Vitamin D je nujno potreben za normalno delovanje človeškega telesa, nanj pa polagajo velike upe tudi pri preprečevanju hujšega poteka covida-19.
Poleti potrebe po vitaminu D pokrijemo že s krajšo zmerno izpostavljenostjo soncu, npr. s 15-minutnim sprehodom, če so soncu izpostavljene vsaj roke in obraz. Nasprotno pa v jesensko-zimskem obdobju zaradi nizke intenzitete sončnih žarkov tvorbe vitamina D v koži skorajda ni, zato je potreben ustrezen prehranski vnos. Strokovnjaki v tem času svetujejo uporabo prehranskih dopolnil.
Osveščanje javnosti je, kot kaže, padlo na plodna tla, povpraševanje po vitaminu D se je povečalo, s terena poročajo celo o začasnih težavah z dobavljivostjo. Hkrati pa na Inštitutu za nutricionistiko dobivajo tudi vrsto vprašanj glede kakovosti posameznih prehranskih. Medtem ko nam pri živilih veliko povedo vonj, okus in izgled, nam pri prehranskih dopolnilih ne preostane drugega, kot da zaupamo proizvajalcu. "Kot odziv na izjemno pereče vprašanje smo se odločili nemudoma vzpostaviti program preverjanja kakovosti prehranskih dopolnil, pri čemer se bomo v tej fazi osredotočili na dodatke z vitaminom D," so sporočili.
Objaviti nameravajo seznama preverjenih prehranskih dopolnil, ki ga bodo redno dopolnjevali. Če se bo za katerega od izdelkov na njem naknadno izkazalo, da ni ustrezen, ga bodo umaknili. "Sistematično bomo vrednotili kakovost prehranskih dopolnil, ki jih bomo kupili v prosti prodaji, jih analizirali, in javnost obvestili o izdelkih, ki po svoji sestavi ustrezajo označeni vsebnosti aktivnih snovi. Takšni izdelki bodo objavljeni na seznamu preverjenih prehranskih dopolnil, ki ga bo vzdrževal Inštitut za nutricionistiko," je napovedal prof. dr. Igor Pravst z omenjenega inštituta.
Pobude za preverjanje kakovosti lahko posredujejo tudi prebivalci, in sicer z izpolnitvijo ankete o uporabi dodatkov z vitaminom D, ki je dostopna na spletni strani Inštituta za nutricionistiko - http://preverim.nutris.org. Anketa je anonimna.
Kaj so prehranska dopolnila?
Prehranska dopolnila so živila, katerih namen je dopolnjevati običajno prehrano. Gre za koncentrirane vire posameznih ali kombiniranih hranil ali drugih snovi s hranilnim ali fiziološkim učinkom, ki so običajno v prometu v obliki kapsul, tablet in drugih podobnih oblikah, da se jih lahko uživa v odmerjenih majhnih količinskih enotah, pojasnjujejo na Inštitutu za nutricionistiko.
"Prehranska dopolnila so v osnovi izdelki, namenjeni dopolnjevanju običajne prehrane. Vendar je za določene skupine prebivalcev dodajanje posameznih hranil pomembno za njihovo zdravje. Za mnoge je tako na primer jeseni in pozimi priporočljivo dodajanje vitamina D, vegani in nekateri starejši odrasli dodajajo vitamin B12, ženske, ki načrtujejo nosečnost in nosečnice, pa prehrani dodajajo folno kislino. V takšnih primerih je zelo pomembno, da zaužita prehranska dopolnila v resnici vsebujejo deklarirane snovi v pričakovani količini," je izpostavil Pravst.
Varnost in kakovost prehranskih dopolnil je odgovornost proizvajalca oz. nosilca dejavnosti, kar pa ne pomeni, da se na trgu ne znajdejo tudi povsem neustrezni izdelki. "Skrb potrošnikov je razumljiva, saj podatki kažejo na to, da so na trgu že bili najdeni izdelki, ki sploh niso vsebovali aktivne sestavine, in takšni, kjer je bila vsebnost sestavin precej višja, od deklarirane," je povedala doc. dr. Anita Kušar z Inštituta za nutricionistiko.
Področja kakovosti prehranskih dopolnil sistematično ne spremlja nihče, zlorabe so zato možne in se dogajajo, vseeno pa slabih lastnosti ne gre posploševati na vsa prehranska dopolnila.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.