Potrošnja streliva na ukrajinskem bojišču je ogromna, skladišča v Evropi pa se zaradi izdatne pomoči pri vzdrževanju ukrajinskih obrambnih sposobnosti zelo hitro praznijo. Strelivo bodo zato države EU, tako za lastne kot za ukrajinske potrebe, morale proizvajati v precej večjih količinah, kot so jih pred 24. februarjem 2022.
Slovensko ministrstvo za obrambo je zato objavilo Javni poziv gospodarskim družbam za oddajo interesa za sodelovanje pri vzpostavitvi proizvodnje streliva v Republiki Sloveniji. In odziv za sodelovanje pri vzpostavitvi proizvodnje pehotnega, topovskega in minometnega streliva je zelo velik. Vodja službe za strateško komuniciranje na ministrstvu za obrambo Aleš Sila je za 24ur.com povedal, da so na Mors prejeli več kot 40 ponudb. "Dokumentacijo in ponudbe moramo sedaj pregledati, nato bo sledilo vrednotenje." Povedal je, da so na ministrstvu z odzivom in ponudbami za zdaj zelo zadovoljni. Odločitev o izbiri ponudnikov bodo sporočili v prihodnjih tednih.
Na poziv so se lahko odzvala tudi podjetja, ki nimajo orožarske proizvodnje, a bi lahko proizvajala le del streliva ali granate. Slovenija namreč trenutno nima podjetja, ki bi strelivo ali granate za vojaške namene izdelovalo kot končni izdelek.
Kot je pred časom povedal vojaški svetovalec ministra za obrambo Dobran Božič, strelivo in granate iz poziva ministrstva za obrambo ne bodo izdelani le za pomoč Ukrajini, ampak predvsem zapolnitvi skladišč v Sloveniji in Evropi. Vojna v Ukrajini je namreč razgalila nezmogljivost evropske vojaške industrije pri doseganju dovolj hitre proizvodnje, pa je za oddajo Svet na Kanalu A povedala Jelena Juvan iz Obramboslovnega raziskovalnega centra Fakultete za družbene vede.
KOMENTARJI (348)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.