Skupina ameriških raziskovalcev je šest let spremljala skoraj 30 tisoč Američanov, da bi ugotovila, ali jim prehranska dopolnila pomagajo pri različnih bolezenskih stanjih. Raziskovalci so ugotovili, da ni bilo nobene povezave med jemanjem prehranskih dodatkov in daljšim življenjem. Nasprotno pa se je tveganje za določene bolezni zmanjšalo pri tistih, ki so dobili dovolj vitaminov in mineralov iz ustrezne prehrane.
Če želite imeti čim večjo korist od vitaminov, torej poskrbite, da bodo vaši obroki čim bolj prehransko bogati. "Vitamini in minerali so nujni za življenje, za zdravo življenje in zmanjšanje tveganja za razvoj kroničnih bolezni," poudarja soavtor študije Jeffrey B. Blumberg z univerze Tufts v ZDA.
Njihova raziskava je pokazala, da hranila iz prehrane podaljšujejo življenje; da vitamina K, A in cink, ki jih dobimo iz prehrane, zmanjšajo možnost za srčne bolezni. Kar pa ne bi mogli reči za enake vitamine iz prehranskih dopolnil. "Kaže na to, da prehranska dopolnila ne podaljšujejo življenjske dobe, še celo drugače, da pri določeni skupini lahko vodijo celo k razvoju nekaterih bolezni," pojasnjuje prof. dr. Borut Štrukelj s fakultete za farmacijo.
Denimo prekomerno uživanje kalcija kot prehranskega dodatka, v količini vsaj 1000 miligramov na dan, poveča možnost za razvoj raka. Ta povezava pa ne obstaja, če kalcij dobimo iz hrane. Podobno tveganje za razvoj raka je tudi pri tistih, ki nimajo pomanjkanja vitamina D, pa ga uživajo kot dodatek.
"Zato moremo poudariti to, kar vedno govorimo. Prehranska dopolnila so namenjena sicer zdravim, ampak mogoče skupinam, ki potrebujejo dodatke. To so lahko nosečnice, to so lahko starostniki in tako naprej. Prehranska dopolnila ne zdravijo," poudarja.
Lahko pomagajo – denimo vitamin C pri odpornosti – vendar z njim ne smemo pretiravati, opozarja Štrukelj. "Če vzamemo, recimo, 2, 3 g vitamina C in ni dovolj tekočine, da bi bil urin dovolj razredčen, lahko nastanejo t. i. kristalizacijski kamenčki, po domače povedano kamen ali pesek v ledvicah," je pojasnil.
Zato se, preden popijete koktejl dodatkov, posvetujte z zdravnikom, da si namesto koristi ne nakopljete dodatne škode. Seveda pa prehranska dopolnila nekateri tudi potrebujejo, pravi Štrukelj, ker zaradi zdravstvenega stanja ali načina življenja iz prehrane ne dobijo dovolj hranil.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.