Ljubljanski mestni svet je danes nadaljeval sejo, na kateri sprejemajo več kot 60 milijard tolarjev težak proračun. Tretjo obravnavo spremljali pozivi k odstopu županje, predlogi za umik proračuna in tudi pozivi, da se županja vsaj pred glasovanjem o amandmajih posvetuje s političnimi skupinami v mestnem svetu. Razprava pa je bila tudi predvolilno obarvana in se je vrtela okoli "dobička", ki bi ga imela katera od opcij, če proračun dobi podporo oziroma če je ne. Poleg zemljišč so tokrat svetniki v svojih razpravah omenjali še nekatera druga problematična poglavja predloga mestnega proračuna, splošne razprave pa še niso končali.

Samostojna svetnica LDS Vika Potočnik je predlagala, da v naslednjem tednu vodje svetniških skupin intenzivno delajo na iskanju rešitev za kakovostno življenje meščanov. "Ne gre za igro med županjo, opoziciji, frakcijo, v tej igri največ izgubi mesto, ki je nujno potrebno investicij," meni Potočnikova, zato se je zavzela, da bi bil prihodnji teden posvečen dogovarjanju svetniških skupin in strokovnih služb in pripravi uskladitvenih amandmajev.
Janez Sodržnik (Ljubljana moje mesto) je izrazil protest, ker županja, kljub obljubam in najavam ni predhodno seznanila svetniških skupin s predlogom proračuna, dala možnost za kakršnokoli dogovor in hkrati izjavila, da ne odgovarja za morebitno nesprejetje proračuna, saj naj bi proračun sprejemal mestni svet. Županji je predlagal, da umakne predlog proračuna, saj bodo svetniki potrebovali 14 dni, da bodo razpravljali in glasovali o amandmajih. V tem času pa bi lahko po njegovem mnenju pripravili nov predlog, pri katerem bi upoštevali vse pripombe in uskladili amandmaje.
Peter Sušnik (SDS) je k temu dodal predlog, da županja na sprejem ali nesprejem proračuna veže svoj dostop. Če namreč nima večinske podpore za letošnji program, potem ne more voditi mesta, meni Sušnik.
Mihael Jarc (Lista za čisto pitno vodo) se je navezal na razprave o razprodaji zemljišč in pooblaščenko za vodenje oddelka za gospodarjenje z zemljišči Nušo Dolgan vprašal, zakaj se na oddelku za urbanizem ne pozanima, če je kdo že povpraševal po katerem od zemljišč. Prepričan je namreč, da bodo zemljišča, ki jih namerava mesto prodati, kmalu precej več vredna in bi lahko mesto zanje čez čas iztržilo dosti več.
Na seznamu prodaje so tudi parcele, kjer je MOL že v času županovanja Vike Potočnik načrtovalo izgradnjo veletržnice na Rudniku, kar po mnenju samostojnega svetnika LDS Petra Božiča pomeni, da se je zdajšnja županja odrekla veletržnici, ki jo mesto potrebuje. Tam naj bi bile namreč hladilnice, da ne bi v mestu jedli "poležane solate in prekuhanih paradižnikov", meni Božič.

Projekt veletržnice je bil ustavljen na pritisk Mercatorja in družbe BTC, je v preteklost posegel Božič in dodal, da sta ustavitev projekta podprla tudi Slavko Slak in Meta Vesel Valentinčič (oba LDS), ker naj bi se mešal zasebni in javni kapital. Opozoril je, da na sosednjem zemljišču gradi Mercator in da so se odločili za prodajo parcel namenjenih veletržnici zato, da bi jih kupilo prav to podjetje.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.