Gre za preiskovalno komisijo o ugotavljanju domnevnega pranja denarja v NKBM d.d., domnevnega nezakonitega financiranja politične stranke SDS in domnevnega nezakonitega financiranja volilne kampanje SDS za predčasne volitve poslancev v državni zbor 2018. Od januarja 2019 do marca 2020 je bil predsednik preiskovalne komisije Jani Möderndorfer, ki smo ga tudi prosili za komentar glede dogajanja.
Spomnil je, da je sam že večkrat napovedal, da gre za bistveno več denarja, kot se je ocenjevalo. "Prav je, da damo komisiji možnost, da razišče zadeve do konca," je dodal Möderndorfer, ki je še vedno član komisije. "Pozorno spremljajte zaslišanja," je še namignil in dodal, da bo zanimivo poslušati priče.
Komisija bo zaslišala več ljudi, ki so vpleteni v delovanje medijskih podjetij, ki jih obvladuje SDS. Med drugim tudi trenutnega ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa, direktorja Nove24TV Borisa Tomašiča, nekdanjega generalnega sekretarja vlade Boža Predaliča in poslanca SDS Dejana Kaloha.
Poleg tega je vabilo na zaslišanje prejela tudi prvotna največja lastnica Nove24TV Klavdija Snežič. Gre za soprogo Roka Snežiča, ki je osumljenec policijske preiskave mednarodne mreže za domnevno pranje denarja. Na seznamu so kot priče navedeni še Damjan Damjanovič, Dražen Kuča in Mihael Hočevar. Pred komisijo pa sta vabljena tudi Peter Schatz in Agnes Adamik, madžarska podjetnika, ki sta uradno lastniško obvladovala medijska podjetja iz kroga SDS.
Iz Madžarske niso prišli le štirje, pač pa 12 milijonov evrov
Prihodnje leto bomo imeli v Sloveniji državnozborske volitve, vendar pa bi lahko imela vladajoča SDS zaradi "neomejenih finančnih virov, predvsem iz tujine", prednost pred političnimi tekmeci. Portal Necenzurirano namreč poroča o dokumentih, ki naj bi dokazovali, da se je z madžarskih računov na račune podjetij, povezanih s posamezniki iz SDS in samo stranko, od leta 2017 do 2020 prelilo najmanj 12 milijonov evrov.
Finančna sredstva naj bi začela iz Madžarske prihajati spomladi 2017, ko je bila SDS še v opoziciji. Janša je prevzel osmi mandat na čelu SDS, na kongres stranke pa je prvič prišel tudi Viktor Orban, madžarski premier in predsednik vladajoče stranke Fidesz. Televizija Nova24TV je takrat uradno prešla v večinsko last treh madžarskih medijskih podjetij iz kroga Orbana in njegove stranke.
Obstaja sum, da sta bila Peter Schatz in Agnes Adamik zgolj fiktivna lastnika Nove24TV, in tako opravičevala visoka nakazila v medijski sistem SDS. Kot je znano, je bilo vstopna točka za denarne tokove iz Madžarske prav Schatzovo podjetje R-Post-R, ki ima danes v lasti družbo Nova obzorja, izdajatelja tednika Demokracije.
Podjetje R-Post-R je od madžarskega Belfrya in Riposta prejelo za skoraj osem milijonov evrov nakazil, poroča portal. Denar je nato prenakazovalo na medijske službe SDS, in sicer redno ter v približno enakih zneskih. Nova24TV je v povprečju iz Madžarske prejela 110.000 evrov na mesec, družba Nova obzorja, ki izdaja tednik Demokracija, pa v enem obdobju približno 50.000 evrov na mesec. Nova24TV je manjši del denarja prenakazovala še sestrskemu podjetju Nova hiša, ki upravlja s portalom Nova24TV, naštevajo.
Denar iz Madžarske se je v medije SDS stekal tudi v letu 2019. Junija tistega leta je sedanji minister za notranje zadeve Aleš Hojs postal izvršni direktor televizije Nova24TV, ki je le nekaj tednov kasneje od podjetja R-Post-R prejela dve večji nakazili (skupaj v vrednosti 268.700 evrov), tudi tedaj je televizija denar prenakazala še podjetju Nova hiša, ki upravlja spletni portal Nova24TV, direktor je bil Hojs. V slabem letu, ko je bil njuna odgovorna oseba Hojs, sta podjetji na bančne račune prejeli več kot milijon evrov madžarskega denarja, še poroča Necenzurirano.
Za policijo, ki je v začetku leta 2018 – po razkritju afere s posojilom, ki ga je SDS najela pri državljanki BiH Dijani Đuđić – začela predkazenski postopek zaradi suma kaznivih dejanj, pa je danes kot minister pristojen prav Hojs. Spomnimo lahko, da je nato prišlo do kadrovskih čistk v Policiji.
Tako visoka nakazila medijem z nizko gledanostjo so zgrešena naložba
Denar iz Madžarske se je tako zadnjih pet let zlival v medije, ki imajo slabo gledanost in obiskanost, kar ekonomsko gledano nima smisla. Vsa nakazila so bila izvedena kot plačilo računov za oglaševanje, ki jih izstavlja Nova24TV. Zneski so dosegali tudi po sto tisoč evrov, in to za "oglaševanje" podjetij Belfry in Ripost, ki sploh ne poslujeta v Sloveniji.
Nova24TV in Demokracija sta spomladi 2018 začeli na Facebooku in Instagramu objavljati predvolilne oglase stranke SDS. Ker sta medija sredstva prejemala iz Madžarske (brez omenjenih nakazil bi bili podjetji v stečaju), je torej predvolilno kampanjo SDS financiral madžarski denar. Po zakonu o političnih strankah pa teh sredstev ne smejo pridobivati iz prispevkov iz tujine, tudi za kampanjo ne.
Za nadzor poslovanja političnih strank je pristojno Računsko sodišče, ki pa lahko preverja le državljanstvo donatorjev prispevkov na transakcijski račun političnih strank. Nadzora nad vplačili na transakcijske račune družb, v katerih imajo politične stranke ali njihovi člani delež, pa nima.
KOMENTARJI (1482)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.