Stečajni upravitelji Majda Jaki, Mitja Zagrajšek in Elij Rijavec so na Okrožno sodišče v Mariboru že prejšnji teden poslali odstopne izjave, stečajni senat pa je danes sklenil, da jih razreši. O tem, ali bodo za zmeraj ostali tudi brez licenc za upravljanje stečajev, pa bo odločalo pravosodno ministrstvo. Mirka Žagarja, tudi vpletenega v primer Pompe, ki odstopne izjave ni podal, so odstavili na podlagi posebej zahtevanega poročila iz katerega je razvidno, da je podjetju Pompe iz stečajne mase bivšega TAM-a posodil kar 418 milijonov tolarjev. Prav Mirko Žagar, ki jo je med drugim po uspešno sklenjenem poslu o prodaji premoženja bivšega TAM-a za stavo kar peš mahnil domov v Hajdino, pa licence sploh ni imel, saj je začel voditi stečaj bivšega TAM-a še pred spremembo zakona o stečajnih postopkih. Domove in poslovne prostore stečajnikov in podjetja Pompe pa so v petek preiskali tudi kriminalisti.
Tiskovni predstavnik Policijske uprave Maribor (PUM) Ivo Usar je povedal, da so minuli četrtek na podlagi prijave in pridobljenih informacij kriminalisti začeli zbirati obvestila in na podlagi odredb preiskovalnega sodnika pristojnega okrožnega sodišča izvedli 14 hišnih preiskav.
Med drugim so se oglasili tudi na sedežu podjetja Pompe, na Pompetovem domu in na domovih vseh štirih stečajnih upraviteljev, pri Mirku Žagarju, Eli Rijavec, Mitji Zagrajšku in Majdi Jaki. Med preiskavami so zasegli večjo količino poslovne dokumentacije.
Usar pa je tudi povedal, da PUM ne more posredovati podrobnih informacij o zadevi. Razlogi naj bi bili "obsežnost zadeve, faza predkazenskega postopka in interes preiskave".
Ozadje stečajnega mešetarjenja
Četverica stečajnih upraviteljev Majda Jaki, Mirko Žagar, Mitja Zakrajšek in Elij Rijavec so po doslej zbranih podatkih iz podjetij, kjer so bili stečajni upravitelji, Dušanu Pompetu oziroma njegovemu podjetju, posodili skupaj okrog 800 milijonov tolarjev. Denar so iz več podjetij v stečaju, med drugim tudi iz Tama, Aerodroma Maribor, Gradisa in mariborske tekstilne tovarne, več let preusmerjali v zasebno firmo Pompe. To podjetje je tudi sicer registrirano za takoimenovani finančni inženiring, posli pa so tekli vse do blokade Pompetovega računa. Račun je bil blokiran že pred meseci, vendar so kriminalisti šele minuli četrtek preiskali službene Pompetove prostore.
V skladu z zakonom o stečajnem postopku upravitelj denarja iz stečajne mase ne sme spremeniti v terjatev, ki bi jo morda kasneje morali iztožiti po sodni poti.