Predsednik državnega zbora Gregor Virant je v državnem zboru odredil interno preiskavo o postopku ravnanja s seznami podpisov, priloženih k pobudi Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije (KNG) Slovenije za vložitev zahteve za referendum o slabi banki.
Preiskava je pokazala, da so strokovne službe DZ na notranje ministrstvo poslale 36 listov s podpisi več, kot so jih prejele nazaj. DZ je poslal 307 listov s podpisi, nazaj jih je prejel 271. Originalni podpisi so v DZ in jih bodo še enkrat poslali MNZ v preverjanje veljavnosti. Virant domneva, da se bo ugotovilo, da je bilo zbranih dovolj podpisov. Ko bo to informacijo dobil, bo določil 35-dnevni rok za zbiranje podpisov za zahtevo za razpis referenduma.
V sindikatu so sicer trdili, da so v DZ oddali 3127 podpisov, ministrstvo za notranje zadeve pa jih je evidentiralo 2733. V ponedeljek so v sindikatu menili, da so podpisi izginili nekje na poti "od DZ do ministrstva".
Virant sicer "noče s prstom kazati na ministrstvo za notranje zadeve", je pa že o vsem obvestil ministra za notranje zadeve Vinka Gorenaka, saj je "nekje na tej poti prišlo do napake." Od njega pričakuje odgovor v dnevu ali dveh.
Gorenak pa je takoj imenoval tričlansko komisijo, ki bo opravila nadzor nad delom direktorata MNZ, ki je opravil štetje in pregled glasov, ki jih je ministrstvo prejelo iz DZ. Komisija bo z delom začela v sredo zjutraj.
Kdo bo odgovarjal za napako?
V DZ je s podpisi ravnalo šest oseb, vse imajo licenco za rokovanje z zaupnimi gradivi. Virant je z vsemi govoril in zagotovili so mu, da v postopkih preverjanja podpisov ni prišlo do napak ter da so bili postopki izpeljani v skladu s 15-letno prakso.
Virant tako pravi, da nima nobenega razloga za dvom v zagotovila svojih sodelavcev, da so postopek izpeljali korektno. Če bodo ugotovili, kje je prišlo do napake in kdo jo je naredil, bi ta moral po njegovem mnenju tudi odgovarjati.
Pogajali se bodo, da bi se izognili referendumu
Medtem pa sta se sestala tudi minister za finance Janez Šušteršič in sekretarka KNG Sonja Kos. V izogib referendumu o slabi banki se bosta pogajala še naprej.
"Mislim, da je skupen interes, da se izognem referendumu in da tudi morda kakšno rešitev v zakonu še izboljšamo," meni Šušteršič, ki verjame, da nihče ne želi s temi podpisi kakor koli manipulirati.
"Predvidevam, da bo od teh 400 podpisov, ki so manjkali, zagotovo 150 veljavnih in da bo podpisov dovolj," pa je dejala Kosova, ki tudi upa na dogovor z ministrstvom. Pogajanja morajo sicer odobriti organi sindikata. Kosova je izrazila tudi upanje, da se bo razrešilo, kdo je odgovoren za napako, ki se je zgodila.
KOMENTARJI (608)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.