Zakaj so morala miniti leta po domnevnih koruptivnih milijonskih preplačilih žilnih opornic, da sta policija in tožilstvo končno izvedla preiskave? Nas mora skrbeti? Gre za predstavo za javnost ali resen spopad z zdravstveno elito, ki bogati na račun davkoplačevalcev? Kdo je šibek člen - policija, tožilstvo ali sodstvo, ki daje odločitve za uporabo posebnih metod in sredstev? Je to dosedanja vladajoča politika, ki ni dajala signalov, da želi resnično obračunati s korupcijo v zdravstvu? Na ta vprašanja so odgovarjali gosti v oddaji 24UR ZVEČER, Marko Noč, predstojnik oddelka za intenzivno interno medicino na UKC Ljubljana, Jelka Godec, nekdanja predsednica preiskovalne komisije DZ o ugotavljanju zlorab v zdravstvu na področju prodaje in nakupa žilnih opornic, in Janez Lavre, nekdanji vršilec dolžnosti direktorja kliničnega centra v Mariboru.
Prve zgodbe o preplačilih že leta 2013
Predkazenski postopek poteka zoper deset fizičnih in dve pravni osebi. Preiskovalci NPU in kriminalisti so se tako oglasili tudi pri Mirku Gašpariću, ki je skupaj s svojo ženo Irmo Košutar Gašparić lastnik podjetij Animus in Vasc Med.
Na drugi strani pa so zdravniki, ki jih sumijo prejemanja daril za posle v vrednosti 100 in več tisoč evrov. Po naših neuradnih informacijah so med preiskovanimi v Mariboru zdravniki Vojko Kanič, Igor Balevski in Dejan Perša, v Celju Dragan Kovačić, v Ljubljani pa Matjaž Bunc in Darko Zorman.
Prve zgodbe o milijonskih preplačilih žilnih opornic smo slišali že leta 2013, ko smo mediji prvič zaznali problem, o tem pa je bila vsaj delno pripravljena javno govoriti tudi že stroka. Šele tri leta pozneje je v DZ zaživela preiskovalna komisija s prepričanjem, da se zadeva lahko hitro razišče. A se pravzaprav ni. Ministrstvo se je odzvalo z ustanovitvijo posebne komisije leta 2017, da bi postavila strokovne standarde, po katerih bi lahko transparentno tekle enotne nabave žilnih opornic, v njej pa zanimivo tudi trije od po naših informacijah preiskovanih zdravnikov.
V zaseženi dokumentaciji pa zdaj leta 2018 policija išče dokaze o domnevno nedovoljeno pridobljenih 100.000 evrih, ki naj bi šli za darila, izobraževanja in tako dalje, osumljeni naj bi jih prejemali v zameno za favoriziranje nakupa točno določenih opornic.
Preiskovani podjetji sta zanimivo vsega skupaj poslovali z obiskanimi bolnišnicami za nekaj več kot štiri milijone evrov, tisti večji dobavitelji, denimo Mark Medical, ki je svoj čas obvladoval 70 % dobave v UKC Ljubljana, pa ni bil na seznamu preiskovalcev.
Jelka Godec: Lotili so se majhnih rib
In to – poleg dejstva, da so potrebovali kar pet let do izvedbe preiskav – je zmotilo tudi Jelko Godec, ki poudarja, da so tam odkrili največje nepravilnosti. Mark Medical je imel velik tržni delež v Sloveniji pri prodaji žilnih opornic, čez 90 odstotkov v določenih trenutkih. Največja netransparentnost se je dogajala ravno s tem podjetjem v UKC Ljubljana. "In še enkrat poudarjam, da so očitno nekateri zaščiteni." Animus in Vasc Med sta manjša dobavitelja proti vsem ostalim, ki so tudi omenjeni v poročilu. "To je veliko presenečenje in razočaranje in jaz pričakujem od NPU, da bodo nadaljevali preiskavo Mark Medicala." In še dodaja: "Lahko rečem, da so se lotili malih rib."
Na vprašanje, ali je šlo pri včerajšnjih kriminalističnih preiskavah bolj za predstavo za javnost in preusmeritve pozornosti, Lavre opiše svoj primer v UKC Maribor. "Ko sem zaznal nepravilnosti v UKC Maribor in ko sem zaradi posla z žilnimi opornicami odpustil pomočnika za nabavo in ga tudi ovadil, se ni zgodilo praktično nič. Na delovnem sodišču bo verjetno postopek padel. Kriminalisti pa niso zaznali elementov kaznivega dejanja." Zanimivo pa je, da je Lavre pri državni revizijski komisiji zaradi istega posla, zaradi katerega je podal ovadbo in odpustil pomočnika šefa nabave, zdaj v prekrškovnem postopku. Na to odgovarja: "To je smešno in nerazumno, a skrb vzbujajoče."
Godčeva poudarja, da ne sme biti vsa pozornost usmerjena samo v zdravnike, temveč tudi v dobavitelje. "Večji dobavitelji so redno obiskovali zdravnike, tudi pričanja so potrdila, da so se lahko dobavitelji prosto sprehajali po bolnišnici in ponujali različne usluge." Pa ne samo dobavitelje, tudi direktorje, ki so podpisovali takšne pogodbe in nabavnike, ki so vedeli za to. "Treba je pogledati tistega, ki daje podkupnino, in tistega, ki sprejema." Ob tem pa še enkrat poudarja, da je očitno nekdo zaščiten in se ga ne preiskuje.
Ničelna toleranca do korupcije?
Marko Noč, ki je zaslužen za razkritje preplačil opornic, poudarja, da je bil njegov namen zelo transparenten. "Moj namen ni bil škodovati komur koli. Moj namen je bil dobiti kvaliteten material po čim nižji ceni." Pravi, da se ogromno govori o ničelni toleranci do korupcije, "a je to po domače povedano ena sama megla". Verjel bo tisti vladi, ki bo pridobila referenčne cene, sam predlaga povprečje skandinavskih cen. "To bi moralo biti izhodišče za vsa javna naročila v Sloveniji. Če slovenski distributer ni pripravljen prodati materiala po taki ceni, in to se bo seveda zgodilo, mora imeti menedžer oziroma direktor bolnišnice priložnost, da brez večjih administrativnih ovir isti material kupi na enotnem evropskem trgu. In če isti slovenski distributer preko proizvajalca multinacionalke to zablokira, je na potezi slovenska vlada, in takrat bom verjel vladi, ko bo podala prijavo na Evropsko komisijo o eklatantnem kršenju enotnega evropskega trga," sklene.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.