Podpiramo vstop Hrvaške v EU, a ne na račun vitalnih interesov Slovenije, je bilo prevladujoče stališče udeležencev današnjega posveta v DS o širitvi EU s poudarkom na slovensko-hrvaških odnosih. S posvetom je želel DS po besedah predsednika Blaža Kavčiča prispevati k temu, da bi se čim več državljanov vključilo v dejavno razmišljanje in odločanje o evropskih poslancih iz Slovenije.
Kavčič je sicer v svojem nastopu v ospredje postavil vprašanje empatije, to je razumevanja za potrebe in interese drugih, ki je po njegovih besedah v kandidatkah za vstop v EU pogosto primanjkuje oziroma se ne zavedajo pomena empatije za vstop v EU. Kateri življenjski interes Hrvaške bi bil uresničen, če bi ji uspelo, prvič v zgodovini, v teritorialne vode zapreti Slovence, se je vprašal Kavčič in poudaril, da Zagrebu ne bi smeli dovoliti, da "na škodo drugih uveljavlja kapriciozno usmeritev prodora na Zahod".
Z njim se je strinjal nosilec liste SD Zoran Thaler, ki podpira vstop Hrvaške v EU, a na način, ki bo upošteval nacionalne interese Slovenije. Po njegovem prepričanju je rešitev za vprašanje meje treba najti predvsem zaradi ljudi, ki živijo ob meji, to pa je dolžnost politike. Zavzel pa se je tudi za to, da bi na evropski ravni določili, da je rešitev mejnih vprašanj predpogoj za vstop v povezavo.
Tudi nosilec liste SDS Milan Zver je menil, da si mora Slovenija prizadevati za vstop Hrvaške v EU, vendar pod pogojem, da Slovenija dobi, česar ji Hrvaška zdaj ne priznava, to je stik z odprtim morjem.
Ivo Vajgl je glede Hrvaške mnenja, da nobena vlada v Sloveniji ne bo mogla iti pod pričakovanja ljudi. Slovenija je pomorska država in o dostopu do odprtega morja se ne bo pogajala, je poudaril nosilec liste Zares.
Nosilec liste SLS Ivan Žagar pa je ocenil, da slovenska politika doslej ni naredila, kar bi morala, za zaščito slovenskega ozemlja in morja. Dopolnila k Rehnovemu predlogu, ki jih je prejšnji teden podprla večina parlamentarnih strank, po mnenju SLS predlog evropskega komisarja izboljšujejo le navidezno, dejansko pa Sloveniji ne zagotavljajo statusa pomorske države.
Jelko Kacin, ki je nosilec liste LDS, sicer pa evropski poslanec že v tem mandatu, se je zavzel za manj čustev in več racionalnosti, saj "pregrete glave ne peljejo v prihodnost".
Lojze Peterle, ki je na čelu liste NSi in ima prav tako za seboj že en mandat evropskega poslanca, je poudaril, da si Hrvaška sama določa tempo pristopanja EU in bi se lahko sama že zdavnaj odpovedala dokumentom za pogajanja z EU, ki prejudicirajo mejo. Sicer pa Peterle opozarja, da Slovenija ne prosi za nič, zato so hrvaške izjave o tem, da za vstop v EU ne bodo dali niti pedi svoje zemlje, neutemeljene. Prav tako meni, da je povsem nekoristno hrvaško lobiranje proti Sloveniji v EU, saj "hrvaška pot v unijo vodi tudi oziroma predvsem preko Slovenije".
Nosilcu liste SMS Darku Kranjcu pa se vprašanje širitve v tem trenutku ne zdi najpomembnejša tema v EU, sicer pa je bil izredno kritičen do slovenskih politikov. Rehnov predlog Kranjc zavrača in zdi se mu neodgovorno od slovenske diplomacije, da je takšen predlog sploh nastal.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.