Policisti so preiskali prostore slovenske podružnice finske Patrie, družbe Kolesnik, zadolžene za protidobave v nakupu osemkolesnikov. ''Gre za standarden postopek v kriminalistični preiskavi, ki naj bi pokazala, ali obstaja podlaga za utemeljene obtožbe,'' je sporočil Wulf Hessulf, na Finskem odgovoren za projekt nakupa osemkolesnikov za Slovensko vojsko. Dodal je, da Patria vseskozi sodeluje s preiskovalci, ki skušajo ugotoviti, ali je pri prodaji in nakupu oklepnikov prišlo do storitve kaznivega dejanja. V Kolesniku so potrdili, da so pri njih opravili hišno preiskavo, vendar nadaljnih informacij ne dajejo, "ker kriminalistična preiskava še teče". Policisti so govorili tudi z direktorjem Rotisa Ivanom Črnkovičem. ''Zbirali so podatke o osumljencih v Sloveniji, ki so v postopku preiskave," je pojasnil. O konkretnih imenih ni govoril, poudaril pa je, da sam ni med osumljenci. Obiskali so tudi dom Walterja Wolfa v Mariboru, vendar poslovneža ni v Sloveniji in so pregledali njegovo stanovanje brez njegove navzočnosti.
''Zaradi suma storitve kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete, katerih storilci se preganjajo po uradni dolžnosti, policija na območju Slovenije zbira obvestila, opravlja hišne preiskave ... Zaradi interesa nadaljnjih postopkov in zakonskih določil o varstvu osebnih podatkov ne moremo potrjevati posameznih aktivnosti, ki se nanašajo na določene osebe. Aktivnosti policije usmerja vrhovno državno tožilstvo,'' pa so sporočili z Generalne policijske uprave. Na vrhovnem državnem tožilstvu so za 24ur.com pojasnili, da so danes opravili več hišnih preiskav na območju celotne Slovenije. Ker gre za predkazenski postopek, več informacij niso podali.
A neuradno se govori o vsaj petih osumljencih, in sicer slikarju Juretu Cekuti, predsedniku nadzornega sveta Gorenja Jožetu Zagožnu, direktorju Rotisa Ivanu Črnkoviču, nekdanjemu vojaškem uslužbencu Petru Zupanu ter Walterju Wolfu. Na obrambnem ministrstvu in v Slovenski vojski pa trdijo, da z njihovimi pripadniki pogovorov ni bilo.
Afera Patria
Posel s patriami je vreden 278 milijonov evrov, sklenjen pa je bil na podlagi javnega razpisa. Slovenska vlada ga je sklenila prek posrednika, Rotisa, ki je v lasti nekdanjega uslužbenca obrambnega ministrstva Ivana Črnkoviča. Trenutno se Črnkovič, ki je bil na ministrstvu v času vlade Janeza Janše, dogovarja za izstop iz posla, saj naj bi mu bila z afero storjena ogromna poslovna škoda.
Nakup patrij je v Sloveniji in na Finskem sprožil veliko prahu zaradi domnevnih podkupnin, s katerimi naj bi se okoristile osebe, ki naj bi sodelovale v poslu. Pred lanskimi septembrskimi volitvami je finska državna televizija YLE predvajala dokumentarec Resnica o Patrii, v kateri so Janšo obtožili korupcije. Nekdanji premier je obtožbe zanikal in sprožil nekaj tožb zoper nekatere sodelujoče v oddaji. Pozneje se je celo izkazalo, da naj oklepniki 8x8 ne bi imeli ustrezne opreme, čeprav naj bi bilo dogovorjeno drugače.
Na Finskem poteka policijska preiskava, ki se je ''preselila'' tudi v Slovenijo. Slovenski kriminalisti naj bi pospešeno iskali dokaze za sum storitve kaznivega dejanja. Med drugim naj bi ujeli celo telefonski klic osumljenca z generalno državno tožilsko Barbaro Brezigar.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.