O četrtkovem obisku preiskovalcev NPU pri Terčelju danes poroča časnik Dnevnik, za katerega so aktivnosti NPU potrdili na Generalni policijski upravi. "Na podlagi prejete prijave preiskovalci NPU vodijo predkazenski postopek za sum storitve kaznivega dejanja, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti. Več podatkov vam ne moremo posredovati zaradi varovanja interesa predkazenskega postopka," so za Dnevnik navedli na Policiji.
Kot so zapisali, so jim na generalni policijski upravi zatrdili, da so prejeli tudi konkretno prijavo suma kaznivega dejanja in da preiskava torej ne poteka (le) na podlagi sklepa vlade.
Vlada je namreč marca nadzornemu svetu STA predlagala razrešitev direktorja Bojana Veselinoviča ter sprejela sklep, naj notranje ministrstvo preveri, ali ravnanja direktorja STA Bojana Veselinoviča vsebujejo elemente kaznivih dejanj. Predlagala je tudi nadzor inšpektorata za delo. Predstavniki inšpektorata za delo so nekaj dni kasneje nadzor na STA tudi opravili, pri čemer so pojasnili, da nadzor opravljajo po uradni dolžnosti.
Veselinovič je sicer v ponedeljek vladi v dopisu in javno sporočil, da ji kot edinemu družbeniku STA omogoča dostop do vseh poslovnih knjig in spisov. Pozival jo je tudi, naj pisno sporoči, komu in na kakšen način naj se omogoči dostop do želene dokumentacije. Kot je zapisal, je v soboto minil 100. dan, odkar STA ni dobila niti evra za opravljeno javno službo v letošnjem letu.
Jourova zaskrbljena zaradi pritiskov na medije
Podpredsednica Evropske komisije za vrednote in preglednost Vere Jourova je v intervjuju za Euractiv ponovila, da jo skrbi dogajanje v Sloveniji. "V zadnjih razpravah s slovenskimi ministri sem izrazila zaskrbljenost. Premier Janez Janša mednarodnega ugleda Slovenije očitno ne jemlje dovolj resno. Njegovi osebni napadi na posamezne novinarje presenečajo, saj je tudi sam nekdanji novinar. In ja, videli smo, da je ogroženo trajnostno financiranje medijev. Kako je to vplivalo na Slovensko tiskovno agencijo, pa je po mojem mnenju velik korak v napačno smer. Nisem edina, ki spremlja to dogajanje," je poudarila. In tega ne gledam samo jaz. Prejmem veliko pisem in veliko prošenj za ukrepanje.
UKOM Veselinoviča obtožuje zlorabe položaja
Vlada oziroma njen urad za komuniciranje (UKOM) medtem vztrajata, da so od STA do danes prejeli le en dokument, in sicer račun za opravljeno javno službo v marcu v višini 169.000,00 evra.
Spomnili so, da je UKOM že oktobra na STA naslovil zahtevo po posredovanju dokumentacije, ki pa je še niso dobili. Kot so zapisali, gre za mesečni izkaz uspeha za preteklih 24 mesecev in bilanco stanja, konto kartice vseh prihodkov za zadnjih 24 mesecev, izpisek prometa na banki za zadnjih 24 mesecev, kopijo pogodb vseh naročnikov in seznam vseh naročnikov in vse morebitne spremembe cen za vsako leto posebej – za zadnjih pet let. To je sicer le del zahtev, ki so jih naslovili na STA; med drugim so namreč pričakovali tudi pojasnila glede uredniških odločitev.
Na UKOM so danes sicer pojasnili, da so dokumentacijo zahtevali zaradi dvomov o poslovanju agencije. "V prvi vrsti se je že maja lani ugotovilo, da direktor STA mesečno prikazuje izgubo v višini 5.000 evrov z naslova javne službe. V nadaljnjih preiskavah se je ugotovilo, da so v preteklih letih ta minus pokrivali s poljubnim številom aneksov k osnovni pogodbi. Na podoben način je poslovanje začrtal tudi v letu 2020," so zapisali.
UKOM naj bi zaznal tudi sume zlorabe položaja direktorja Veselinoviča v zvezi s t. i. kompenzacijskimi posli z izbranimi podjetji, s čimer naj bi bila STA samo zaradi poslovanja z enim podjetjem oškodovana v višini 250.000 evrov.
Veselinovič je zavrnil današnje navedbe Ukoma glede poslovanja agencije. "Namesto da bi vlada nemudoma sporočila, komu in na kakšen način naj dostavimo želeno dokumentacijo, zdaj direktor Ukoma vladne kanale zlorablja za objavo zavajajočih informacij," je navedel v odzivu na današnjo objavo Ukoma.
Poudaril je, da STA "še vedno čaka odgovor edinega družbenika STA - in to ni Ukom - na vprašanje, komu in na kakšen način naj omogoči dostop do vseh poslovnih knjig in spisov".
Obenem zavrača navedbe Ukoma v zvezi s poslovanjem STA. Gre na prvem mestu za trditev, da je STA na Ukom poslala račun za javno službo, ki naj bi bila v marcu "domnevno" opravljena. "Več kot očitno je, da jo STA v skladu z zakonom opravlja vseskozi in nepretrgoma. Ustanovitelj pa javne službe ne plačuje že od začetka tega leta," je poudaril Veselinovič.
S tem Ukom po njegovi oceni "grobo krši" sedmi protikoronski zakon, po katerem je dolžan letos zagotoviti njeno financiranje v skladu s poslovnim načrtom STA za leto 2021 ne glede na to, ali je podpisana pogodba o opravljanju javne službe.
Trditve Ukoma o pokrivanju tega minusa s poljubnim številom aneksov so zato zlonamerne. "Vsak od teh aneksov namreč temelji na sprejetem rebalansu poslovnega načrta. To velja tudi za navedenih 50.000 evrov, kolikor jih je STA od ustanovitelja dodatno dobila v marcu minulega leta, ko je bilo do konca leta še 10 mesecev. In prav zaradi tega smo ustanovitelju vsak mesec z ustreznimi listinami utemeljili dodatno dobljena sredstva za javno službo - po 5000 evrov na mesec," je zapisal Veselinovič.
To je po Veselinovičevih navedbah vsa matematika, ki jo "pokvarjeno reinterpretira" direktor Ukoma Uroš Urbanija. Na ta način "išče izgovore za finančno izčrpavanje STA in se pri tem sprevrženo sklicuje na skrb za zaposlene".
Tudi trditev o oškodovanju STA za 250.000 evrov s pogodbo o izmenjavi storitev z enim od naročnikov je po navedbah direktorja STA popolna laž. Kot je zatrdil, ne gre za nikakršno oškodovanje, ampak za povsem običajno poslovno obliko sodelovanja v obojestranskem interesu.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.