"Če bodo volitve rektorja Univerze v Mariboru potekale v skladu s statutom Univerze v Mariboru, mi bo kratena pravica, da sodelujem pri volitvah rektorja, ki mi jo daje zakon o visokem šolstvu," je na današnji novinarski konferenci, ki jo je sklicala skupina profesorjev mariborske univerze, dejal Danijel Rebolj. Po Reboljevih besedah predvideni postopki za izvolitev rektorja okoli trem četrtinam volilnih upravičencev na univerzi kratijo zakonito pravico voliti rektorja. Hkrati naj bi isti akti tudi kandidatom za rektorja kratili pravico, da bi bili izvoljeni s strani vseh volilnih upravičencev na mariborski univerzi.
Podpredsednik akademskega zbora mariborske univerze Leopold Škerget je javnosti predstavil pismo, ki ga je že sredi oktobra poslal vršilcu dolžnosti rektorja in senatu univerze in v katerem opozarja na neskladje med statutom univerze in določili zakona o visokem šolstvu, ko gre za volitve rektorja. V zakonu namreč piše, da rektorja izvolijo vsi visokošolski učitelji in znanstveni delavci, ki so na univerzi zaposleni s polnim delovnim časom, volilno pravico pa ima tudi predstavnik študentskega sveta članice univerze.
Neskladnost z zakonom o visokem šolstvu
Po aktih univerze pa naj bi na volilne lističe izmed sedmih kandidatov za rektorja univerze uvrstili samo dva kandidata, ki bosta dobila največ glasov na tajnem glasovanju na akademskem zboru univerze. Po Reboljevih besedah to ni v skladu z zakonom o visokem šolstvu, ki akademskega zbora na univerzi sploh ne predvideva. Poleg tega precejšnen del akademskega zbora sploh nima zakonite pravice voliti rektorja, zato je nedopustno, da dela selekcijo med kandidati.
Škergetovo pismo je doslej sopodpisalo 130 profesorjev in znanstvenih sodelavcev, ki so redno zaposleni na univerzi in ki želijo sodelovati pri volitvah rektorja. Kot so povedali na novinarski konferenci, so profesorji na upravni odbor univerze naslovili pismo, v katerem predlagajo, naj člani upravnega odbora na izredni seji sprejmejo sklepe, ki bodo preprečili kršitve zakona o visokem šolstvu.