"Takoj po nesreči sem izdal ustno odločbo, s katero sem prepovedal delo v jami Preloge, odvzeli smo tudi vzorce premoga za fizikalno-kemične analize. Koncentracija nevarnih jamskih plinov na odkopu je še vedno dokaj visoka, zato na odkopu delajo le jamski reševalci, ki izvajajo posebne ukrepe zaradi potencialne nevarnosti eksplozije metana," je pojasnil Planinc.

Planinc je povedal, da so se rudarji po nesreči umikali organizirano in v skladu s planom obrambe in reševanja, vendar pri umiku niso uporabili samoreševalnih izolacijskih aparatov. Planinc danes ni znal pojasniti, zakaj rudarji niso takoj uporabili omenjene aparate, ki so jih imeli ob sebi, in kako so se sploh umikali v prostor, ki je zagotavljal več svežega zraka. Dosedanja preiskava je pokazala, da je v jami Preloge na globini 455 metrov brez predhodnih znakov prišlo do nenadnega izriva metana in ogljikovega dioksida. Strokovnjaki so tudi ugotovili deformacije na jamskih tleh. Po mnenju Planinca bi bile razsežnosti nesreče veliko večje, če informacijsko-varnosti sistem v četrtek ne bi deloval brezhibno. Vzporedno s strokovno preiskavo poteka tudi kriminalistična preiskava. Kriminalisti skušajo ugotoviti morebitno odgovornost posameznikov za četrtkovo nesrečo.
Predsednik uprave premogovnika Evgen Dervarič je dejal, da bodo četrtkovo nesrečo podrobno analizirali med drugim tudi v sodelovanju s svetom delavcev in sindikatom ter da bodo pri določenih zadevah v prihodnosti morali biti še bolj previdni. Kdaj se bo nadaljevalo delo na odkopu, na katerem so letos načrtovali odkop 10.000 ton lignita, ni možno napovedati. Sicer Premogovnik Velenje na letni ravni za varno delo v rudniku namenja okoli 15 odstotkov celotnih prihodkov.
Sedem poškodovanih rudarjev je že odpuščenih iz bolnišnice v Topolšici, zadnji pa bo odpuščen danes ali v četrtek. V trenutku nesreče je na odkopu delalo 26 rudarjev, od tega jih je 19 v bolniškem staležu ali na dopustu. V skladu za pomoč družinam ponesrečenih rudarjev se je nabralo že več kot 1,9 milijona tolarjev.