Na Okrajnem sodišču v Ljubljani se je zagovarjal nekdanji predsednik Društva izbrisanih Aleksandar Todorović, ki naj bi s svojimi izjavami razžalil nekdanjega notranjega ministra Andreja Štera.
Todorović je za 24ur.com povedal, da je obravnava potekala pošteno in korektno. Poudaril je, da je na sodišču predstavil svoje razumevanje pojma fašizma. Izvedence iz socioloških in zgodovinskih strok je ob tem zaprosil, da sodišču razložijo obseg in definicijo pojma fašizma. "Fašizem razumem kot dejanja, ki so naperjena proti določeni skupini. Značilnost fašizma je prav sistematičnost dejanj in množičnost", je poudaril Todorović.
Todorović je za pomoč pri sami definiciji pojma fašizem zaprosil profesorja na Filozofski fakulteti in sicer sociologa Rastka Močnika ter zgodovinarja Boža Repeta. Nekdanji predsednik izbrisanih je poudaril, da je sodišče zatrdilo, da je vprašanje izbrisanih za samo obravnavo nepomebno, saj se ta problem rešuje na državni ravni.
Kot je znano, nekdanji notranji minister Šter in dva njegova uslužbenca tožijo Todorovića, ker je Štera in ostale sodelavce imenoval 'necivilizirani fašisti'. Todorović se tako zagovarja zaradi kaznivega dejanja razžalitve.

Obtoženi se bo v zagovoru opiral predvsem na 171. člen kazenskega zakonika, ki pravi, da: "če obdolženec dokaže resničnost svoje trditve, ali če dokaže, da je imel utemeljen razlog verjeti v resničnost tistega, kar je trdil, se storilec ne kaznuje za žaljivo obdolžitev".
Todorović je pred tem zavrnil ponudbo za poravnavo, po kateri bi se moral v medijih opravičiti trem nekdanjim uslužbencem notranjega ministrstva, ki ga tožijo zaradi razžalitve časti in dobrega imena. Todorovič, proti kateremu so omenjeni zasebno tožbo vložili, ker jih je leta 2003 po snemanju oddaje Trenja označil za fašiste, namerava vztrajati pri izrečenih besedah.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.