6 evra.
Na ZPS so omenili še Turčijo, kjer cena pogovorov znaša od 2,36 do 4,1 na minuto. Cena poslanega sporočila stane od 0,29 do 0,43 evra, 1 MB podatkov pa od 9,7 do 24,6 evra.
Klici z ladje obračunani kot "klici z Marsa“
Ste vedeli, da vas lahko po žepu udari tudi klic iz ladijskega mobilnega omrežja, pa čeprav ladja pluje med evropskimi državami in je na zaslonu zapisano ime kakšnega evropskega operaterja, opozarja Okorn. Cena za minuto klica se giblje med 3,5 in 6 evri. "To se zdi več kot skregano z uredbo EU, saj jo presega več kot 17-krat," še pravi.
Po evropski direktivi je sicer od letos za prenos podatkov prek mobilnika predvidena tudi cena za blokado prenosa, v višini 60 evrov. Blokado svetujejo tudi na Agenciji za pošto in elektronske komunikacije (Apek), kjer beležijo vse več sporov zaradi visokih telefonskih računov. Uporabniki največkrat izpostavljajo, da niso bili seznanjeni o možnosti tako visokih stroškov, zato na Apeku svetujejo prav blokado prenosa podatkov.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.