Slovenija

Pregnani Romi čakajo pomoč

Ivančna Gorica, 27. 10. 2006 10.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
B.S./STA/I.K.
Komentarji
4

Približno 35 Romov iz romskega naselja pri kraju Ambrus se še vedno nahaja v gozdu pri Ivančni Gorici.

Trenutno v improviziranih šotorih sredi gozda živi tudi okrog 20 otrok
Trenutno v improviziranih šotorih sredi gozda živi tudi okrog 20 otrok FOTO: POP TV
Približno 35 Romov iz romskega naselja pri kraju Ambrus se po besedah predsednika romskega društva Novo mesto in tamkajšnjega novega romskega svetnika Zorana Grma nahaja v gozdu pri Ivančni Gorici. Grm je ob obisku Romov dejal, da so jim krajani Ambrusa prepovedali vrnitev na svoje domove, dokler ne bosta ustrezno ukrepali država in občina Ivančna Gorica. Trenutno v improviziranih šotorih sredi gozda živi tudi okrog 20 otrok, starih od treh mesecev do 15 let ter tudi ena nosečnica.

Grm je dejal, da si v romskem društvu prizadevajo, da bi od Rdečega križa dobili vsaj primerne šotore, od župana Ivančne Gorice Jerneja Lampreta pa pričakujejo, da bo občina v sodelovanju z državo v roku enega tedna našla rešitev za pregnane Rome. "Pogovore z županom z možnostjo čimprejšnje rešitve načrtujemo v naslednjih dneh," je poudaril Grm. Tamkajšnje Rome je danes obiskal tudi predsednik Zveze Romov Slovenije Jožek Horvat Muc.

Zver poziva k umiritvi strasti
Minister Milan Zver meni, da je treba občini Ivančna Gorica pomagati pri iskanju rešitev glede nastanitve Romov
Minister Milan Zver meni, da je treba občini Ivančna Gorica pomagati pri iskanju rešitev glede nastanitve Romov FOTO: POP TV

Minister za šolstvo in šport ter predsednik vladne komisije za zaščito romske etnične skupnosti je o konfliktu med večinskim prebivalstvom v Ambrusu in romsko skupnostjo pozval k umiritvi strasti na obeh straneh. Predvsem je treba poskrbeti za varnost vseh prebivalcev območja, saj je konflikt dosegel vrelišče, je dejal Zver, ki še poudarja, da je treba konflikt urejati z dogovorom med obema stranema.

V Liberalni akademiji opozarjajo vlado, da mora v skladu z mednarodnimi obvezami in ustavnimi načeli o spoštovanju človekovih pravic storiti vse, da bi se napetosti med Romi in večinskim prebivalstvom zmanjšale in da mora položaj Romov v Sloveniji dolgoročno urediti. Hkrati pozivajo programski svet RTV Slovenija, da razpravlja o načinu obravnave občutljivih družbenih tem v programih javnega zavoda.
Zver meni, da "zelo ostre zahteve" krajanov po brezpogojni preselitvi Romov iz bližine naselja niso primerne, saj Romi tam živijo že vrsto let, med njimi pa so tudi šoloobvezni otroci. V 21. stoletju ni mogoče pristati na to, da bi koga nasilno izselili z nekega območja, je dejal minister. Je pa pozdravil sklep krajanov o ustanovitvi komisije, ki se bo pogajala z državo in občino.

Minister meni, da je treba občini Ivančna Gorica pomagati pri iskanju rešitev glede nastanitve Romov, predvsem preko okoljskega ministrstva, rešitve pa je treba iskati v dogovoru z romsko skupnostjo. Poudaril je še, da je država zadnja štiri leta občinam namenila približno milijardo tolarjev za ureditev bivanjskih razmer v romskih naseljih, po njegovih informacijah pa občina Ivančna Gorica sredstev ni prejela, saj se ni prijavljala na razpise.

Župan ne bo odstopil
Krajani Ambrusa na Dolenjskem uresničujejo napoved, da bodo glede Romov stvari vzeli v svoje roke
Krajani Ambrusa na Dolenjskem uresničujejo napoved, da bodo glede Romov stvari vzeli v svoje roke FOTO: POP TV

Zapletom med Romi in domačini v Ambrusu na Dolenjskem ni videti konca. Župana Ivančne Gorice Jerneja Lampreta, ki naj ne bi dovolj naredil za rešitev problema, so krajani že pred dnevi pozvali k odstopu, pojavila pa so se tudi namigovanja, da naj bi sedanji župan stranko SDS zaprosil za umik županske kandidature. Župan Lampret pa je za 24ur.com zatrdil, da od kandidature za drugi krog županskih volitev, kjer se bo pomeril s kandidatko SLS Mileno Vrhovec, ne odstopa. Če bi kdo moral odstopiti, potem so to vsi dolenjski župani, je še povedal.

Na Državni volilni komisiji (DVK) so nam pojasnili, da odstop od kandidature na lokalnih volitvah sploh ni možen. Možen odstop je le v primeru fizične ali pravne smrti, kar v drugem primeru pomeni, da se je kandidat izselil iz občine.

Rome je potrebno dokončno izseliti, so soglasni krajani. Če oblasti tega ne bodo naredile, bodo bojkotirali kakršne koli volitve
Rome je potrebno dokončno izseliti, so soglasni krajani. Če oblasti tega ne bodo naredile, bodo bojkotirali kakršne koli volitve FOTO: POP TV



Krajani postavljajo zahteve

Krajani Ambrusa v občini Ivančna Gorica od oblasti zahtevajo dokončno preselitev tamkajšnjih Romov na ustreznejšo lokacijo "zaradi varnostnih in ekoloških razlogov". Kot je dejal predsednik krajevne skupnosti Alojz Šinkovec, so na sinočnjem zboru postavili pogoj, da se Romi na to območje nikoli več ne vrnejo. Za 24ur.com je Šinkovec potrdil, da bo do kakršnih koli napetost v kraju prihajalo, vse dokler se sklepi ne bodo rešili. V noči s četrtka na petek sicer ni prišlo do novih incidentov, kar pa Šinkovec za v bodoče ne izključuje.

V Ambrusu krajani romsko problematiko vidijo kot širši problem, za katerega bi morali najti rešitev na ravni države
V Ambrusu krajani romsko problematiko vidijo kot širši problem, za katerega bi morali najti rešitev na ravni države FOTO: POP TV

Do uresničitve njihovih zahtev se krajani krajevne skupnosti Ambrus, ki šteje 900 prebivalcev, od tega 620 volilnih udeležencev, ne bodo udeležili nobenih volitev več, tudi drugega kroga županskih volitev v Ivančni Gorici ne. Občino Ivančna Gorica, pod katero je tudi Ambrus, namreč glede na zadnje neuradne podatke čaka še drugi krog volitev za župana, v katerem se bosta za glasove volivk in volivcev spopadla sedanji ivanški župan Jernej Lampret (SDS) in kandidatka SLS Milena Vrhovec.

Kot je še pojasnil Šinkovec, so na zboru krajani ustanovili tudi posebno komisijo, ki bo zadolžena za stike oziroma pogajanja z državo in občino. Komisija ima trenutno pet članov, kot pa je dejal Šinkovec, jo nameravajo razširiti še s posameznimi strokovnjaki. V Ambrusu namreč romsko problematiko vidijo kot širši problem, za katerega bi morali najti rešitev na ravni države.

Šinkovec je znova poudaril, da v krajevni skupnosti niso proti Romom, ampak se ne strinjajo z lokacijo, na kateri so Romi sedaj naseljeni. Romsko naselje, ki je bilo po navedbah Šinkovca vedno polno odsluženih avtomobilov, naj bi se namreč razprostiralo ravno nad zajetjem pitne vode za to območje.

Baluh: Romsko vprašanje v Sloveniji celovito urejeno

Vprašanje družbene integriranosti Romov je v Sloveniji, gledano v celoti, dobro urejeno, pravi Baluh, a dodaja, da do pomanjkanja komunikacije prihaja na relaciji država - lokalne skupnosti.

Direktor urada za narodnosti Stanko Baluh je dejal, da je vlada že leta 1995 sprejela celovit in temeljni program reševanja romske problematike. V letih 1999 in 2004 je vlada program ponovno pregledala ter ugotovila, da je potrebno sprejeti še dodatne sklepe za spodbudo reševanja te problematike oziroma, kot ji pravi Baluh, tematike.

Naloga urada za narodnosti pa ima v tem primeru vlogo, da ministrstva, zadolžena za reševanje romske tematike, spodbuja k aktivnejšemu iskanju rešitev. Vsi programi in sklepi vlade tako vključujejo reševanje romske tematike, v katerih so udeleženi tudi člani romskih skupnosti, pojasnjuje Baluh.

Incident naj bi povzročil napad enega izmed prebivalcev romskega naselja Dečja vas, ki pa ni Rom, na krajana Ambrusa
Incident naj bi povzročil napad enega izmed prebivalcev romskega naselja Dečja vas, ki pa ni Rom, na krajana Ambrusa FOTO: POP TV

"Ko je vlada sprejemala vse te programe, je pričakovala, da bodo tudi lokalne skupnosti, v katerih živijo Romi, sprejele podobne programe reševanja problemov. S takšnimi programi naj bi na lokalni ravni natančno opredelili konkretne probleme ter s predlogi in rešitvami prišli nasproti državi, da jim bi lahko ta tudi konkretno pomagala," opozarja vodja urada.

Napete razmere povzročil pretep krajana in Roma

V Ambrusu v občini Ivančna Gorica na Dolenjskem je tako še vedno napeto, potem ko je v začetku tedna izbruhnil spor med tamkajšnjim prebivalstvom slovenske narodnosti in pripadniki romske skupnosti. Incident naj bi povzročil napad enega izmed prebivalcev tamkajšnjega romskega naselja Dečja vas, sicer Slovenca po rodu, na krajana Ambrusa, kar je razburilo njegove sokrajane. Ti so z napadalcem in Romi želeli tudi fizično obračunati, zato je posredovala policija, Romi pa so začasno zapustili svoja bivališča in se iz strahu pred maščevanjem zatekli v gozd. Po poročanju medijev je preiskovalna sodnica napadalca slovenske narodnosti na domačina iz Ambrusa izpustila na prostost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10