Še prejšnji konec tedna so na mejnem prehodu Dragonja, ki je glavna vstopna točka v Istro, številni čakali v ne sicer dolgih kolonah. Zaradi dolgih postopkov na meji. Danes kljub večjemu številu vozil vse skupaj teče precej bolj gladko. "Včeraj sem čakal približno 20 minut, ampak ni bilo hudega," je povedal eden od potnikov.
Zlatko Dolič, pomočnik komandirja na MP Dragonja, je pojasnil postopek prečkanja meje. "Na vstopu se poda na vpogled hrvaškemu policistu dokument, hrvaški policist dokument skenira in če je potnik predhodno registriran, dobi policist na monitorju izpis dovoljen vstop, zadeva se potem poklika in je to to."
Da so uporabili aplikacijo za prehod meje, so potrdili tudi naši sogovorniki. Prav to bo ključnega pomena, da na mejah ne bodo nastajale gneče, čeprav so jih številni že vajeni. "To je tukaj precej običajno, to je zelo obremenjen prehod, tukaj vedno čakamo dve, tri ure."
V povprečju dnevno mejni prehod prečka približno pet tisoč vozil. Ob koncih tedna še že pozna porast, a je to daleč od tistih pravih navalov v času turistične sezone. "Ob vikendih se ta številka dvigne nekje na sedem tisoč vozil. Za primerjavo pa lahko rečem, da smo v turistični sezoni 2019 imeli dnevno tudi med 30 in 33 tisoč vozil," je dejal pomočnik komandirja na MP Dragonja.
Težave bi lahko nastale, če bi pripeljalo večje število vozil, kjer se potniki niso v naprej registrirali. Ker na prehodnih še ne ločujejo kolon, torej da bi v eni stali tisti, ki so že izpolnili obrazec, v drugi pa tisti, ki to nameravajo storiti na samem prehodu.
"Od včeraj popoldan je zadeva olajšana, se pravi predlagamo vsem potnikom, ki potujejo na Hrvaško, da se predhodno doma na spletni strani registrirajo in s tem si omogočijo hitrejši in lažji prehod državne meje," je povedal Dolič. Obrazec sicer najdete na spletnem naslovu entercroatia.mup.hr.
Komu ni treba v karanteno?
Vlada je za državljane tretjih držav danes predpisala dva tedna karantene ob vstopu v Slovenijo. Kako je to videti v praksi? Kot je pojasnil vladni govorec Jelko Kacin, morajo ob vstopu v Slovenijo v obvezno karanteno vsi potniki iz tretjih držav, torej držav, ki niso članice Evropske unije, ne glede na državljanstvo ali bivališče. Ukrep je sprožil Inštitut za javno zdravje, ker da bi se sicer povečala možnost širjenja okužbe. Še vedno pa veljajo izjeme, v karanteno med drugim ni treba avtoprevoznikom, diplomatom, tranzitnim potnikom, pa tistim, ki so recimo prišli na zdravljenje ali pogreb.
Sicer je ta konec tedna zadnji, ko je dovoljen promet tovornih vozil, prihodnji vikend pa bo ta prepoved spet veljala.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.