
Član konvencije Lojze Peterle je za 24 ur radijske novice povedal, da je konvencija svoj ključni del opravila. "Jaz ne pričakujem veliko od zadnjih plenarnih zasedanj," pravi Peterle.
Dokončno mora biti dokument dorečen na prihodnjem in zadnjem zasedanju konvencije, ki bo predvidoma 9. in 10. julija, nato pa bo predsedstvo konvencije na čelu s šefom Valeryjem Giscardom d'Estaingom dokument predložilo italijanskemu predsedstvu EU, ki mora poskrbeti za začetek in po možnosti tudi za sklep medvladne konference, na kateri bodo institucionalne reforme EU dokončno dorečene.
Osnutek ustavne pogodbe, ki ima skupaj blizu 500 členov ter jo sestavljajo preambula in štirje deli, je Evropska unija na vrhu v Solunu ocenila kot dobro podlago za medvladno konferenco, so pa evropski voditelji konvenciji dali čas, da do 15. julija na dokumentu opravi še zadnje "izključno tehnične" popravke in izboljšave. Na ta način so ji prižgali luč za poseg v tretji del pogodbe, ki govori o unijinih politikah.
Glavni pogajalec Evropske komisije za Slovenijo Lombardero pa je na zadnjem zasedanju pridružitvenega odbora EU in Slovenije v Ljubljani ocenil, da bo naša država že vse od vstopa v EU igrala vodilno vlogo. Ta pa ni odvisna od števila prebivalcev, temveč od volje, participacije in zavezanosti k oblikovanju prihodnjega EU, je dejal Lombardero. Slovenijo je še opozoril, da mora pospešiti proces posodobitve slovenskega pravosodja.