Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so danes nadaljujevali pogajanja. Vladna stran vztraja, da bi še veljavne omejevalne ukrepe pri plačah v javnem sektorju sproščali postopno. Sindikalni predlog, po katerem bi jih v celoti sprostili prihodnje leto, bi namreč po besedah ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja pomenil dodatnih 380 milijonov evrov, kar je nesprejemljivo z vidika zmožnosti javnih financ.
Kakšne so finančne možnosti v prihodnjih letih, je sindikatom danes uvodoma predstavil direktorja Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) Boštjan Vasle.
Na napovedi Umarja je vlada vezala tudi formulo, s katero bi za prihodnja leta do vključno 2020 določili, za koliko bi se lahko v posameznem letu povečala plačna masa v javnem sektorju. Koprivnikar je dejal, da bi bilo po formuli za prihodnje leto to povečanje lahko okoli 70 do 80 milijonov evrov. Kot je pojasnil, rast BDP omogoča od 0,9 do 1,5 odstotka povečanja plačne mase. Poudaril je, da nam to nalaga fiskalno pravilo.
Vendar pa že sprostitev plačne lestvice in napredovanja, kar predvidevajo že sklenjeni dogovori, presegajo tako določeno povečanje. Po navedbah ministra že dogovorjeni ukrepi pomenijo 110 milijonov evrov dodatnih sredstev. Zato je priznal, da ob tem kaj dosti manevrskega prostora ni.
"Glede na javno-finančne zmožnosti smo to, kar je dopuščeno s fiskalnim pravilom, že presegli, zato ne vidimo možnosti za nadaljnje povečevanje tega zneska," je dejal Koprivnikar. Vendar pa je poudaril, da temu, kar je že bilo dogovorjeno, ne bodo oporekali in tega vprašanja v pogajanjih ne bodo odpirali.
Po predlogu vladne strani bi omejevalne ukrepe odpravili postopno do leta 2020, pri tem pa bi se, kot je dejal Koprivnikar, gibali v okviru finančnih možnosti.
Vladna stran je sprva predlagala, da bi najprej dorekli možen obseg povečanja plačne mase, nato pa bi v ta okvir umestili konkretne ukrepe. Danes pa je pristala, da bo do prihodnjič pripravila predlog s konkretnimi ukrepi do leta 2020.
Ali vlada tudi umika formulo, danes ni bilo povsem jasno, je po pogajanjih dejal vodja Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj. Je pa vlada po njegovih besedah nakazala, da bo do prihodnjič pripravila izračune, kaj bi pomenila sprostitev konkretnih ukrepov.
S tem je prisluhnila sindikalni zahtevi, da se pogovarjajo o konkretnih ukrepih odpravljanja še veljavnih omejitev. Kot je dejal Štrukelj, je treba po mnenju sindikatov v času gospodarske rasti in ob napovedih o vztrajanju te rasti, čim prej odpraviti vse še veljavne varčevalne ukrepe.
Njihov izhodiščni predlog je bil, da bi se to zgodilo prihodnje leto, so se pa o tem pripravljeni pogajati. Omenjena formula pa zanje ni sprejemljiva. "Vprašanje je, ali ne bo vlada po svoji formuli, če bi ji sledila do konca, zahtevala še dodatne varčevalne ukrepe," je dejal Štrukelj.
Pogajanja se bodo nadaljevala predvidoma v četrtek, 31. marca.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.