
Pastirji z bližnjim planin so v dolino privedli ovce pri tem pa bodo obiskovalcem prireditve prikazali tudi številne zanimive šege in navade, ki so povezane z ovčjerejo.
Obiskovalci Jezerskega lahko kupijo tudi različne izdelke iz ovčje volne in poizkusijo kulinarične dobrote, ki jih posebej za to priložnost pripravijo tamkajšnji kmetje.
Ob pomoči sredstev iz čezmejnega programa Phare želijo rejci oživiti rejo avtohtonih jezersko-solčavskih ovc na območju visokogorskih kmetij in njihovih planin. Tako bi povečali stalež živali in ohranili poseljenost demografsko ogroženih visokogorskih predelov ter prispevali k ohranjanju kulture alpske krajine. Tudi ovčarski bal je namenjen predvsem popularizaciji te živinorejske panoge in izdelke iz te dejavnosti ter pomoči pri razvoju kakovostnega turizma na tem območju.
Avtohtone pasme so pomemben del naravne in kulturne dediščine, po drugi strani pa paša drobnice pomembno prispeva k ohranjanju hribovitih in gorskih pašnikov ter s tem ohranja kulturno krajino.
Jezersko-solčavska ovca sicer spada v skupino planinskih ovc vzhodnih Alp, ki je nastala na območju Kamniško-Savinjskih Alp, Karavank in Kamniških Alp. Na oblikovanje značilnost te pasme so na hribovitem območju vplivale predvsem razmeroma velika letna količina padavin, nizke temperature in precejšna nadmorska višina. Ime pa je pasma dobila po krajih Jezersko in Solčava, kjer je bila reja teh ovac najbolje organizirana.