Ideološke teme, ki so v zadnjem času znova privrele na plano, političnim akterjem očitno ne dajo miru. Zaradi dogajanja na letošnji proslavi ob dnevu državnosti, ki je sprožila val ogorčenja, bo svet LDS vložil kazensko ovadbo proti neznanemu storilcu, v SD pa so odločitev obrambnega ministra Aleša Hojsa, da podpiše odlok o preimenovanju Vojašnice Franca Rozmana - Staneta, označili za očiten poskus razvrednotenja narodnoosvobodilnega boja. Zahtevajo razveljavitev.
"Letošnja proslava ob dnevu državnosti je bila višek pritlehne politizacije in spodbujanje ideološkega boja, naperjenega proti osvobodilnemu boju oziroma vrednotam NOB. Bila je izraz zaničevanja ljudi, ki so se uprli nacifašizmu in so bili žrtve preganjanja v zaporih in taboriščih, preseljeni, ugrabljeni, ustreljeni kot talci, ločeni, prisilni mobiliziranci in prisilni delavci," je na spletnih straneh stranke zapisal predsednik sveta Anton Anderlič. Navajanje razloga, da so bili partizanski praporščaki izključeni zaradi zaščite padlih žrtev v vojni za Slovenijo, saj da ne želijo žaliti spomina nanje s simboli, ki jih je nosil agresor, so v stranki označili za prvovrstno manipulacijo, prav tako so zgroženi nad napačnim izvajanjem himne. Prav odpete štiri kitice Prešernove Zdravljice so glavni razlog, da bo stranka vložila kazensko ovadbo proti neznanemu storilcu. "Zakon v svojem petem členu pravi, da je himna Republike Slovenije le sedma kitica," so zapisali in dodali, da obe dejanji razumejo kot grobo poigravanje s simboli države in to s strani vladajoče stranke.
Prah dviguje tudi preimenovanje vojašnic
Ideološke teme so vladi ta hip očitno zelo domače, je glede preimenovanja vojašnic Slovenske vojske dejal vodja poslanske skupine SD Janko Veber. Najbolj jih moti preimenovanje Vojašnice Franca Rozmana - Staneta.
Potem ko je minister za obrambo Aleš Hojs v torek podpisal odredbe o preimenovanju vojašnic Slovenske vojske, so se danes oglasili zgroženi poslanci SD in zahtevali nujno sejo matičnega odbora DZ, ki bi razveljavil njim najbolj sporno preimenovanje Vojašnice Franca Rozmana - Staneta v Vojašnico Edvarda Peperka. Peperk je bil sicer kot pripadnik Teritorialne obrambe ena prvih žrtev v vojni za Slovenijo, a bi morali po njem poimenovati kakšno drugo vojašnico, ki nosi krajevno ime, pravi poslanec SD Janko Veber.
Ideološke teme so ta hip očitno zelo domače tako premierju kot ministru za obrambo, pravi in dodaja, da pri tem dejanju vlade "ne gre le za očiten poskus razvrednotenja narodnoosvobodilnega boja in partizanskega odpora, ampak tudi za zmanjševanje pomena zavezniške vojske, ki je odločilno prispevala k temu, da je bil v drugi svetovni vojni poražen tako fašizem kot pozneje še nacizem".
Poleg tega po besedah Vebra ne gre le za poskus razgradnje slovenske države na simbolni ravni s preimenovanjem vojašnic, pač pa so sporne tudi "veliko resnejše odločitve", ko vlada ne spoštuje državne himne in inštituta predsednika republike. Dodal je, da bi Slovenci zaradi svoje državnosti morali v preambulo ustave jasno zapisati besedilo, ki ga predlagajo v SD, in sicer, "da smo Slovenci v večstoletnem prizadevanju izoblikovali svojo narodno samobitnost in uveljavili svojo državnost z antifašističnim, narodnoosvobodilnim in osamosvojitvenim bojem". Dodaja, da bi s tem gotovo zaprli ideološke teme.
Ministrstvo: Minister spoštuje NOB in ni želel negirati njegovega prispevka
Že včeraj so na ministrstvu poudarili naslednje:"Odločitev, da se preimenuje tudi Vojašnica Franca Rozmana Staneta, nikakor ni ideološka. Minister Aleš Hojs spoštuje NOB, zato s preimenovanjem vojašnice nikakor ni želel zmanjšati ali celo negirati njegovega prispevka."
S podpisom odredb se sicer od minulega torka dalje Vojašnica Šentvid imenuje Vojašnica Slovenske teritorialne obrambe. Vojašnica Pivka je postala Vojašnica Stanislava Požarja, ki je kot zaposleni v vojašnici v Pivki iz tankov Jugoslovanske ljudske armade (JLA) odstranil udarne igle in jih tako onesposobil, kasneje pa ga je pripadnik JLA smrtno ranil s strelnim orožjem. Vojašnica Franca Rozmana - Staneta se je preimenovala v Vojašnico Edvarda Peperka. To sodi v drugi sklop poimenovanja vojašnic po teritorialni obrambi in padlih v osamosvojitveni vojni ob dnevu državnosti. Ministrstvo je sicer za poimenovanje vojašnic pridobilo soglasja svojcev, razglasitev imenovanja vojašnic pa bo skladno s pravili službe v Slovenski vojski slovesno opravljena najpozneje v 30 dneh od uveljavitve odredbe.
KOMENTARJI (304)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.