Predsednik Preiskovalne komisije Robert Pavšič je dejal, da je ena izmed prednostnih nalog komisije bila tudi analiza procesov odločanja, v času, ki ga zajema preiskovalna komisija. "Politika se je sklicevala na stroko, stroka pa je večkrat na zaslišanjih povedala, da ni bila slišana. To je povedal tudi Tomaž Gantar, da je bila stroka večkrat podaljšana roka vlade. Vse to je rezulitralo v slabši učinkovitosti ukrepov."
"Izvedeli smo tudi, da se je predsednik vlade osebno odločil za uvedbo hitrega testiranja, čeprav je bila stroka s področja zelo proti. Osebno je tudi usmerjal oblikovanje strategije cepljenja. S tem je prevzel objektivno in subjektivno odgovornost za vse poraze, ki jih je vlada doživela na področju upravljanaj z epidemijo," je povedal in dodal, da takšne ugotovitve terjajo razmislek o več sumih storitve kaznivih dejanj.
Pavšič je povedal, da je po anketah zdravstvenga ministrstva, kar 82 odstotkov ljudi nasprotovalo vladnim ukrepom. "Tega niso delili z javnostjo, ampak zadržali zase."
Glede Nicolettija pa je dejal, da bi bilo njegovo pričanje bistveno za razkritje. "Nekaj se je zagotovo dogajalo v ozadju, kar ni bilo prav in kaže na več možnih hujših posledic. Ponudili smo mu možnost in to možnost je zavrnil. Tiho je bil na rezervo, ne zaradi konkretnih razlogov. Potemtakem bi lahko vsaka priča, storila enako. To je degradacija komisije. Predlagal sem sankcije, komisija je to potrdila. Zadevo bomo poslali naprej v izvršbo sodišču," je še povedal v odgovoru na novinarsko vprašanje.
Spomnimo, Nicoletti na vprašanja ni želel odgovarjati, ker da bi si s tem lahko škodil v predkazenskem postopku, je dejal njegov zagovornik Dejan Marković. Ta namreč pričakuje, da bo zoper Nicolettija uveden kazenski postopek. Policisti so pri Nicolettiju in Majbert Pharmu decembra lani opravljali hišne preiskave zaradi suma kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja. Dokumentacije, ki naj bi ga obremenjevala, Nicoletti še ni dobil na vpogled, prav tako Policija z njim še ni opravila informativnega razgovora.
Zdravstveno ministrstvo pod vodstvom Gantarja je od Nicolettijevega podjetja kupilo večje število hitrih testov, verifikacijo pa je opravil Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH). Odpuščena virologinja Metka Paragi je nato v javnosti razkrila, da so bili hitri testi neustrezni, NLZOH pa jih je vseeno priporočil vladi.
Gantar je na zaslišanju povedal, da bi vlada pri obvladovanju prvega in drugega vala epidemije lahko ravnala bolje.
Pred komisijo je že pričal predsednik vlade Janez Janša. Glede nabave hitrih testov podjetja Majbert Pharm je s prstom pokazal na Ministrstvo za zdravje, čeprav je tudi sam v obdobju med ministrovanjem Gantarja in Poklukarja, vodil omenjeno ministrstvo.
KOMENTARJI (486)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.