Vlada je danes prekinila obravnavo vprašanja priznanja Palestine kot neodvisne in suverene države, nadaljevala pa jo bo po pripravi podrobnejše analize morebitnih posledic in učinkov priznanja na eni od prihodnjih sej vlade, je sporočila na Twitterju.
Nadaljevali jo bodo predvidoma 16. februarja, nakar bodo sprejete sklepe in gradivo takoj posredovala odboru DZ za zunanjo politiko (OZP), je po seji vlade napovedal zunanji minister Karl Erjavec.
Erjavec sicer ostaja prepričan, da bo, ko bo vlada to obravnavala, "sprejet pozitiven sklep", da se nadaljuje s postopkom priznanja, in da bo tudi v DZ nato zadostna podpora za priznanje - marca ali najkasneje aprila. Erjavec torej ne pričakuje, da bi lahko poročila ministrstev ocenila tako negativne posledice, da bi bilo treba postopek priznanja Palestine ustaviti.
Obenem je minister znova spomnil, da so na Ministrstvu za zunanje zadeve že decembra, ko se je vlada odločala o nadaljevanju postopka priznanja, od vseh relevantnih ministrstev pridobili poročila o morebitnih posledicah in iz njih je izhajalo, da kakšnih posebnih negativnih učinkov ni pričakovati. Miro Cerar je kljub temu zahteval, da "se še bolj podrobno pregleda, da nas ne bi kaj presenetilo", in Erjavcu se "zdi prav, da se opravi še ta krog, da se še enkrat preveri".
Nova poročila zdaj pripravljajo vsa ministrstva, tudi gospodarsko in finančno. Zunanji minister ocenjuje, da kakih posebnih učinkov za slovensko gospodarstvo priznanje Palestine ne bi imelo, saj je sodelovanje z Izraelom relativno skromno, lani je znašalo zgolj 95 milijonov evrov. Tudi ministrstvo za finance je že javno povedalo, da kakšnih posebnih negativnih posledic ne ocenjuje.
"Seveda pa lahko pričakujemo določene reakcije," je še nadaljeval in kot primere teh navedel proteste pred slovenskim veleposlaništvom v Tel Avivu, negativno medijsko kampanjo, zlasti s strani izraelskih medijev, in upad obiska izraelskih turistov v Sloveniji.
Kar se političnih posledic tiče, verjetno nekaj časa ne bo političnega dialoga na najvišji ravni. Glede odnosov z drugimi državami minister napoveduje, da bodo države, ki so Palestino že priznale, "pozdravile morebitno priznanje" s strani Slovenije, s strani tistih, ki priznanju niso naklonjene, pa lahko pričakujemo "morda neko manjše nezadovoljstvo".
A kot je še nadaljeval, priznanje "ni stvar trgovine", ampak gre za to, da Slovenija tudi v svoji deklaraciji o zunanji politiki podpira pravico držav do samoodločbe. Poleg tega je Slovenija zelo aktivna, ko gre za humanitarno pomoč in rehabilitacijo otrok, nadaljnji zastoj v bližnjevzhodnem mirovnem procesu pa pomeni več žrtev in trpljenja, zlasti med otroci, starejšimi in ženskami na palestinski strani.
"Mislim, da ima Slovenija tu priložnost, da da nek pozitiven signal, ki bi lahko vzpodbudil, da bi se začel in nadaljeval mirovni proces," je dejal. Slovenija zasleduje stališče, da bi s priznanjem Palestine okrepila pogajalski položaj Palestine v mirovnem procesu in ga tako morda vzpodbudila.
Vlada lani sklenila nadaljevati s postopkom priznanja Palestine
Vlada je 21. decembra, potem ko so ZDA priznale Jeruzalem za prestolnico Izraela, sklenila nadaljevati s postopkom priznanja Palestine, a doslej še ni pripravila niti svojega predloga za priznanje niti svojega mnenja o njem.
Kot je v torek pojasnil premier Cerar, namreč še čaka na celovito analizo ministrstev o morebitnih posledicah priznanja za Slovenijo.
Tudi odbor DZ za zunanjo politiko je v sredo prekinil sejo o predlogu sklepa o priznanju Palestine, ki ga je vložilo enajst poslancev s poslansko skupino Levice na čelu, saj bi za odločanje o sklepu potrebovali stališče vlade glede priznanja.
Erjavec je v sredo izrazil prepričanje, da bo vlada še ta ali najkasneje prihodnji teden pripravila stališče glede priznanja, da bo odbor lahko nadaljeval z delom in bo nato DZ na plenarni seji marca ali aprila postopek priznanja dokončal. Zavrnil je tudi ugibanja, da bi utegnil premier v zadnjem trenutku zaradi morebitnih negativnih učinkov priznanja potegniti zavoro. Tudi predsednik DZ in podpredsednik SMC Milan Brglez je v sredo menil, da bo postopek priznanja Palestine izveden še v tem mandatu in da bo vlada "storila svoj del posla".
Slovenija je doslej vsa priznanja držav izvedla na predlog vlade. Čeprav je po zakonu o zunanjih zadevah DZ tisti, ki prizna drugo državo, mnogi opozarjajo, da bi priznanje - še posebej v odmevnem primeru, kot je ta - moralo slediti predlogu vlade, in ne skupine poslancev.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.