Kriminalisti so v predkazenskem postopku, ki ga usmerja okrožno državno tožilstvo v Ljubljani, na širšem območju Slovenije izvedli obsežne aktivnosti na področju preiskovanja gospodarske kriminalitete in korupcije.
Več kot 60 kriminalistov in policistov je na območju Ljubljane, Maribora, Celja, Murske Sobote in Postojne na podlagi odredb sodišča izvedlo 21 hišnih preiskav pri različnih fizičnih osebah in gospodarskih družbah, šlo pa naj bi za sum sprejemanja in jemanja podkupnine.
Zasegli so predmete, pomembne za predkazenski postopek – med njimi dokumentacijo in različne nosilce podatkov –, zaradi razlogov zbiranja obvestil, dokaznih predmetov in zavarovanja sledov kaznivega dejanja pa so petim osumljenim osebam odvzeli prostost. Do 19. ure so vsem odpravili pridržanje.
Kriminalisti bodo po potrebi opravili še dodatna preiskovalna dejanja, nato pa bodo vse zasežene dokaze, zbrana obvestila in ostale ugotovitve posredovali tožilstvu, so sporočili s PU Ljubljana.
Apek: Pri nas ni kriminalistov
Preiskali so tudi dom lastnika Tuša Holdinga Mirka Tuša. “Kriminalisti so preiskali poslovno pisarno gospoda Tuša, njegov dom in oba avtomobila. Odnesli so nekaj popolnoma nepomembnih listin in računalnik. Zadeva je z vidika mojega klienta končana uspešno, ni mu bila odvzeta prostost. Sedaj gleda televizijo in uživa skupaj z vami,” je povedal njegov odvetnik Uroš Ilič.
Hišne preiskave so opravili tudi na sedežih uprave Tuša v Celju in v Tušmobilu v Ljubljani.
Iz Tuš Holdinga so sporočili, da je današnja preiskava po njihovih podatkih povezana z izdano odločbo Agencije za pošto in elektronsko komunikacijo (Apek) "in nikakor ne s poslovanjem katere od družb v okviru Tuš Holdinga. Poslovanje naših dejavnosti v sklopu Tuš Holdinga tako poteka popolnoma nemoteno." Dodali so, da "ne v podjetju Tušmobil in ne v katerem koli od drugih podjetij Tuš Holdinga ni pridržanih oseb".
Policija je bila tudi na Apeku, kjer je opravila tudi nekaj informativnih razgovorov z zaposlenimi. Z Apeka so še sporočili, "da s potekom in namenom kriminalističnih preiskav ni seznanjen, zato navedbe družbe Tuš Holdinga težko komentiramo".
V zameno za podelitev frekvenc dobil tri stanovanja?
Kriminalisti naj bi preiskovali podelitve frekvenc za mobilno telefonijo Tušmobilu. Kot je znano, je namreč Apek brezplačno dovolil prenos frekvenc v pasu 1800 megahercev, zatem pa še brezplačno frekvenco za UMTS. Tuš naj bi bil tako osumljen dajanja podkupnine, a ponujal naj ne bi kuverte z evri, pač pa naj bi se za uslugo zahvalil z nepremičninami.
Nekdanji direktor Apeka Tomaž Simonič naj bi namreč od Tušmobila v zameno za brezplačno dodelitev koncesije prejel tri stanovanja in več mobilnih telefonov. Ena od hiš je na Gregorčičevi 44 v Piranu. Vpogled v zemljiško knjigo pokaže, da je prvi lastnik stanovanja Kinopodjetje Celje, ki ga je prevzel Tuš. Leta 2005 stanovanje preide v last družbe GM Invest, ki je v lasti Gorazda Lukmana – nadzornika podjetja Engrotuš. In končno leta 2008 lastnik stanovanja postane Simonič. To se zgodi tik po tem, ko Tušmobilu povsem tiho brezplačno dodeli licenco za UMTS telefonijo, ki jo zdaj preiskuje policija. Simonič je takrat potrdil, da so licenco res brezplačno dali Tušu, a le zato, ker zanjo ni bilo interesa.
Kriminalisti so aprila 2009 že opravili hišno preiskavo na sedežu Apeka, ki pa po trditvah tožilstva ni bila povezana s podelitvijo frekvenc Tušmobilu. Odnesli so nekaj škatel dokumentacije. Povod za preiskavo naj bi bila anonimna prijava na policijo in protikorupcijsko komisijo. Obtožbe so v Apeku zanikali, Simonič pa je zatrdil, da preiskava ni bila povezana s podeljevanjem frekvenc ali drugih pravic s področja regulatornega delovanja Apeka. "Agencija je ves čas ravnala in ravna zakonito," je zatrdil.
Simoničev odvetnik Marko Bošnjak zatrjuje, da njegov klient s Tušem ni povezan, on sam pa je danes s službene poti v Makedoniji zatrdil, da s postopki v Sloveniji ni seznanjen.
Protikorupcijska komisija prejela tri prijave
Tudi protikorupcijska komisija je potrdila, da je v preteklosti prejela tri prijave, ki se med drugim nanašajo tudi na Tuš. Dve prijavi obravnavata poslovanje z nepremičninami, ena pa opravljanje storitev mobilne telefonije, so sporočili. Komisija je prijave odstopila organom odkrivanja in pregona, v eni zadevi pa je izdala tudi načelno mnenje na podlagi zadeve Apek, v kateri so prejeli več prijav.
Ozadje kriminalistične akcije
Že ko je bila leta 2008 izdana odločba in so v javnost prišle informacije, da je Tuš dovoljenje za opravljanje storitev UMTS dobil brezplačno, je bila strokovna javnost zgrožena. Zakaj? Mobitel je leta 2001 za isto koncesijo plačal 100 milijonov evrov, pet let pozneje sta jo dobila še Simobil in T2 in zanjo plačala 6,5 oziroma 6,3 milijona evrov, Tušmobil pa ni zanjo plačal nič.
Kako jim je to uspelo? Najprej je leta 2007 Tušmobil Apeku poslal pismo, v katerem se je zanimal, ali bi tudi oni v Sloveniji lahko ponujali UMTS. Apek je nato, kot mu nalaga zakon, objavil javni razpis oziroma poziv. Toda pozor, objavili so ga zgolj v Uradnem listu Republike Slovenije, ne pa tudi na svoji spletni strani ali v časopisju. To so storili tik pred božičem in nihče ga ni videl, zato se tudi nihče ni nanj prijavil. Apek je nato imel prosto pot, da kar v upravnem postopku – enakem, kot je, na primer, za izgradnjo gradbenega dovoljenja – Mirku Tušu da brezplačno to, za kar je Mobitel plačal sto milijonov evrov.
Ko je bila odločba spisana, se je izkazalo, da interes je. Ostali operaterji so vložili tožbo na upravno sodišče, s katero odločbo izpodbijajo. Postopek še vedno traja.
KOMENTARJI (387)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.