Ožje vodstvo vseh treh socialnih partnerjev – sindikatov, delodajalcev in vlade – se je na današnjem srečanju dogovorilo, da se bodo najprej lotili reševanja kratkoročnih problemov. Za sindikate to pomeni predvsem razbremenitev plač ter iz tega naslova dvig minimalne plače, je povedal predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj.
Sindikati, kot je znano, zahtevajo dvig minimalne plače na 600 evrov neto. "To je prva prioriteta, ki se je moramo lotiti," je po srečanju povedal Rebolj.
Rebolj je ob tem izpostavil, da Pergam ne bo sprejel predloga predstavnikov vlade, da naj bi bili v paketu kratkoročnih ukrepov hkrati dvig minimalne plače in spremembe zakona o delovnih razmerjih. "Ta povezava ni smiselna, niti strokovna in na njo ne bomo pristali," je dejal. Nasprotuje tudi razbremenitvi plač zgolj iz naslova predvidenih sprememb dohodnine in davčne zakonodaje, saj se mu to zdi preveč odmaknjeno.
Sindikati se poleg tega ne morejo strinjati s tezo, naj sami predlagajo, od kod naj se vzame denar za zvišanje minimalne plače. "Naj vlada zmanjša porabo ter manj nameni bankam in raznim shemam, ki ne delujejo, pa bo hitro prišel denar tudi za razbremenitev plač," je dejal Rebolj.
Delodajalci so zadovoljni zaradi začetka pogajanj
Delodajalci so zadovoljni, da so se pogajanja začela, predvsem pa pozdravljajo dogovor, da se bodo socialni partnerji sočasno pogovarjali o vseh kritičnih temah, o minimalni plači, spremembah delovno-pravne zakonodaje in tudi strukturnih reformah, je povedal generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole.
Tako kot si sindikati želijo pogajanj o višji minimalni plači, se delodajalci želijo pogovarjati o spremembi delovno-pravne zakonodaje, ki je po ocenah delodajalcev v Sloveniji zelo toga.
Zato želijo, da se ta uskladi z drugimi državami EU. Med spremembami pa si delodajalci želijo ukrepov za lažje zaposlovanje, odpuščanje, bolj fleksibilne oblike dela, pa tudi vprašanje malice. Delodajalci namreč želijo, da se malica ne šteje v efektivni delovni čas, nikakor pa ne želijo ukinjati nadomestila za malico, je pojasnil.
Da bodo socialni partnerji obnovili socialni dialog, je prejšnji teden napovedal predsednik vlade Borut Pahor in pojasnil, da bodo predmet socialnega dialoga tudi ukrepi v okviru strategije Slovenije za izhod iz poslabšanega javnofinančnega položaja. Strategija vključuje tako kratkoročne ukrepe kot strukturne reforme.
Zadnje srečanje ekonomsko socialnega sveta sredi novembra, na katerem so socialni partnerji obravnavali izhodišča za socialni pakt za leti 2010 in 2011 glede nujnih ukrepov za izhod iz krize ter dolgoročnih strukturnih reform, so sindikati protestno zapustili. Bili so nezadovoljni z vladnim besedilom izhodišč.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.